Władimir Putin o "cancel culture": Zachód robi z Rosją to samo, co zrobił z J.K. Rowling

W piątek na antenie rosyjskiej telewizji państwowej wyemitowano przemówienie Władimira Putina, w którym rosyjski przywódca niespodziewanie przywołał J.K. Rowling. Brytyjska pisarka w ostatnich latach spotkała się z ostrą krytyką przez kontrowersyjne wypowiedzi na temat osób transpłciowych. Putin stwierdził, że Zachód "unieważnia" teraz Rosję tak, jak postąpił z autorką serii "Harry Potter". Rowling już zdążyła się ustosunkować do tych słów.

Zagraniczne media, takie jak m.in. "The Independent", Politico oraz "The Hollywood Reporter", powołują się na piątkowe przemówienie Putina, podczas którego prezydent Rosji stwierdził np., że sytuacja J.K. Rowling jest "dowodem na to, że Zachód lubi 'unieważniać' ludzi, a teraz z tym samym mierzy się Rosja". 

Zobacz wideo Jak jeszcze świat może wpłynąć na Rosję?

Władimir Putin broni J.K. Rowling. Ta reaguje: Nieodpowiednia osoba mówi te słowa

- Niedawno "unieważnili" Joanne Rowling - autorkę książek dla dzieci, które są publikowane na całym świecie - tylko dlatego, że nie spełniała wymagań [obrońców równości płci - przyp. red.]. (...) Teraz próbują "unieważnić" nasz kraj. Mówię o postępującej dyskryminacji wszystkiego, co ma związek z Rosją - cytuje "THR". W przemówieniu Putin wspomniał, że na cenzurowanym znajdują się obecnie np. dzieła Szostakowicza, Rachmaninowa czy Czajkowskiego.

J.K. Rowling J.K. Rowling jest jeszcze bardziej transfobiczna. Krytykuje nowe przepisy

Niejako wywołana do tablicy J.K. Rowling szybko zareagowała na wypowiedź Władimira Putina. Na profilu pisarki na Twitterze pojawił się link do artykułu BBC z jesieni ubiegłego roku, który przybliża postać Aleksieja Nawalnego, jednego z najostrzejszych rosyjskich krytyków polityki Kremla. Nawalny w marcu został skazany na dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Rowling opatrzyła wspomniany link podpisem:

Krytyka zachodniej "cancel culture" to prawdopodobnie nie najlepszy pomysł ze strony kogoś, kto obecnie morduje cywilów za stawianie oporu lub więzi i zatruwa swoich krytyków. #MuremZaUkrainą

W cytowanym przez media piątkowym przemówieniu Putin porównał szeroko pojęte sankcje kulturalne, które nałożono na Rosję po inwazji na Ukrainę, do masowego palenia książek przez nazistów w latach 30. XX wieku. - Nie można sobie czegoś takiego wyobrazić w naszym tysiącletnim kraju; jesteśmy od tego ubezpieczeni dzięki naszej kulturze. I jest to dla nas nierozłączne z naszą ojczyzną, z Rosją, gdzie nie ma miejsca na nietolerancję etniczną, gdzie od wieków żyją razem przedstawiciele kilkudziesięciu grup etnicznych - powiedział przywódca.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: