Jak doszło do wojny, czyli książki, które mogą pomóc zrozumieć sytuację w Ukrainie

Wojna. Krótkie słowo, które dla wielu z nas było tylko elementem lekcji historii, nagle stało się rzeczywistością. Tragedią, która nieproszona zapukała do naszych drzwi. Jednak wojna nie dzieje się tylko na froncie, jej elementem jest też propaganda i dezinformacja. W natłoku informacji i sprzecznych wiadomości naprawdę trudno odróżnić prawdę od fake newsów. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was listę książek, które mogą chociaż trochę pomóc w zrozumieniu tego, co się dzieje na naszej wschodniej granicy.

"Trolle Putina. Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej" – Jessikka Aro 

Dezinformacja sprawdza się zawsze i wszędzie, a już zwłaszcza ta ćwiczona od lat. Autorka tej książki była straszona, grożono jej i wyszydzano. Wszystko to dlatego, że zdecydowała się poruszyć temat prorosyjskiej propagandy w Internecie, czyli działalności, która w większości krajów mieściła się w graniach prawa. Jeśli chcecie poznać jej mechanizmy, ten tytuł może Wam pomóc w ich zrozumieniu.

Zobacz wideo Biden: Nasze sankcje niszczą rosyjską ekonomię. Wspieramy Ukrainę, ale nie będziemy walczyć na jej terytorium [ENG]

"Krwawe pozdrowienia z Rosji" – Heidi Blake

Z Putinem można się było zgadzać lub pożegnać z życiem. Nawet opuszczenie Rosji niewiele zmieniało w tej sytuacji. W podejrzanych okolicznościach ginęli oligarchowie, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii, a wraz z nimi ich prawnicy i współpracownicy.

"Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi" – Catherine Belton

Ten reportaż to mrożąca krew w żyłach lekcja historii o tym, w jaki sposób do władzy doszedł jeden z najbardziej despotycznych dyktatorów. Autorka porusza takie tematy jak sterowanie gospodarką, uzależnienie systemu prawnego oraz zdobywanie wpływów za granicą.

"Wojna, która nas zmieniła" – Paweł Pieniążek

Kolejnym tematem, który wcześniej nie był tak często poruszany, jest kwestia Donbasu. Paweł Pieniążek praktycznie od samego początku relacjonował przebieg inwazji "zielonych ludzików". W 2017 roku wydał na ten temat książkę, w której starał się zaprezentować stanowisko obydwu stron konfliktu.

"Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu" – Tomáš Forró

To kolejna publikacja prezentująca wojnę w Donbasie. Reporter rozmawiał z ludźmi, którzy walczyli na froncie, ale też uciekali i tracili cały swój dobytek. Autor w swojej publikacji zaprezentował też zasady działania wojny hybrydowej, w której obok walk konwencjonalnych równie istotną rolę odgrywa sposób przekazywania informacji.

"Tatuaż z tryzubem" – Ziemowit Szczerek

Kolejna pozycja to dość osobista historia podróży autora po Ukrainie, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, a myśl o wojnie nigdy nie schodzi na drugi plan. Chociaż autor zarzeka się, że nie jest to książka Majdanie czy Donbasie, również i te wydarzenia odgrywają w niej dużą rolę. Przede wszystkim jednak rozmawia z ludźmi i stara się zrozumieć ich punkt widzenia.

Ta lista to tylko kilka propozycji, które w jakiś sposób mogą pomóc zrozumieć tło dzisiejszej wojny. Więcej o książkach wartych uwagi przeczytasz w serwisie nakanapie.pl.

<<Reklama>> Polecane książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj >>

Więcej o: