Remigiusz Mróz to najlepiej zarabiający polski pisarz. Drugie i trzecie miejsce mogą zaskoczyć

"Kryminały sprzedają się w Polsce świetnie, a książki dla dzieci jeszcze lepiej" - wynika z danych zebranych przez "Wprost", który publikuje listę najlepiej zarabiających pisarzy w Polsce. To, że na pierwszym miejscu jest Remigiusz Mróz, pewnie nikogo nie zdziwi, ale kolejne miejsca mogą zaskoczyć.

Mróz to poczytny pisarz, który ostatnio z pewnością nieźle zarabia także na ekranizacji swoich kolejnych książek. "Chyłka" to najchętniej oglądana polska produkcja na VOD w zeszłym roku, a w tym premierę miał "Behawiorysta".

Zobacz wideo Rozmowa z Remigiuszem Mrozem, autorem serii o Chyłce

Jeśli chodzi o same książki, według szacunków "Wprost", licząc, że od jednej książki dostaje średnio od 10 do 15 proc., Mróz mógł w zeszłym roku zarobić nawet 3,5 mln złotych. Jeśli dobrze liczę, tylko w zeszłym roku wydał sześć nowych tytułów (i w 2022 już zdążył z jednym). W zeszłym roku Mróz sprzedał ponad milion książek. 

W poprzednim rankingu na podium znaleźli się także Andrzej Sapkowski i Olga Tokarczuk. Autor "Wiedźmina" tym razem spadł z drugiego na czwarte miejsce, co z pewnością także było związane z tym, że hajp na netfliksowego Wiedźmina z okresu premiery pierwszego i drugiego sezonu z oczywistych przyczyn ma inny zasięg i inną moc. Podobnie jest w przypadku Tokarczuk, która po otrzymaniu Nobla stała się chętnie czytaną - i kupowaną - autorką, ale z czasem i tutaj spadło zainteresowanie, gdy szum medialny się zmniejszył. Teraz jest na miejscu szóstym najlepiej zarabiających polskich pisarzy.

Więcej tekstów o książkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"W tym układzie książki są właśnie towarem. Specyficznym, często snobistycznym, ale tylko towarem (...) Trzeba jej gratulować sprzedania ponad 180 tysięcy egzemplarzy książek, bo jest to wynik, jakiego nie osiągnął żaden inny autor tzw. literatury ambitnej. I trzeba żałować, że tylko ona jedna znalazła się w pierwszej dwudziestce" - pisze Leszek Bugajski, później dodając:

Ogólnie rzecz biorąc, na liście ubiegłorocznych bestsellerów rządzą autorzy poradników (dwa pierwsze miejsca) i literatury rozrywkowej, natomiast w zestawieniu najlepiej zarabiających pisarzy Remigiusz Mróz czy autorki książeczek dla dzieci oraz powieści 'kobiecych'. Tu ważny jest efekt wielkości dorobku pisarskiego – jeśli tak znany pisarz, jak Mróz wydaje kilka książek w roku, a w ogóle ma już ich na koncie około 50, to ma czym 'handlować.

Jak zaznaczają twórcy rankingu, każdy z autorów z pierwszej piątki zarobił według nich w 2021 roku przynajmniej milion złotych. Kto zatem w rankingu jest zaraz za Mrozem? To dwie autorki serii książek dla dzieci. Pierwsza z nich - czyli miejsce drugie - to logopedka i pedagożka dziecięca Marta Galewska-Kustra, autorka serii o przygodach Pucia. Na trzecim jest Anita Głowińska, która rysuje i pisze opowieści o Kici-Koci. Mam wrażenie, że zarówno Pucio jak i Kicia Kocia to bohaterowie doskonale znani 99 jeśli nie 100 proc. rodziców w wieku przedszkolnym lub tym, które były w przedszkolu kilka lat temu. Ja sama mam w domowej biblioteczce trzy z kilku książkowych "Puciów" i kilka z kilkudziesięciu już "Kici" oraz puzzle, bo oczywiście i taki produkt pojawił się na rynku. Są też maskotki w kształcie głównych bohaterów czy domino. W przypadku Kici Koci trwają też prace nad serialem

Piątą pozycję w zestawieniu najlepiej zarabiających pisarzy zajęła z kolei Natalia de Barbaro, której "Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie" wydana przez Wydawnictwo Agora została nagrodzona Bestsellerem Empiku w kategorii rozwój osobisty.

Całą dziesiątkę można znaleźć tutaj.

<<Reklama>> Ebooki Remigiusza Mroza dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o: