Paulo Coelho o wojnie w Ukrainie: Ten kryzys to wygodna wymówka dla rusofobów

Paulo Coelho zabrał głos w sprawie agresji Rosji na Ukrainę. W piątek brazylijski pisarz najpierw wyraził się o wojnie jako o "kryzysie" i stwierdził, że to "wygodna wymówka dla rusofobów". Potem dodał, że zwiedził zarówno Ukrainę, jak i Rosję i przyznał, że trwa wojna, z dopiskiem: "Nie obwiniajcie zwykłych ludzi".

W przeszłości Coelho dał się poznać jako sympatyk Władimira Putina i jego polityki. "Mogę być obrażany za to, co napiszę, ale od czasu przymusowej aneksji do Ukrainy (1954) Krym mógł swobodnie powiedzieć 'nie chcemy tego'" - takie słowa opublikował pisarz w marcu 2014 roku, na kilka dni przed podpisaniem w Kremlu traktatu o włączeniu do Federacji Rosyjskiej Republiki Krymu i Sewastopola. Zapytany przez jednego z internautów o to, skąd wie, czego naprawdę chce Krym, Coelho odpowiedział: "Było głosowanie. Nie dajcie się zachodniej propagandzie".

Zobacz wideo W Kijowie ochotnicy z obrony terytorialnej szkolą się z obsługi broni przeciwpancernej

Paulo Coelho: Byłem i w Ukrainie, i w Rosji. To jest wojna, ale...

24 lutego, niemal dokładnie osiem lat po rozpoczęciu działań wojennych na Krymie, wojska rosyjskie przystąpiły do ataku na największe miasta Ukrainy. Paulo Coelho skomentował sytuację w piątek, 11 marca. Na jego profilu na Twitterze czytamy:

Kryzys w Ukrainie wygodną wymówką dla rusofobii.

Zaraz potem pisarz dodał

Byłem we Lwowie, Kijowie, Odessie, Jałcie, Czarnobylu (Ukraina). Przejechałem 10 tys. km pociągiem z Moskwy do Władywostoku (Rosja). Tak, jest wojna: ale nie obwiniajcie zwykłych ludzi.

W odpowiedzi na status Coelho użytkownicy Twittera przesyłają propagandowe materiały z rosyjskiej telewizji, zdjęcia ukraińskich cywili, którzy ponieśli śmierć w ostatnich dniach oraz wstrząsające kadry z nowej wojennej rzeczywistości w Ukrainie. Brazylijczykowi odpisał m.in. poseł Michał Szczerba: "Kryzys? To wojna! To agresja! Chodzi o rosyjską okupację i masowe mordowanie ludności cywilnej w Ukrainie. Używaj poprawnych słów, panie pisarzu! I przeproś! #PutinToZbrodniarzWojenny".

Internauci wypomnieli Coelho spotkanie z Władimirem Putinem, które autor "Alchemika" odbył w 2006 roku po zakończeniu wspomnianej wcześniej kolejowej podróży przez Rosję. - Pomimo dużej odległości między Rosją a Brazylią jest prawdopodobnie coś w duszy narodu rosyjskiego i brazylijskiego, co nas jednoczy; dlatego to, co piszesz – a raczej sposób, w jaki piszesz – uderza w serca Rosjan - mówił wtedy Putin.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o: