Nie bez przyczyny piszę o tym akurat dzisiaj. 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Czemu akurat dziś? Amerykański zapis daty odpowiada bowiem pierwszym cyfrom liczby pi (tj. 3.14). Obchody rozpoczęto w 1988 roku, a celem całej inicjatywy jest promowanie matematyki. Dzień Litery Pi nie jest u nas szczególnie popularny, dwa dni wcześniej (12 marca) sami obchodziliśmy Dzień Matematyki. Wszystko to razem tworzy świetną okazję, żeby porozmawiać o książkach, które próbują odczarować ten znielubiony szkolny przedmiot.
Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Matematyka nas otacza, i chyba nikt nie ma co do tego najmniejszych złudzeń. Ale czy może być ciekawa? Autor tej książki pokazuje, że jak najbardziej! Ten efekt uzyskuje za pomocą łączenia matematycznych pojęć, z czymś zupełnie codziennym. Tłumaczy trudne pojęcia i okrasza je ciekawostkami. Lekcje z nim z pewnością nie byłyby nudne.
Zdarzyło się Wam pomylić w obliczeniach? Czasem taka omyłka skutkuje dwójką, a innym razem... kołyszącym się mostem. "Pi razy oko" to książka, w której w ciekawy sposób zaprezentowano skutki, czasem bardzo drobnych, błędów w rachunkach. Wydawca określa ten tytuł jako "komedię matematycznych omyłek" i tym właśnie jest. Książka stanowi zbiór sytuacji, w których należało sprawdzić wyniki (dla pewności) kilka razy.
W czym może nam pomóc matematyka, skoro wszystko liczą komputery, telefony, czy w ostateczności kalkulatory? Jak się okazuje, w wielu rzeczach, a już przede wszystkim w zrozumieniu naszej rzeczywistości. Matematyka rządzi naszym życiem, przesądza o wyborach prezydenckich, czy odpowiada za działanie komputera. Ten tytuł to propozycja idealna dla każdego, kto lubi wiedzieć więcej na pozornie oczywiste tematy.
<<Reklama>> Polecane książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>
Chcesz więcej książek o matematyce? Zajrzyj na nakanapie.pl
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: