Jak bardzo może namieszać w życiu stara moneta? Saga Zbigniewa Zborowskiego to rollercoaster wydarzeń z kryminalną zagadką w tle

Powieści "Spotkajmy się, zanim przyjdzie zima" i "Znajdziesz mnie w cieniu guayacán" mają wszystko, by pochłonąć czytelnika bez reszty: zagadkę, niebezpieczne wydarzenia, historię miłosną, znakomicie skonstruowane postaci, a przede wszystkim historyczne tło, które zachwyca dbałością o najdrobniejszy szczegół.

Zbigniew Zborowski dał się już poznać jako autor kryminałów, ale to w dwutomowej sadze, skupionej wokół przechodzącej z rąk do rąk pięciorublowej monety, rozwinął pisarskie skrzydła.

Historia połówek carskiej monety, z którymi wędrujemy od czasów powstania styczniowego do współczesnej Warszawy, ma początek w pierwszym tomie sagi pt. „Spotkajmy się, zanim przyjdzie zima". Oleńka Zaporewicz, zaręczona z żołnierzem Janem Młynarskim, czeka na spełnienie swoich marzeń o miłości. Wojna niweczy jednak plany zakochanych. Żegnając się, Janek dzieli carską monetę zdobytą w bitwie pod Żyrzynem na pół. Jedną część zachowuje dla siebie, drugą powierza Oleńce, z nadzieją, że kiedyś pozwoli im ona się odnaleźć. Od tego momentu dwie połowy złotej pięciorublowej monety wędrują przez kolejne pokolenia Zaporewiczów i Młynarskich, niosąc w coraz więcej historii, a może nawet przekleństwo niespełnionej miłości.

Drugi tom sagi, „Znajdziesz mnie w cieniu guayacán", to kontynuacja losów monety i powiązanych z nią osób. Bieg historii niesie kawałki złota w coraz dalsze zakątki świata, a my jesteśmy coraz bliżej zrozumienia, co łączy połowy pięciorublówki z tym, co dzieje się w tym momencie w życiu Moniki Wilczyńskiej, mieszkanki współczesnej Warszawy.

<<Reklama>> Ebook "Znajdziesz mnie w cieniu guayacán" dostępny jest w Publio.pl >>

Ebook 'Znajdziesz mnie w cieniu guayacán'Ebook 'Znajdziesz mnie w cieniu guayacán' Publio.pl

Tajemnice, które skrywa przeszłość

Śledząc losy dwóch rodzin na przestrzeni lat, równocześnie jesteśmy świadkami niesamowitych zdarzeń mających miejsce we współczesnej Warszawie. Monika Wilczyńska zostaje oskarżona o morderstwo hipnotyzera, do którego udała się po poradę. Niczego nieświadoma, nosi w sobie tajemnicę, która nie powinna zostać ujawniona i za którą hipnotyzer zapłacił własnym życiem. Chcąc odkryć kolejne elementy układanki, Monika wchodzi w bliską relację z Igorem, funkcjonariuszem policji. Mężczyzna postanawia jej pomóc, choć ryzykuje tym samym własną karierę.

Monika również nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne podjęła wyzwanie, dopóki nie zostaje uprowadzona jej córka Tosia. Kolejne poszlaki wskazują, że cała sprawa toczy się wokoło dwóch części starej złotej monety… Teraz Monika musi zdecydować, czy udać się w daleką podróż w poszukiwaniu swojego dziecka. Owiana tajemnicą przeszłość zaczyna zaś powracać do niej w snach. Może to one są kluczem do rozwiązania tej zagadki? Dlaczego tragiczne zdarzenia z życia Moniki prowadzą do starej carskiej pięciorublówki? Jaka historia kryje się w monecie? Kolejne poszlaki kierują kobietę aż do Meksyku, gdzie czeka na nią okrutne powitanie.

Te powieści są jak podróż w czasie

Oba tomy sagi Zbigniewa Zborowskiego, „Spotkajmy się, zanim przyjdzie zima" oraz „Znajdziesz mnie w cieniu guayacán", wpisane są w wielobarwne historyczne tło. Dostajemy piękne i precyzyjne opisy dziewiętnastowiecznego Lwowa czy międzywojennej Warszawy, dzięki którym mamy wrażenie jakbyśmy szli razem z bohaterami ulicami tych miast. Autor pisze z pasją historyka, pokazując realia życia w najdrobniejszych szczegółach: od wyglądu ulic, poprzez garderobę mieszkańców, po używany język. Możemy z łatwością wejść w ten świat, poczuć na własnej skórze upał Algieru, usłyszeć gwar paryskich kawiarni, zobaczyć ciągnące się po horyzont azjatyckie dżungle.

Wydarzenia znane ze szkolnych podręczników nabierają znaczeń, kiedy wmieszani są w nie wzbudzający sympatię bohaterowie. Wielka Wojna, hitlerowska okupacja, Powstanie Warszawskie, długie dzieje Polski Ludowej – na wszystko to możemy spojrzeć jeszcze raz z perspektywy osoby żyjącej w tamtym świecie. Jednocześnie autor prowadzi nas przez te wydarzenia tak płynnie, że historyczne fakty wchłaniamy mimochodem. Fabuła pochłania tak bardzo, że trudno się od obu tych książek oderwać.

Nowe spojrzenie na znane wydarzenia

Powieść „Znajdziesz mnie w cieniu guayacán" oferuje bardzo bogaty wachlarz charakterów; wiele barwnych postaci, których losy budzą ciekawość i pochłaniają emocjonalnie. Znajdą się wśród nich znane każdemu wybitne jednostki, ale też cisi bohaterowie wielkich historycznych wydarzeń. Książkę zaludniają silne osobowości, które wyszły cało w wielu opresji, ale w końcu zostają złamane przez los, a także jednostki z marginesu, którym łut szczęścia pozwala skosztować dostatniego życia. To sprawia, że cała opowieść staje się bardzo wiarygodna, autentyczna. Bohaterowie mierzą się w wątpliwościami i wyborami, które z perspektywy czasu wydają się absurdalne. Bo kto byłby teraz zwolennikiem Adolfa Hitlera? Jednak tę wiedzę zawdzięczmy biegowi historii. Ludzie w danym czasie kierowali się tym, co było w ich zasięgu. Tym samym ich motywy zyskują wcale nieoczywisty dziś kontekst i mogą nam przynieść zrozumienie.

Zbigniew Zborowski podkreśla w obu powieściach prawdę o tym, że życiem ludzkim niejednokrotnie kieruje przypadek, zrządzenie losu. Czy takie przypadki połączą w końcu dwie połówki starej złotej monety, które przemierzają świat i plączą losy bohaterów? Czy Monika Wilczyńska rozwikła zagadkę swojej przeszłości i odnajdzie córkę? Przekonajcie się sami, odpowiedzi czekają w pochłaniającej bez reszty powieści „Znajdziesz mnie w cieniu guayacán".

<<Reklama>> Ebook "Znajdziesz mnie w cieniu guayacán" dostępny jest w Publio.pl >>

„Znajdziesz mnie w cieniu guayacán", Zbigniew Zborowski, Czarna Owca 2022.

Okładka książki 'Znajdziesz mnie w cieniu guayacán' Zbigniewa ZborowskiegoOkładka książki 'Znajdziesz mnie w cieniu guayacán' Zbigniewa Zborowskiego Wydanictwo Czarna Owca

Więcej o: