Książki dla dzieci - porozmawiajmy o emocjach. Zaczynamy od "Migrantów"

Dzisiaj sięgamy coraz częściej po książki, które pomogą nam i naszym dzieciom poukładać sobie w głowie trudne emocje. W tym roku ukazało się na rynku kilka pozycji, na które zwróciliśmy uwagę. Lubicie czytać ze swoimi maluchami? Rozmawiać z nimi o lekturach? To polecenie dla was.

Tak, przyznajemy się bez bicia, testujemy książki na swoich dzieciach czytamy im, rozmawiamy z nim, o tym, co razem przeczytaliśmy. Oto porcja tegorocznych nowości, którymi się z wami dzielimy.

Książki dla dzieci - porozmawiajmy o emocjach

Marta Korycka: Zacznijmy może od emocji, bo wybraliśmy sporo książeczek z tym tematem związanych.

Anna Kowal: To chyba nie możemy zacząć inaczej niż od książeczki obrazkowej "Migranci" Issy Watanabe (Dwie Siostry). W oryginale została wydana w 2019 roku ale w ostatnich tygodniach niestety zyskała na aktualności. Temat wojny i uchodźców jest teraz wszechobecny i nie da się przed nim uchronić naszych dzieci – warto więc informować, co się dzieje, żeby zapewnić im poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Sprawdzamy, co nowego w popkulturze, a także wspominamy "Faraona"

My z pięcioletnią Zuzą już taką rozmowę mieliśmy. Kiedy jechała do dziadków, mijała jeden z punktów recepcyjnych, widziała mnóstwo kobiet i dzieci, które musiały uciekać ze swojego kraju, więc wtedy też próbowaliśmy jej wyjaśnić, co się dzieje. "Migranci" to opowieść o zwierzętach, które muszą znaleźć nowe, bezpieczne miejsce na ziemi. Każdy z nich jest inny, każdy niesie walizkę lub tobołek. Ruszają w długą i niebezpieczną podróż. Czuć tu strach, niepewność, zmęczenie, ale również determinację i nadzieję, że droga za chwilę się skończy i wszystko znowu będzie dobrze.

Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na rzecz Fundacji Ocalenie, pomagającej uchodźcom, migrantom i repatriantom w Polsce.

 

Marta: Dzisiaj wokół nas dzieje się wiele rzeczy, które trudno zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Myślę, że warto zerknąć na opowiadania "Bohaterowie też płaczą" i "Spotkanie z bohaterem" Alicji Safarzyńskiej-Płatos z ilustracjami Kseni Potępy. Pierwsze opowiada o konieczności opuszczeniu lasu i zostawieniu za sobą taty, który będzie o niego walczył, a drugie to historia małej Ryjówki, która musi zmierzyć się z sytuacją, gdy jej mama przyjmuje do ich domu uciekające przed zagrożeniem myszki. Te bardzo proste opowiadania można ściągnąć za darmo i wydrukować, są dostępne po polsku, ukraińsku, angielsku, francusku, czesku i rosyjsku na facebookowym profilu ilustratorki - tutaj.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Anna: Polecam też książeczkę "Kocham cię całym sercem" Jane Chapman (Wilga). Misia to mały psotnik, który nie potrafi długo siedzieć w jednym miejscu. Czasem kończy się to złamaniem ulubionego słonecznika mamy, czasem upadkiem w błoto, a czasem wypadkiem podczas wyścigu w przedszkolu. Jedno się nie zmienia, czegokolwiek Misia nie zrobi, zawsze obok jest kochająca mama, która pociesza i wspiera. To piękna opowieść o rodzicielskiej miłości. Wzruszenie gwarantowane.

Ryszard Kozik: "Tyle miłości nie może umrzeć" Moni Nillson (Zakamarki) to książka dla nieco starszych dzieci. Dużo tu smutku, emocji i łez. To opowieść o chorobie i śmierci mamy. Na pewno większość z was pomyśli, że to nie najlepsza tematyka na opowieść dla dzieci – ale jest to też opowieść o emocjach, z którymi każdemu nas przyjdzie się kiedyś zmierzyć (wszyscy chcielibyśmy, żeby nastąpiło to jak najpóźniej). I są to emocje, o których warto mówić, oswajać się z nimi. Autorka przypomina nam, że dzieci widzą zdecydowanie więcej, niż nam się wydaje i jeśli nie będziemy z nimi rozmawiać o tym, co się dzieje, zostaną z tymi wszystkimi trudnymi uczuciami same.

 

Anna: "Pomelo i wielka przygoda" Ramony Badescu i Benjamina Chauda to historia dla młodszych dzieci (nasza 5-latka jest wielką fanką Pomelo), ale i tu pojawiają się "trudne" tematy. To opowieść o tym, że czasem trzeba zostawić za sobą niektóre rzeczy z przeszłości, żeby móc ruszyć do przodu. Każdy z nas odbywa swoją wielką podróż kiedy dorasta i - tak, jak słonikowi - czasem podróż przebiega gładko i bezproblemowo, ale czasem wszystko idzie nie tak. Podczas czytania Pomelo z Zuzią okazało się, że książki coś łączy – słonik dowiaduje się od taty, że "Mamamelo jest gwiazdą na niebie". I to właśnie najbardziej zainteresowało Zuzię – bo właściwie, co to znaczy? Co się stało z mamą? Ryś wyjaśnił więc Zuzi, że czasem tak się dzieje – ktoś, kto jest nam bliski, staje się "gwiazdką na niebie" i czuwa nad nami, a ponieważ opowiedział to jak coś naturalnego i oczywistego, tak też przyjęła to Zuzia. Co przypomniało nam, że musimy z naszymi dziewczynkami "oswajać" trudne tematy.

Ryszard: "Bułeczka i miłość" Sary Ohlsson i Lisen Adbage (Dwie Siostry) jest już trzecim tomem przygód Bułeczki! Tym razem nasza bohaterka próbuje zrozumieć, o co chodzi z zakochaniem. Czy można wybrać kiedy i w kim się zakochamy? I czy można dalej przyjaźnić się z kimś, kto chce, żeby się w nim zakochać? Czy zakochanie to choroba? W głowie Bułeczki pojawia się coraz więcej pytań… Na szczęście o wszystko można zapytać babcię i mamę! One odpowiedzą na wszystkie pytania i rozwieją wątpliwości.

Anna: Dorzucę do tego zestawu książeczkę "Nie całkiem Narwal" Jessie Simy (Nasza Księgarnia). Pewnego dnia w głębi oceanu, wśród narwali, na świat przyszedł Nori. Od początku wiedział, że różni się od swoich przyjaciół – ma krótszy kieł, nie smakują mu owoce morza, nie pływa tak dobrze, ale stara się tym nie przejmować. Jednak pewnego dnia Nori wypływa na powierzchnię, a tak poznaje kogoś, kto wygląda zupełnie tak jak on! Czy Nori zostanie z nowymi przyjaciółmi, a może wróci do głębin oceanu? Być może wcale nie będzie musiał wybierać… To piękna opowieść o odwadze bycia sobą wśród innych.

Marta: W zupełnie nowym środowisku próbuje odnaleźć się też bohaterka "Świni Malwiny" Krzysztofa Łapińskiego (Agora dla Dzieci), która trafia do Lasu Kabackiego. Oprócz tego to mądra opowieść o tym, że nasze przeświadczenia mogą być mylące - autor udowadnia, że świnie to bardzo inteligentne zwierzęta. To kontynuacja świetnego "Dzika Dzikusa", który jest temacie w emocji unurzany chyba nawet bardziej.

<<Reklama>> Ebooki i audiobooki Krzysztofa Łapińskiego dostępne są w Publio.pl >>

 

Anna: O podobnym temacie opowiada książeczka "Co to za kuleczka?" Igi i Przemysława Ścibeków (Dwie Siostry). To opowieść o bardzo puchatym lisku, który nie do końca akceptuje swój wygląd, ale w końcu udaje mu się spojrzeć na siebie z dystansem. Sympatyczna, ciepła, zabawna, a przy tym mądra! Ucząca tak ważnej samoakceptacji.

Ryszard: Czym jest różnorodność? Dlaczego każdy z nas jest inny? I najważniejsze: dlaczego inność jest wspaniała? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie w książce "Wszystko o różnorodności" Felicity Brooks (Papilon). To wydawnictwo dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pomaga zrozumieć otaczający świat, uczy akceptacji i tolerancji. Nie zamyka się jednak tylko w inności kulturowej. Uwrażliwia również na neuroróżnorodność (m.in. dysgrafię, dysleksję, autyzm, ADHD, ale też nieśmiałość) i na niepełnosprawności fizyczne. To zdecydowanie pozycja obowiązkowa w waszych domowych bibliotekach.

