Olga Tokarczuk doktorem honoris causa UW. W pierwszych słowach o Ukrainie i "moskiewskim reżimie"

Olga Tokarczuk odebrała doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Noblistka na początku poruszyła kwestię wojny na Ukrainie.

- Chciałabym pokłonić się nisko Ukrainkom i Ukraińcom brutalnie zaatakowanym przez moskiewski reżim - zaczęła swoją przemowę Olga Tokarczuk, co zauważył na Twitterze aktywista Jan Mencwel.

- I choć brakuje słów na takie barbarzyństwo, chcę wyrazić moją, naszą, solidarność, wsparcie i dodać im otuchy. Atak na wolną Ukrainę jest dla mnie atakiem na Europę. Stan wojenny nie ma granic, raz rozpoczęta będzie siedziała w naszych umysłach aż nie zrobimy wszystkiego, żeby ją zakończyć - mówiła potem Tokarczuk.

Na Ukrainie rozpoczyna się częściowa mobilizacja rezerwistów w związku z rosyjską inwazją. W środę ogłosił ją prezydent Wołodymyr Zełenski. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zaleciło również obywatelom natychmiastowe opuszczenie Rosji.

W związku z agresywnymi działaniami Rosji, państwa zachodu zdecydowały się na nałożenie sankcji na rosyjskie instytucje oraz przedstawicieli elit.

Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nowe seriale na horyzoncie. W "Monarch" i "Magpie Murders" odkrywamy mroczne tajemnice

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

− Oryginalna i niepowtarzalna twórczość Olgi Tokarczuk stanowi uzupełnienie spojrzenia naukowego na świat. Jesteśmy dumni, że noblistka jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Nadanie jej tytułu doktora honoris causa to szczególna chwila dla społeczności naszej uczelni – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, komentując wyróżnienie dla noblistki.

Wniosek o nadanie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego został złożony przez Wydział Polonistyki i Wydział "Artes Liberales". Promotorem doktoratu został prof. Andrzej Mencwel z Wydziału Polonistyki. Dorobek Olgi Tokarczuk recenzowali: prof. Schamma Schahadat z Uniwersytetu w Tybindze, prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego. 16 grudnia 2020 roku Senat UW przyznał przez aklamację Oldze Tokarczuk tytuł doktora honoris causa UW. Ze względu na pandemię organizacja uroczystości została przesunięta w czasie na 23 lutego 2022 roku.

Więcej o: