Książki dla dzieci - polecamy nowości dla dzieci w wieku szkolnym

Tak, przyznajemy się bez bicia, testujemy książki na swoich dzieciach czytamy im, rozmawiamy z nim, o tym, co razem przeczytaliśmy. Oto porcja tegorocznych nowości dla dzieci w wieku szkolnym, którymi się z wami dzielimy.

Ryszard Kozik: Za sprawą serii filmów fabularnych Mikołajek przeżywa trzecią już młodość (a może nawet trzecie życie): dwa poprzednie ("Mikołajek" i "Wakacje Mikołajka") obejrzały setki tysięcy dzieci. Teraz możemy przeczytać "Skarb Mikołajka" (Znak Emotikon) i obejrzeć jego filmową wersję. W książce znajdziecie mnóstwo kadrów z filmu i historię o wyprawie Mikołajka po zaginiony skarb Jednookiego Olafa.

Anna Kowal: Przyjmując założenie, że bohaterowie książek dla dzieci i młodzieży (podobnie jak małoletni piosenkarze) są zazwyczaj o kilka lat starsi od ich potencjalnych czytelników, to książki Brandona Mulla z cyklu "Wojna cukierkowa" (Wilga) można podsunąć już 7-, 8-latkom. Jego główny bohater, Nate ma dziesięć lat. Wraz z rodzicami przeprowadza się do miasteczka Colson, gdzie zaprzyjaźnia się z Trevorem, Gołębiem i Summer, którzy tworzą klub poszukiwaczy przygód. W tym samym czasie przy głównej ulicy miasteczka zostaje otwarty Słodki Ząbek, nowy sklep ze niezwykłymi słodyczami. Jego właścicielka, pani White, chętnie wynagradza dzieci cukierkami w zamian za przysługi. Cukierki są magiczne: pozwalają unosić się w powietrzu, zmieniać wygląd, porażać prądem, przechodzić przez lustra... Zlecenia pani White stają się jednak coraz bardziej podejrzane, a w miasteczku pojawia się lodziarz, pan Stott. Słodkości z jego sklepu także mają niezwykłą moc… Drugi tom cyklu to "Awantura w salonie gier". Minął rok, odkąd Nate, Summer, Trevor i Gołąb uratowali miasteczko Colson przed Belindą White. Czarodziejka zmieniła się w ich rówieśniczkę, a potem straciła pamięć. Teraz jako Lindy pomoże czwórce przyjaciół w walce z nowym zagrożeniem: w okolicy otwarto podejrzany salon gier, w którym można wygrać niesamowite nagrody. Właścicielem okazuje się... jej brat, Jonas White, bezwzględny czarodziej zainteresowany zdobyciem najpotężniejszego talizmanu na Ziemi.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ryszard: Ilona Wiśniewska, autorka reportaży o dalekiej Północy, zadebiutowała w kategorii powieści dla młodych czytelników książką "Przyjaciel Północy" (Agora dla dzieci). To połączenie powieści podróżniczej, przygodowej i przyrodniczej, zilustrowane przez Mariusza Andryszczyka. Dla 12-letnuiego Daniela to miały być spokojne wakacje w towarzystwie ulubionej ciotki. Nietypowe, bo na Spitsbergenie, wśród reniferów, maskonurów i fiordów. Daniel nie spodziewał się, że lądując na arktycznej wyspie, wpadnie w środek afery kryminalnej. Ktoś zabija niedźwiedzie polarne, a miejscowa policja nie potrafi ustalić sprawców.

 

Anna: Był już Mikołajek, pora zatem na jego mniej grzeczną odsłonę, czyli Koszmarnego Karolka… Ty go Rysiu chyba lubisz?

Ryszard: Mam do niego słabość, także dlatego, że Roszek wiele razy się przy nim zaśmiewał. Do księgarń trafiła właśnie książka "Koszmarny Karolek i napad na bank" Franceski Simon (Znak Emotikon). To trzecie wydanie, bo Karolek bawi nas od lat. Tytułowy bohater jest według swoich rodziców najkoszmarniejszym dzieckiem na świecie. Lubi denerwować innych, a szczególnie swojego brata Doskonałego Damianka. Założył tajny klub "Purpurowa Czaszka". Jego ulubione programy to "Obżartuch Onufry", "Maksio Mutant", "Gladiator Terminator", "Smrodliwy Salonik" i "Raper Saper". Są jeszcze inni bohaterowie: Wredna Wandzia, Ordynarny Olo, Jędzowata Jadzia, czy Chciwy Henio… Jak tu nie lubić takiej serii?

Anna: Książka "Za duży na bajki" Agnieszki Dąbrowskiej (Agora dla dzieci) ukazała się niemal równocześnie z filmem pod tym samym tytułem. To historia Waldka, którego życie kręci się wokół turniejów gamingowych, kasy i psychofanek. Chłopiec ma wyjątkowo wyrozumiałą mamę - jest trochę nadopiekuńcza, ale rozumie pasje syna. Jednak kiedy mama nagle ląduje w szpitalu, Waldek trafia pod skrzydła cioci Mariolki i poznaje, co to dyscyplina. Tymczasowa opiekunka wprowadza zdrową dietę i zmusza chłopaka do ćwiczeń fizycznych. Czy Waldek podoła wszystkim wyzwaniom?

Zobacz wideo Karolina Gruszka, Andrzej Grabowski, Dorota Kolak i dzieciaki. Zobacz zwiastun filmu "Za duży na bajki"

Ryszard: Kto w dzieciństwie nie marzył, żeby zostać szpiegiem albo tajnym agentem. Nastoletniemu bohaterowi cyklu "Szkoła szpiegów" Stuarta Gibbsa to się właśnie - dodajmy, że z zaskoczenia - przydarzyło. Mimo początkowych trudności, potrafił się dostosować, a szkoła okazała całkiem, całkiem. Akcja się rozkręcą, a trzeci tom nosi tytuł "Szkoła szpiegów. W obozie wroga". Ty, Marto jesteś chyba wielbicielką cyklu?

Marta: Uwielbiam, a ponieważ mam koleżankę w wydawnictwie, więc mój osobisty szpieg już doniósł, że jeszcze w tym roku pojawi się czwarta część. Czekam na nią z równą ekscytacją co mój ośmiolatek, z którym ostatnio przypominałam sobie też wszystkie części Harry'ego Pottera.

A jeśli chodzi o książki, które można powiązać z hasłem "niebezpieczeństwo", wspomnę o "Ogniu" Anny Skowrońskiej (Muchomor). To bardzo ładnie graficznie wydana pozycja, z której dzieci (10+) dowiedzą się np. od czego zależy kolor płomienia, co to jest pyrocumulonibus, jaką temperaturę ma piorun, gdzie może dotrzeć sadza z płonącej tajgi, ale także o tym, że kiedyś używano ognia do palenia książek w hitlerowskich Niemczech czy do niszczenia Warszawy po powstaniu warszawskim. I tu też pojawia się na jednej ze stron Harry Potter.

 

Anna: Ja polecam jeszcze "Poradnik łowczyni potworów. Polowanie na potwory. Bestie i bystrzaki" Joe’ego Ballariniego (Young). To drugi tom przygód babysitterki (i łowczyni potworów) Kelly Ferguson. Pokonanie Boboluda przyniosło jej sławę, ale teraz potwory łakną zemsty, a nasza bohaterka będzie musiała zmierzyć się z Królową Pająków. Czy zdoła pokonać wszystkie straszydła czyhające na jej życie i ochronić dzieci, którymi się opiekuje?

Ryszard: A ja dorzucam "Zaklęty las" Enid Blyton (Znak). W głębi Zaklętego Lasu rośnie tajemnicze drzewo. Frannie, Beth i Joe – trójka rodzeństwa, mimo ostrzeżeń postanawiają dotrzeć na jego szczyt. Znajdują przejście do zaczarowanej krainy, a właściwie krain, bo przejście codziennie wprowadza ich w magiczny świat. Poznają też mieszkańców Niebosiężnego Drzewa – Madam Piorę, Wróżkę Puszkę i wielu innych. Naprawdę dużo się tu dzieje!

 

I jeszcze koniecznie opowieść o najsłynniejszej niani świata i o dzieciach z Czereśniowej 17 – w nowym przekładzie Marcina Mortki i z oryginalnymi ilustracjami Mary Shepard: "Mary Poppins powraca" P.L. Travers (Nasza Księgarnia). Mary Poppins wróciła! Sfrunęła z nieba, trzymając sznurek latawca. A od jej powrotu młodzi Banksowie znów przeżywają cudowne przygody: odkrywają, kim jest Najstarsza Córka i w jaki sposób sprowadza wiosnę, jedzą podwieczorek z Panem Wspakiem, który w każdy Drugi Poniedziałek miesiąca robi wszystko na odwrót, a nawet zawierają znajomość z Wielką i Małą Niedźwiedzicą…

Marta: Skoro wspomniałeś o Mortce, to za kilka dni - 23 marca - wychodzi jego kolejna książka "Opowieści ze Świetnika. Tom 1" (Wilga). To zbiór krótkich historyjek o przyjaciołach zwierzakach mieszkających na śmietniku/Świetniku. Wbrew wszelkim pozorom wiodą tam wspaniałe życie – no może gdyby nie gang Psujów, które starają się przeszkodzić znajomym w ich działaniach. Opowiadania mają ekologiczne przesłanie. Jeśli ta książka jest tak zabawna i lekko napisana jak jego seria o Tappim i cykl Totalne zasmoczenie (nie możemy się z młodszym synem doczekać czwartego tomu), to polecam w ciemno. Dla młodszych szkolniaków i starszych przedszkolaków też.

Już teraz natomiast można czytać z dziećmi książkę "Możemy uratować naszą ziemię" Loll Kirby (Harper Collins Polska), do której przedmowę napisała Anna Taylor. Anna jest założycielką Brytyjskiej Uczniowskiej Sieci Klimatycznej, zaczęła walczyć o ochronę środowiska jako 12-latka. W tej książce czytelnik pozna więcej dzieci, które na całym świecie walczą ze zmianami klimatycznymi. To temat, który musimy z nimi poruszać, zresztą, dzieciaki są dzisiaj bardzo świadome, a każda rada i inspiracja do walki o lepszy świat jest cenna.

<<Reklama>> Polecane książki dostępne są w formie e-booków i audiobooków w Publio.pl >>

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: