Harry Potter niet. W Rosji już nie kupią e-booków od J.K. Rowling. Autorka miała zakazać sprzedaży

Już 8 kwietnia ze sprzedaży w przynajmniej dwóch rosyjskich księgarniach internetowych znikną e-booki brytyjskiej pisarki J.K. Rowling. Autorka miała zadecydować o tym w związku rosyjskim atakiem na Ukrainę. Książki w formie papierowej nadal będą sprzedawane.

O sprawie jako pierwszy powiadomił portal gazeta.ru. Jak czytamy w zamieszczonym w nim artykule, rosyjski serwis z e-bookami Litry.ru na swojej stronie w serwisie VKontakte ogłosił, że seria książek pisarki JK Rowling o czarodzieju Harrym Potterze jest wycofywana ze sprzedaży. Ma się ona zakończyć 8 kwietnia. Książki nie będą również dostępne w e-bibliotece MyBook.

Według doniesień gazeta.ru nie będzie to miało wpływu na już zakupione książki. "Pospiesz się z zakupem, a książki zostaną w twojej bibliotece" - mają zachęcać przedstawiciele serwisu, oferując zniżkę na literaturę J.K. Rowling. Jak pisze portal "oficjalny powód decyzji właściciela praw autorskich nie jest znany".

J.K. Rowling zakazuje sprzedaży e-booków. W Rosji już nie przeczytają Harry’ego Pottera

"Gazeta Wyborcza" donosi jednak, iż powodem wycofania pozycji z rosyjskich księgarni internetowych jest decyzja brytyjskiej pisarki. Choć nie ma ona wpływu na blokadę sprzedaży książek papierowych, mogła swobodnie decydować w przypadku pozycji elektronicznych. Gazeta, inaczej niż serwis rosyjski, informuje jednak, że czytelnicy nie będą mieli również możliwości odtwarzania zakupionych już plików.

Wcześniej podobną decyzję podjął Stephen King. Jak poinformowało wydawnictwo AST, publikujące w języku rosyjskim książki amerykańskiego pisarza, otrzymało ono oficjalne zawiadomienie od agenta autora o zawieszeniu współpracy przy nowych kontraktach.

Zobacz wideo Popkultura odc. 110, a w niej "Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a"

Harry Potter najlepiej sprzedającą się serią książek na świecie. Miliony egzemplarzy

J.K. Rowling to brytyjska pisarka znana przede wszystkim dzięki serii książek o Harrym Potterze, które następnie zekranizowano, a następnie także zamieniono w gry. Pierwsza książka z serii ukazała się pod koniec lat 90. XX wieku.

W ciągu dziesięciu lat autorka opublikowała siedem tytułów poświęconych młodemu czarodziejowi, które przetłumaczono na 80 języków. Szacuje się, że sprzedano dotychczas ponad 500 milionów egzemplarzy, co czyni książki o Harrym Potterze najlepiej sprzedającą się serią książek na świecie.

<<Reklama>> Ebooki J.K.Rowling dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o: