"Pokojówka" Nity Prowse to najzabawniejszy kryminał sezonu [RECENZJA]

Powieść "Pokojówka" Nity Prowse to debiut, który podbija listę bestsellerów "New York Timesa". Od kilku tygodni w zestawieniu, teraz książka dotarła do pierwszego miejsca w kategorii "hardcover fiction". Co więcej, Universal już wykupił prawa do jej ekranizacji. Swoją drogą, powieść Nity Prowse rzeczywiście wydaje się stworzona do tego, by zaistnieć w wersji filmowej.

Molly Gray jest pokojówką w pięciogwiazdkowym hotelu Regency Grand. Ubrana w mundurek codziennie przemierza korytarze i pokoje, pchając przed sobą wózek z przyborami do czyszczenia. Cicha, prawie niezauważalna, twierdzi: Mundurek daje mi wolność. To najdoskonalsza peleryna niewidka. Sama widzi za to o wiele więcej niż kurze na stolikach i paproszki na podłodze. O gościach Regency Grand wie prawie wszystko.

Hotel to dla Molly bezpieczna przystań, perfekcyjnie funkcjonujący ul – a dziewczyna uwielbia, gdy wszystko idzie zgodnie z planem. Odstępstwa od normy wytracają ją z równowagi. Tak jak przypadek pana Blacka – najzamożniejszego gościa Regency Grand, którego pewnego dnia znajduje w łóżku w stanie "nieodwracalnie niedysponowanym". Bałagan, który to wydarzenie wywoła w życiu Molly i pracy całej obsługi hotelu, trudno będzie posprzątać.

<<Reklama>> Ebook "Pokojówka" dostępny jest w Publio.pl >>

 

Kto jest pionkiem i w czyjej grze?

Nita Prowse napisała kryminał, w którym to zdecydowanie nie kryminalna intryga jest najważniejsza. Przynajmniej zaś to nie ona każe przewracać kolejne strony powieści. W sprawie śledztwa nie dzieje się tu tak znowu wiele.

Molly zostaje oskarżona o zabójstwo pana Blacka. W końcu to ona najlepiej posługuje się bogatym asortymentem rzeczy (…) gotowych zwalczyć wszelkie plamy, czy to po kawie, czy po wymiotach lub nawet krwi. Dobrze zaopatrzony wózek pokojówki to przenośne pogotowie sanitarne, maszyna czyszcząca na kółkach. Chociaż wydawałoby się, że dziewczyna jest wcieleniem niewinności. Jest jednak również wcieleniem naiwności, odbiera bowiem rzeczywistość trochę inaczej niż większość osób. Umiejętności społeczne to nie jej najmocniejsza strona. Najczęściej zadawane przez Molly pytanie brzmi: Śmiejesz się ze mną, czy ze mnie? Kłamstwo też przychodzi jej z trudem. Tym bardziej nie wychwytuje, gdy inni pracownicy hotelu rozmijają się z prawdą.

"Pokojówka" Nity Prowse oparta jest na chwytliwym pomyśle – rozwiązujemy kryminalną zagadkę razem z bohaterką o cechach ze spektrum autyzmu, która nie do końca rozpoznaje emocje innych. Jak zaś wiadomo, wiele zbrodni zostaje popełnionych w afekcie… Na podobnym koncepcie oparte są zresztą kryminalne komedie E.J. Coppermana i Jeffa Cohena z serii o Samuelu Hoenigu – detektywie z zespołem Aspergera.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prostolinijność i łatwowierność Molly wywołują wiele zabawnych sytuacji. Choć jednak bohaterka gubi się w gąszczu kłamstw, to widzi rzeczy, na które inni nie zwracają uwagi. W ten sposób autorka powieści podrzuca nam tropy do rozwiązania zagadki. Oczywiście większość z nich okazuje się fałszywa. I finalnie dajemy się wyprowadzić w pole.

Zobacz wideo Najciekawsze ekranizacje polskich książek [Popkultura Extra]

Kryminał dla czytelników z poczuciem humoru

"Pokojówka" to nie kryminał z rodzaju tych mrocznych. Zdecydowanie nie. Powieść Nity Prowse sytuuje się gdzieś pomiędzy powieścią kryminalną a obyczajową z humorem sytuacyjnym. Poszukiwanie mordercy schodzi w książce na drugi plan. O wiele ciekawsze są zmagania Molly ze współpracownikami. Mozolne dochodzenie do prostej prawdy, że świat nie jest czarno-biały.

Nie poczujcie się jednak zbyt pewni, czytając "Pokojówkę". Pewni, że znacie rozwiązanie nieskomplikowanej przecież zagadki. Podejrzanych jest w końcu tak niewielu. I pewni, że rozgryźliście główną bohaterkę.

Chociaż powieść Nity Prowse to czysta rozrywka, autorce udało się w niej przemycić przy okazji kilka ciekawych tematów. Jednym z nich jest niewidzialność pewnych grup społecznych (np. personelu, emigrantów, osób z dysfunkcjami). Drugim – często powiązanym z poprzednim – są nierówności ekonomiczne. Kolejnym: względność zła i dobra. Podobna zbrodnia popełniona w zupełnie innych okolicznościach wywołuje skrajnie różne oceny. Liczy się bowiem motyw.

Na końcu dostajemy jeszcze optymistyczne przesłanie, że wszyscy jesteśmy jednakowi, ale każdy na swój sposób. Jeśli więc poszukujecie lekkiej i przyjemnej powieści, która oferuje w pakiecie: kryminalną intrygę, wątki romansowe i humor, zwróćcie uwagę na "Pokojówkę" Nity Prowse.

<<Reklama>> Ebook "Pokojówka" dostępny jest w Publio.pl >>

Nita Prowse, „Pokojówka", Wydawnictwo Pascal, 2022.

Więcej o: