Sprawa Jakuba Żulczyka i Andrzeja Dudy. Prokuratura złożyła apelację. "Szereg uchybień"

Prokuratura złożyła apelację od wyroku sądu, który umorzył sprawę Jakuba Żulczyka - podaje PAP. Pisarza oskarżono, że swoim wpisem w mediach społecznościowych znieważył Andrzeja Dudę, nazywając go "debilem".
Zobacz wideo Nie tak zapamiętaliśmy bohaterkę "Goldfingera"

W marcu ubiegłego roku Jakub Żulczyk poinformował o sprawie, którą wytoczyła mu warszawska prokuratura. "Dowiedziałem się właśnie, że Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ skierowała do Sądu Okręgowego Warszawa akt oskarżenia przeciwko mnie z artykułu 135 Kodeksu karnego, czyli znieważenia głowy Państwa" - podkreślił pisarz

Chodziło o facebookowy wpis z listopada 2020, w którym Żulczyk komentował stanowisko Andrzeja Dudy ws. amerykańskich wyborów prezydenckich. Duda nie pogratulował wówczas Joe Bidenowi zwycięstwa, a tylko "udanej kampanii". Napisał też, że czeka na nominację Bidena przez Kolegium Elektorskie. "Nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak 'nominacja przez Kolegium Elektorskie'. Biden wygrał wybory. (...) Wszystko co następuje od dzisiaj - doliczenie reszty głosów, głosowania elektorskie - to czysta formalność. Joe Biden jest 46. prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem" - stwierdził pisarz.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Prokuratura składa apelację

W styczniu tego roku sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Tomasz Julian Grochowicz orzekł, że Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa, w związku z czym nie można przypisać mu odpowiedzialności karnej. Jak podkreślił sędzia, przestępstwem nie jest czyn, który ma znikomą szkodliwość społeczną.

Teraz, jak podkreśla Polska Agencja Prasowa, Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała, że orzeczenie sądu dotknięte jest "szeregiem uchybień", wobec czego chce uchylenia wyroku. "Prokuratura podkreśliła, że przedmiotem sprawy nie był wpis oskarżonego jako taki i zawarta w nim krytyka. Według prokuratury poza ramami tego rodzaju dopuszczalnej krytyki leży jednak bezprawna forma, jaką posłużył się w ostatnim zdaniu swego wpisu Żulczyk" - informuje PAP.

Prokuratura złożyła więc apelację.

Więcej o: