Naukowcy z UW stworzyli mapę świata "Wiedźmina". Efekt robi wrażenie

"Polska w świecie współczesnym" to projekt, w którego ramach naukowcy z Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW tworzą nowy atlas Polski. Oprócz map opisujących nasz kraj badaczom zdarza się sięgać m.in. do tekstów kultury. W styczniu pokusili się o przeniesienie na mapę świata "Wiedźmina" - wyszło świetnie.

"Gdzie jest Kaer Morhen – wiedźmińskie siedliszcze? Gdzie leży Wyzima? – stolica Temerii, w której Geralt walczył ze strzygą w pierwszym opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego. Jak daleko jest z Archipelagu Skellige do Cintry?" - na te pytania postanowili odpowiedzieć członkowie zespołu pracującego nad projektem "Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022". Na stronie ich inicjatywy można obejrzeć mapę świata "Wiedźmina" Andrzeja Sapkowskiego, którą opracowano na podstawie książek, gier, serialu i komiksów. 

Zobacz wideo Wywiad z Tomaszem Bagińskim - producentem wykonawczym serialu "Wiedźmin"

"Wiedźmin". Pierwsza tak szczegółowa mapa opracowana przez polskich naukowców

Oprócz znanych miłośnikom "Wiedźmina" lokalizacji na mapie "zamieszczono również wiele nazw i obiektów geograficznych wymyślonych na potrzeby uzupełnienia mapy. Ogólny układ państw, pasm górskich i głównych rzek jest spójny z mapami opracowanymi do tej pory przez fanów. Jest to jednak pierwsza tak szczegółowa mapa dokładnie przedstawiająca rzeźbę terenu, przebieg granic i rzek, położenie wysp i lokalizację miast sklasyfikowanych według liczby mieszkańców" - czytamy na stronie prowadzonej przez naukowców. 

"Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022" to kontynuacja projektu badawczego i edytorskiego wykonanego w latach 2015-2018 ze środków Narodowego Centrum Nauki. Grant NCN zakończył się w 2018 roku publikacją "Geograficzno-politycznego atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym", objętego Patronatem Narodowym Prezydenta RP przyznawanym z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę (1918-2018). Naukowcy podkreślają, że atlas spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – pierwszy nakład rozszedł się jeszcze przed jego oficjalną promocją. W 2019 roku Atlas został nagrodzony trzecią nagrodą w kategorii "atlasy" podczas 29. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (CC2019) / Międzynarodowej Wystawy Map w Japonii.

<<Reklama>> "Saga o Wiedźminie" dostępna jest w formie ebooków i audiobooków w Publio.pl >>

Więcej o: