Katastrofa, o której nie wolno zapomnieć, czyli książki o Czarnobylu

Sukces miniserialu "Czarnobyl" pokazał, że produkcje oparte na faktach również mają szansę przebić się do opinii publicznej. Serial stworzony przez HBO do tej pory cieszy się wysokimi notami: na Filmwebie ma ocenę 8,6, a na IMDb aż 9,4. Wspominam o tym nieprzypadkowo. We wtorek, 26 kwietnia, przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Oto garść książek, które pomogą Wam lepiej zrozumieć to, co wtedy się wydarzyło.

"Czarnobyl. Instrukcje przetrwania", Kate Brown

Wybuch w Czarnobylu okazał się wydarzeniem, na które nikt nie był przygotowany. Wszystko wydarzyło się błyskawicznie. Z jednej strony zaczęto organizować pomoc ratunkową dla ludności zamieszkującej skażony teren, z drugiej, równie prężnie, prowadzono działania propagandowe. Na szali leżało życie ludzi i dobro Związku Radzieckiego. Kate Brown poświęciła lata pracy na wertowanie dokumentów i rozmowy z politykami, mieszkańcami Strefy Wykluczenia oraz specjalistami od atomu. Ta książka to podsumowanie tego, co udało się jej ustalić.

Więcej o książkach poczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie", Adam Higginbotham

Czarnobyl od zawsze otaczała mgła kłamstw i propagandy. Do dziś można się spotkać z pokłosiem fałszywych informacji. "O północy w Czarnobylu" to reportaż, którego celem jest ustalenie prawdy, ale też naświetlenie mało znanych szczegółów. Ta licząca ponad 540 stron pozycja w ciekawy sposób łączy wątek naukowy ze społecznym i politycznym.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

"Krzyk Czarnobyla", Swietłana Aleksijewicz

To właśnie na podstawie tej książki powstała produkcja HBO. Autorka demaskuje w niej nie tylko kulisy katastrofy, ale też systemu politycznego. Jest to też opowieść bardzo intymna, złożona z osobistych relacji osób, które były na miejscu lub które na skutek katastrofy straciły najbliższe osoby.

"Po Czarnobylu. Miejsce katastrofy w dyskursie współczesnej humanistyki"

Katastrofa w Czarnobylu stała się też przyczynkiem do dyskusji na temat człowieczeństwa. Jej zapis znajdziecie w tej nietypowej publikacji.

WyrwaWojciech Chmielarz: "Okłamywałem Was od dłuższego czasu". "Wyrwa" już się kręci

"Czarnobyl. Spowiedź reportera", Igor Kostin

Zdjęcie, które ilustruję tę książkę, obiegło świat. Jego autor przyleciał do Czarnobyla raptem kilka godzin po katastrofie. Razem z nim zdjęcia robiło też dwóch innych dziennikarzy, lecz ich aparaty uległy awarii. To zdjęcie przetrwało, a jego autor postanowił pozostać na miejscu i relacjonować ewakuację ludności oraz przebieg prac naprawczych w elektrowni.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

"Czarnobyl Strefa", Natacha Bustos, Sanchez Francisco

Tym razem historia największej katastrofy nuklearnej opowiedziana została w innej formie – za pomocą komiksu. Odmienna jest też perspektywa. "Czarnobyl Strefa" prezentuje bowiem losy rodziny zmuszonej do opuszczenia domu. I chociaż mówiono im, że będą mogli wrócić za parę dni, prawda okazała się zupełnie inna.

Chcesz więcej poleceń? Zajrzyj na nakanapie.pl

Więcej o: