Dzień Liczby Pi, czyli książki, dzięki którym matematykę da się lubić

Lubiliście matematykę? Mam wrażenie, że ten przedmiot od zawsze dla wielu stanowił przeszkodę na drodze do upragnionej średniej. Dla mnie też, przyznaję się bez bicia! Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie chętnie sięgam po książki z dziedziny matematyki czy fizyki, tym bardziej, że po ich przeczytaniu nie czeka mnie kartkówka.

Nie bez przyczyny piszę o tym akurat dzisiaj. 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Czemu akurat dziś? Amerykański zapis daty odpowiada bowiem pierwszym cyfrom liczby pi (tj. 3.14). Obchody rozpoczęto w 1988 roku, a celem całej inicjatywy jest promowanie matematyki. Dzień Litery Pi nie jest u nas szczególnie popularny, dwa dni wcześniej (12 marca) sami obchodziliśmy Dzień Matematyki. Wszystko to razem tworzy świetną okazję, żeby porozmawiać o książkach, które próbują odczarować ten znielubiony szkolny przedmiot.

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo To nie są ludzie, a rzeczy! Słynni polscy "półkownicy" [Popkultura Extra]

"Pi razy drzwi, czyli dziwne przypadki matematyki", Mickaël Launay

Matematyka nas otacza, i chyba nikt nie ma co do tego najmniejszych złudzeń. Ale czy może być ciekawa? Autor tej książki pokazuje, że jak najbardziej! Ten efekt uzyskuje za pomocą łączenia matematycznych pojęć, z czymś zupełnie codziennym. Tłumaczy trudne pojęcia i okrasza je ciekawostkami. Lekcje z nim z pewnością nie byłyby nudne.

"Pi razy oko", Matt Parker

Zdarzyło się Wam pomylić w obliczeniach? Czasem taka omyłka skutkuje dwójką, a innym razem... kołyszącym się mostem. "Pi razy oko" to książka, w której w ciekawy sposób zaprezentowano skutki, czasem bardzo drobnych, błędów w rachunkach. Wydawca określa ten tytuł jako "komedię matematycznych omyłek" i tym właśnie jest. Książka stanowi zbiór sytuacji, w których należało sprawdzić wyniki (dla pewności) kilka razy.

"Po co nam matematyka", Ian Stewart

W czym może nam pomóc matematyka, skoro wszystko liczą komputery, telefony, czy w ostateczności kalkulatory? Jak się okazuje, w wielu rzeczach, a już przede wszystkim w zrozumieniu naszej rzeczywistości. Matematyka rządzi naszym życiem, przesądza o wyborach prezydenckich, czy odpowiada za działanie komputera. Ten tytuł to propozycja idealna dla każdego, kto lubi wiedzieć więcej na pozornie oczywiste tematy.

<<Reklama>> Polecane książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Chcesz więcej książek o matematyce? Zajrzyj na nakanapie.pl

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: