Majówka z polskimi autorkami. 5 kobiecych książek, które warto spakować na długi weekend

Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie - zapewnić relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy pięć propozycji książkowych od polskich autorek, które doskonale sprawdzą się jako towarzyszki odpoczynku na hamaku czy w trakcie podróży. To nowości z takich gatunków, jak romans, fantastyka czy powieść obyczajowa, które miały swoje premiery w ostatnich miesiącach.

Na początek polecamy zupełną nowość: "Legia cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie", której premiera zaplanowana jest właśnie na Majówkę - 30 kwietnia. Data premiery książki jest nieprzypadkowa, bo właśnie tego dnia obchodzone jest najważniejsze święto Legii Cudzoziemskiej - Camerone - upamiętniające słynną bitwę stoczoną przez żołnierzy tej elitarnej jednostki wojskowej. Opowieści o Legii Cudzoziemskiej piszą mężczyźni; w tej książce po raz pierwszy głos na temat formacji zabiera kobieta. Magdalena Stykała, niegdyś dziewczyna polskiego żołnierza zasilającego szeregi Legii Cudzoziemskiej, zestawia twardy świat z delikatnością kobiecych uczuć - tęsknoty, miłości, nadziei i radości. Książka nie powstała po to, by zmienić utarty obraz Legii, ale by pokazać, że za legionistami stoją kobiety - ich matki, siostry, dziewczyny, żony i córki.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 113

Majówka z książką. Kobiece propozycje na wolny czas

"Tylko w duecie" Magdaleny Kozakowskiej to książka o uczuciach w wielowymiarowym wydaniu. Zgodnie z konwencją gatunkową romansu nie zabrakło w niej miłości, ale nie tylko tej namiętnej, damsko-męskiej. W powieści mocno zarysowany jest również wątek miłości siostrzanej, podpartej serią niewyobrażalnych poświęceń. Autorka stawia przed czytelnikami pytania m.in. o to, ile jesteśmy w stanie dać od siebie, by ratować życie ukochanej osoby, a także, czy można bez konsekwencji uwolnić się od przeszłości. 

Do czego mogą doprowadzić nasze społeczeństwo dalsze podziały oraz kolejne lata scalania z technologią? M.in. to pytanie stawia przed czytelnikami Małgorzata J. Rogalska - autorka książki "hTraE 2120 - Lekcja". Ta powieść to społeczna refleksja ubrana w fikcyjną opowieść o nadziei i dążeniu do zrozumienia tego, że ludzi wciąż więcej łączy, niż dzieli. Autorka skłania czytelnika do metafizycznych rozważań nad różnymi wymiarami człowieczeństwa i egzystencji, przełamując ich powagę elementami magii i niewytłumaczalnych zjawisk - lawiruje pomiędzy tym, co sprawdzone i udowodnione, a tym, czego współczesna nauka nie potrafi wyjaśnić.

Nie od dzisiaj brutalne kryminały wdzięcznie łączą się z romantycznymi motywami, często trudnymi dla bohaterów, uwikłanych w niebezpieczną intrygę. Świadoma tego debiutantka, Magda Artomska-Białobrzeska, sięgnęła do znanych, lubianych konwencji gatunkowych i stworzyła "W służbie miłości" - porywającą opowieść o silnym uczuciu między dwojgiem ludzi, które rodzi się w niespodziewanych i zabójczo groźnych okolicznościach.

Zestawienie zamyka inna powieść Magdaleny Stykały, "Szlak serca". W książce zostały ujęte historie niezwykłych kobiet – ich perypetie, emocje i refleksje – niejednokrotnie zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Autorka konstruuje fabułę wokół sekretów, dylematów, bolesnych przeżyć i wyzwań, z którymi bohaterki muszą sobie poradzić. Przeciwwagą dla poruszających opowieści jest pełna harmonii sceneria akcji. "Szlak serca" prowadzi czytelnika częściowo przez piękny Wrocław, magiczny Kraków i słoneczne, bieszczadzkie pagórki. Akcja kolejnych historii rozgrywa się w olśniewającym Lwowie i tropikalnej Gujanie. Oczami wyobraźni ogląda się nie tylko wnętrza bohaterek, ale i malownicze tła wydarzeń. To zatem doskonała propozycja nawet dla tych, którzy postanowili majówkę spędzić na domowej kanapie - dzięki tej książce można przenieść się do niezwykle urokliwych miejsc. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: