Nie tylko J.K. Rowling. Pisarze, którzy budzą kontrowersje

Zdawać by się mogło, że zawód pisarza stanowi raczej spokojne zajęcie. Miejsce pracy to typowy home office, klientów spotyka się dopiero po zakończeniu pracy nad książką i to raczej w komfortowych miejscach, jak księgarnie, czy biblioteki. Przecież autor nie jest celebrytą, żeby bulwersować. Nic bardziej mylnego.

Tak naprawdę pisarze od zawsze lubili wetknąć kij w mrowisko, opisać coś w mało popularny sposób, skrytykować władzę, czy urazić uczucia religijne. Dziś jednak nie będzie o historii, ale o współczesności. Kto budzi kontrowersje za sprawą swoich poglądów, a komu jedno zdanie wypominane jest przez lata? Sprawdźmy!

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Magiczna kariera J. K. Rowling

J. K. Rowling bardzo długo postrzegana była przez opinię publiczną jako kobieta, która osiągnęła niesamowity sukces. Jej historię wielu podawało jako przykład determinacji i odwagi, a opowieści o tym, że "Harry'go Pottera" odrzuciło kilka wydawnictw, podnosiły na duchu początkujących pisarzy. Może nie było zupełnie kolorowo, bowiem w międzyczasie przypadł jeszcze okres religijnego grillowania książek Rowling, ale z grubsza wizerunek autorki był raczej pozytywny. A potem pisarka zaczęła szukać poparcia w społeczności LGBT... Chociaż szukanie poparcia nie jest może najlepszym określeniem, ponieważ działania autorki sprawiły wrażenie podejmowanych "na pół gwizdka". Najpierw pisarka oświadczyła, że Albus Dumbledore jest gejem, a następnie nie zapewniła mu coming outu w filmie "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda".

Wiele z wypowiedzi autorki budziło skrajne reakcje fanów, jednak największą burzę wywołał napisany w czerwcu 2021 komentarz: "Osoby z miesiączką? Jestem pewna, że są na to jakieś inne wyrazy. Pomóżcie mi. Wumben? Wimpund? Woomud?" (chodziło rzecz jasna o "women" - red.). Wtedy to dopiero zawrzało! Na skutek tej afery grono fanów autorki, od lewej do prawej, lekko się zbulwersowało i zmniejszyło. Podobno z tego powodu Rowling nie była obecna na 20-leciu Harry'ego Pottera. Ale to nie koniec atrakcji.

Zobacz wideo Harry'ego Pottera nikt nam nie zabierze, ale J.K. Rowling internet ktoś mógłby [Popkultura]

W styczniu tego roku autorka została oskarżona o antysemityzm. A ostatnio o Rowling wspomniał... Putin. Stwierdził, ze zachodnie media chcą "wymazać" autorkę tak samo, jak Rosję. Jednak głównej zainteresowanej nie spodobało się to wsparcie. Szybko się od niego odcięła i ogłosiła, że wycofuje z Rosji e-booki "Harry'ego Pottera". Czy to będzie koniec kontrowersji? Zapewne nie.

Mądrości P. Coelho

Ten pisarz od lat budzi wiele kontrowersji. Dla jednych jest autorem pięknych książek pełnych życiowych mądrości, dla innych grafomanem bez polotu. Nie ma też problemów, by mówić prosto z mostu to, o czym myśli. Oburzenie wzbudził m.in. nazywając "Ulissesa" Jamesa Joyce'a "głupią książką".

Z kolei w 2014 roku zasłynął propozycją wykupienia od Sony praw do filmu "The Interview" ("Wywiad ze Słońcem Narodu") o zamachu na Kim Dzong Una. Prace nad produkcją zostały wstrzymane na względu na ataki hakerów. Autor zaproponował, że zapłaci za prawa do dalszego nagrywania filmu... 100 tysięcy dolarów. Jak sam stwierdził:

Myślałem, że może przyjmą ofertę, żeby nie stracić twarzy. Wiecie, na zasadzie: 'w geście dobrej woli weźmiemy 100 tysięcy, nawet jeśli włożyliśmy w ten film 44 miliony, ponieważ wierzymy w swobodę wypowiedzi.

Nie doczekał się odpowiedzi.

Przechodząc szybko do bieżącego roku, do najświeższych kontrowersji przyczynił się wpis z 11 marca. Autor napisał w nim, że "ukraiński kryzys jest wygodną wymówką dla rusofobii". No i się zaczęło... Wypowiedź autora spotkała się z natychmiastową falą krytyki, a internetowa księgarnia BookSale zdecydowała się na wycofanie książek pisarza.

Przypadek Petera Handkego

Literacka Nagroda Nobla przyznana w 2019 roku przeszła do polskiej historii za sprawą wyróżnienia twórczości Olgi Tokarczuk. Autorka otrzymała nagrodę za 2018 rok. Jednocześnie drugim laureatem, wyróżnionym za 2019 rok, był Peter Handke, i to on wywołał prawdziwe kontrowersje na arenie międzynarodowej. Co było ich przyczyną? Peter Handke napisał w latach dziewięćdziesiątych i na początku dwutysięcznych artykuł i książkę na temat wojen domowych w byłej Jugosławii oraz udziału NATO w wojnie w Kosowie w 1999 roku. Autorowi zarzucano usprawiedliwianie zbrodni wojennych oraz obronę złoczyńców. Do szwedzkiej akademii trafił wniosek o odebranie nagrody austriackiemu pisarzowi, a w wielu miejscach organizowano protesty.

Chcesz więcej? Zajrzyj na nakanapie.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: