Dezinformacja sprawdza się zawsze i wszędzie, a już zwłaszcza ta ćwiczona od lat. Autorka tej książki była straszona, grożono jej i wyszydzano. Wszystko to dlatego, że zdecydowała się poruszyć temat prorosyjskiej propagandy w Internecie, czyli działalności, która w większości krajów mieściła się w graniach prawa. Jeśli chcecie poznać jej mechanizmy, ten tytuł może Wam pomóc w ich zrozumieniu.
Z Putinem można się było zgadzać lub pożegnać z życiem. Nawet opuszczenie Rosji niewiele zmieniało w tej sytuacji. W podejrzanych okolicznościach ginęli oligarchowie, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii, a wraz z nimi ich prawnicy i współpracownicy.
Ten reportaż to mrożąca krew w żyłach lekcja historii o tym, w jaki sposób do władzy doszedł jeden z najbardziej despotycznych dyktatorów. Autorka porusza takie tematy jak sterowanie gospodarką, uzależnienie systemu prawnego oraz zdobywanie wpływów za granicą.
Kolejnym tematem, który wcześniej nie był tak często poruszany, jest kwestia Donbasu. Paweł Pieniążek praktycznie od samego początku relacjonował przebieg inwazji "zielonych ludzików". W 2017 roku wydał na ten temat książkę, w której starał się zaprezentować stanowisko obydwu stron konfliktu.
To kolejna publikacja prezentująca wojnę w Donbasie. Reporter rozmawiał z ludźmi, którzy walczyli na froncie, ale też uciekali i tracili cały swój dobytek. Autor w swojej publikacji zaprezentował też zasady działania wojny hybrydowej, w której obok walk konwencjonalnych równie istotną rolę odgrywa sposób przekazywania informacji.
Kolejna pozycja to dość osobista historia podróży autora po Ukrainie, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, a myśl o wojnie nigdy nie schodzi na drugi plan. Chociaż autor zarzeka się, że nie jest to książka Majdanie czy Donbasie, również i te wydarzenia odgrywają w niej dużą rolę. Przede wszystkim jednak rozmawia z ludźmi i stara się zrozumieć ich punkt widzenia.
Ta lista to tylko kilka propozycji, które w jakiś sposób mogą pomóc zrozumieć tło dzisiejszej wojny. Więcej o książkach wartych uwagi przeczytasz w serwisie nakanapie.pl.
<<Reklama>> Polecane książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: