Uczniowie - także ci z Ukrainy - mogą zadebiutować jako autorzy. Nagrodą w konkursie publikacja w książce

Rozpoczęła się szósta odsłona "Popisz się talentem" - największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. Organizator w tym roku zaprasza do udziału miłośników historii detektywistycznych, w tym także dzieci, które przyjechały do Polski z Ukrainy i uczą się w polskich szkołach.

W tym roku jury konkursowe zaprasza wszystkich uczniów szkół podstawowych, w tym także uczniów ukraińskojęzycznych, by napisali opowiadanie detektywistyczne.

Więcej informacji książkowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Konkurs na opowiadanie detektywistyczne 

Świat jest pełen sekretów czekających na rozwikłanie, a młodzi tropiciele tajemnic na pewno mają w głowie mnóstwo pytań, na które zawsze chcieli znaleźć odpowiedzi. Kim jest elegancja pani na starych rodzinnych fotografiach? Kto straszy w zamczysku pod miastem? Czy Atlantyda istniała naprawdę? Jak można uciec z czarnej dziury? Gdzie wcześniej mieszkał Burek ze schroniska? Organizator czeka na opowiadania dzieci, w których wcielą się w rolę detektywów i napiszą o swoich niesamowitych odkryciach. Pełen tekst zadania konkursowego, także w języku ukraińskim, można znaleźć na stronie stronie Popisz się talentem.

Zobacz wideo Złudzenie optyczne, czyli jak nasz mózg potrafi nas oszukać [Pracownia Bronka]

- W tej chwili w szkołach podstawowych uczy się prawie 100 tysięcy dzieci z Ukrainy, a ich liczba stale rośnie. Mamy nadzieję, że udział w "Popisz się talentem", pomoże im nie tylko rozwinąć literackie skrzydła, ale też zyskać nowych przyjaciół. Tym samym chcemy też wesprzeć nauczycieli w przeciwdziałaniu wyobcowaniu oraz we włączaniu dzieci z Ukrainy w działania edukacyjne i w życie klasowe - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu.

Opowiadania konkursowe (maksymalnie 2,8 tys. znaków bez spacji) dzieci mogą zgłaszać (także przy pomocy nauczycieli i rodziców) za pośrednictwem strony konkursowej Popisz się talentem do 20 kwietnia 2022 roku. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 1-4 oraz klas 5-8. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 maja, a jesienią ukaże się książka ze zwycięskimi trzydziestoma opowiadaniami. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na cele charytatywne.

W pięciu poprzednich konkursach wzięło udział już ponad 16 tys. uczniów z całego kraju, a aż 146 zadebiutowało w pokonkursowych książkach. Opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka ("Świerszczyk"), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: