Jak oszczędzić pieniądze? Te poradniki mogą pomóc

Na stacji paliw, w sklepie spożywczym, czy na portalach aukcyjnych. Wszędzie jest ewidentnie drożej. Galopująca inflacja, nieustające podwyżki cen (bo przecież nie wynagrodzeń) i towarzysząca nam każdego dnia niepewność sprawiają, że kwestie finansowe stały się dla wielu z nas istną bolączką.

Chociaż każdy moment jest dobry na naukę oszczędzania, ten obecny zdaje się (niestety) idealny. Od czego zacząć? Oto kilka książek, które mogą pomóc Ci okiełznać swoje finanse.

Więcej informacji o ekonomii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Finansowy Ninja", Michał Szafrański

Swojego czasu był to naprawdę popularny tytuł, głównie za sprawą prostego, a zarazem praktycznego przekazu. Ta licząca sobie ponad 500 stron publikacja prezentuje ogrom wiedzy na temat mądrego zarządzania własnym portfelem. Znajdziecie tu informacje zarówno o oszczędzaniu, jak i zarabianiu. Tytuł sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które oczekują wyjścia od podstaw i zaprezentowania ich w prosty, zrozumiały sposób.

"Bogaty ojciec biedny ojciec", Robert Kiyosaki, Sharon Lechter, Robert T. Kiyosaki

Jest to kolejna wielokrotnie rekomendowana pozycja, po którą naprawdę warto sięgnąć. Autor pokazuje, jak wielki wpływ na sytuację finansową mają nasi rodzice. Warto spojrzeć sceptycznie na nawyki, które wynieśliśmy z domu i zamiast na pasywach, skupić się na aktywach. Jak to zrobić, dowiecie się z tej książki.

Zobacz wideo Fantastyczne zwierzęta wracają. Co jeszcze w popkulturze?

"Inwestuj we własny dług", Sławomir Śniegocki

Ta publikacja to propozycja idealna dla osób, które mają problem z zadłużeniem. Autor stara się najpierw zmienić sposób postrzegania pieniędzy, a następnie skłonić do rozsądnego dysponowania swoimi funduszami. Jeśli nie radzisz sobie z rachunkami, koniecznie zainteresuj się tą książką.

"4-godzinny tydzień pracy", Tim Ferris

Czy ten tytuł nie brzmi fantastycznie? Kto nie chciałby pracować mniej, a zarabiać więcej? Może nie wszystkie porady są już aktualne w świetle dość powszechnej pracy zdalnej, jednak bez wątpienia autor inspiruje i zachęca do negocjowania warunków swojego zatrudnienia. Nawet jeśli nie od razu uda się osiągnąć etap wzmiankowany w tytule, to już sama myśl, że da się pracować inaczej, może przynieść pozytywne zmiany.

"Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych", Dan Ariely, Jeff Kreisler

Z kolei ta książka pomoże wam zrozumieć, na czym polegają finansowe pułapki. Czemu raz odczuwamy niemal fizyczny ból przy płaceniu, a innym razem cieszymy się, że możemy przepłacić? Jeśli interesuje was, jakie mechanizmy stoją za wydawaniem pieniędzy, to tutaj znajdziecie sporo ciekawych informacji. Mogą się one przydać zarówno przy zarządzaniu domowym budżetem, jak i przy spłacaniu zadłużenia.

"Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia", Jagna Niedzielska

Ruch "zero waste" powoli zyskuje na popularności. Jednak rozsądne planowanie zakupów to nie tylko modny trend, ale też świetny sposób na oszczędzenie. Tym razem ekologia wspiera ekonomię.

"Efekt latte. Dlaczego nie trzeba być bogatym aby mieć bogate życie", David Bach, John David Mann

Bardzo często, myśląc o dostatnim życiu, wyobrażamy sobie ogromne przychody. Ale to tylko jedna strona medalu. W osiągnięciu wolności finansowej może też pomóc racjonalne podejście do wydatków. Ta lekko napisana książka pozytywnie Was zainspiruje i zachęci do oszczędzania.

Książeczki dla dzieci o oszczędzaniu? Zajrzyj na nakanapie.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: