Co warto przeczytać na początku 2022 r., żeby nadrobić zaległości z poprzednich sezonów czytelniczych? Z pewnością warto sięgać po książki Yuvala Noaha Harariego. Pochodzący z Izraela historyk i profesor Uniwersytetu Hebrajskiego wychodzi w swoich pracach daleko poza naukowy żargon i problemy, które są istotne tylko w wąskim gronie specjalistów.
Przykładem niech będzie jego bestsellerowa książka ''Homo Sapiens. Od zwierząt do bogów'', która została wydana w 30 krajach. Nietypowa historia człowieka od paleolitu po rewolucje technologiczne 2021 r. wzbudziła ogromne zainteresowanie społeczne w wielu krajach. Kolejne hitowe pozycje, które wyszły spod pióra Harariego, to ''Homo deus. Krótka historia jutra'' i ''21 lekcji na XXI wiek''. Nie są pozbawione szczerości co do świata, w jakim przyszło nam żyć. Stąd właśnie prace Harariego cytuje się coraz częściej przy okazji dyskusji na tematy związane z ekonomią, ochroną środowiska naturalnego czy przeobrażeniami powodowanymi przez postęp technologiczny. Oczywiście ważne miejsce w jego pracach zajmuje też polityka.
Jeśli chodzi o inteligentnie i sprawnie napisane książki o ważnych sprawach, które warto przeczytać, to należy polecić pozycję autorstwa Adama Harta. Angielski naukowiec zajmujący się entomologią i komunikacją naukową w książce ''Niedostosowani. Dlaczego ewolucja nie nadąża'' w bardzo przystępny sposób zabiera się za problem tego, jak ewolucyjne przystosowania człowieka działają w świecie, który został przez niego przeobrażony. Paradoksalnie to, co pomagało nam zdobywać pożywienie i przetrwać w naturalnych warunkach, obecnie może działać jako przysłowiowe ''podkładanie nogi samemu sobie'' na drodze do lepszego życia. Przykłady? Choćby gromadzenie w organizmie tłuszczu, które dawniej miało pomóc przetrwać okresy głodu, obecnie odbija się przykrymi konsekwencjami dla sylwetki. Takich problemów jest znacznie więcej. Według Harta mamy szansę sobie z tym poradzić - konieczna jest jednak rzetelna wiedza o ewolucji.
Jeśli chodzi o książki warte przeczytania, to z pewnością trzeba polecić międzynarodowy bestseller, jakim stała się książka Baracka Obamy. Były prezydent Stanów Zjednoczonych w ''Ziemi Obiecanej'' dzieli się wieloma ciekawymi aspektami swojej prezydentury. Dowiadujemy się o okolicznościach obławy na Osamę Bin Ladena, ale mamy też wejrzenie w świat wielkiej polityki. Spotkania z Władimirem Putinem, Angelą Merkel czy Davidem Cameronem pozwalają na to, by można było sobie nakreślić sylwetkę osób, które są wielkimi tego świata.
Jeśli chodzi o książki do przeczytania na początku 2022 r., to z pewnością przyda się ambitna powieść historyczna. Właśnie takim dziełem jest ''Gdzie poniesie wiatr'' Kristin Hannah. Przenosimy się w niej do Teksasu czasów wielkiego kryzysu lat 30. Świat widziany oczyma młodej kobiety prezentuje się niezwykle bezwzględnie - bezrobocie, susza i widmo głodu są problemami, które trapią amerykańskie Wielkie Równiny. ''Amerykański sen'' okazuje się być brutalny dla Elsy Martinelli. Musi wybierać pomiędzy ukochaną ziemią a szukaniem szczęścia w dalekiej Kalifornii.
Nie zapominajmy jednak o tym, co nadchodzi. Jakie książki - nowości warte przeczytania pojawią się na początku 2022 r.? Bez wątpienia jednym z wydarzeń będzie polska premiera powieści Abdulrazaka Gurnaha, który w 2021 r. został nagrodzony literackim Noblem. Urodzony na Zanzibarze pisarz pojawi się ze swoim dziełem ''Afterlives''. Będzie to pierwszy przekład jego twórczości na język polski.
Ważna będzie też nowa książka Doroty Masłowskiej. ''Bowie w Warszawie'' ukaże się już w styczniu z ilustracjami wielokrotnie nagradzanego Mariusza Wilczyńskiego. Jeszcze zimą pojawią się też książki Richarda Flanagana ''Żywe morze snów na jawie'' i Daniela Kehlmanna (niemiecki bestseller ''Tyll'').
Zobacz też: Powieść poetycka: cechy, przykłady