 

Anna: O wartościach, na przykład przyjaźni, opowiada też "Kubuś Puchatek" Alana Alexandra Milnego (wznowienie ukazało się nakładem Naszej Księgarni). To jedna z tych lektur, streszczaniem których bym was obraziła, bo nie wyobrażam sobie, żebyście mogli jej nie znać. Jeśli nie macie jej jeszcze na półce, koniecznie kupcie. To wydanie z klasycznymi ilustracjami Ernesta H. Sheparda. Do zobaczenia w Stumilowym Lesie!

Na 23 marca Znak Emotikon zapowiada zaś kubusiowy prequel, czyli książkę Jane Riordan "Kubuś Puchatek. Był sobie Miś", w przekładzie Michała Rusinka. To opowieść o tym, jak miś o małym rozumku trafił do serca Krzysia, a potem – do Stumilowego Lasu. Dowiemy się z niej m.in. dlaczego nad Kłapouchym zawsze krążą deszczowe chmury, a opowieść o Prosiaczku jest taka krótka...

Dzieci, zdjęcie ilustracyjneGry i zabawy dla dzieci. Polecamy nowości, które sprawią radość małym i dużym

Ryszard: Tytuł książki Grzegorza Kasdepke "Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach" mówi właściwie wszystko. Pani Miłka chce porozmawiać z przedszkolakami o uczciwości, szacunku, odwadze, współczuciu. Postanawia stworzyć drużynę piłkarską, bo przecież zawody sportowe to najlepszy pretekst do poznania świata wartości. Okazuje się jednak, że to wcale nie takie proste...

Anna: Dojrzewanie to trudny czas zarówno dla nastolatków jak i rodziców. Jak przygotować się na to, co nieuchronne? Oczywiście rozmawiać ze sobą! Ale czasem nawet nie wiemy od czego zacząć. Na szczęście Lizzie Cox przychodzi nam z pomocą. W swoich książkach "Dojrzewanie. Dziewczyny", "Dojrzewanie. Chłopaki" pisze czym jest dojrzewanie, skąd się bierze, jakie niesie ze sobą zmiany. Nastolatkowie znajdą tutaj odpowiedzi na nurtujące ich pytania (również takie, które często wstydzą się zadać dorosłym), a dla dorosłych to świetna podpowiedź, o czym powinni ze swoimi dziećmi porozmawiać.

Ryszard: O emocjach i tym, jak sobie z nimi radzić, opowiadają też książeczki "Starania Toli" i "Gniewny Antoś" Toma Percivala (Zielona Sowa). Tola lubi swój świat, ale pewnego dnia wszystko wywraca się do góry nogami. Proste rzeczy stają się okropnie trudne. Tola nie ma ochoty na nic. Najchętniej już na zawsze zostałby w swoim pokoju. Ale pewnego dnia dzieje się coś, co sprawia, że dziewczynka postanawia, że się nie podda. Wraca do budowania z klocków, czytania ulubionej książki i wszystko powoli wraca do normy… Antoś jest najmłodszy w rodzinie. I choć bycie najmniejszym zazwyczaj jest fajne, to czasem bardzo przeszkadza. Kiedy takich sytuacji było zbyt dużo, nasz bohater bardzo się złości i zmienia się w tygrysa. Tygrys potrafi zrobić to wszystko, czego Antoś nie potrafi, ale też straszy, warczy… Wkrótce okazuje się, że nikt nie chce się z nim bawić. Na szczęście, gdy nasz bohater przeprasza, znowu staje się małym chłopcem i wszystko jest jak dawniej.

 

Marta: A w moje ręce wpadła ostatnio książka "Złość - jak sobie z nią poradzić" z serii Akceptuję, co czuję (Harper Collins Polska). Została opracowana przez Virginie Limousin, psycholożkę i terapeutkę dziecięcą, oraz Isabelle Filliozat, psychoterapeutkę i guru pozytywnego rodzicielstwa we Francji. W założeniu ma odpowiedzieć na takie pytania jak skąd bierze się złość, jak ją wyrażać bez agresji czy jak się uspokoić. Tu potrzebny jest nie tylko rodzic, który pokieruje wspólnym czytaniem z dzieckiem 7-12 lat, ale także pomoże w wykonaniu niektórych zadań. W serii ukazały się m.in. "Kłócimy się, godzimy się", "Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić" czy "Prawa dziecka" i w każdej są zadania np. z wyklejaniem, pisaniem czy rysowaniem.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: