"Pożegnanie z Wesołą". Grosiak, Komoszyńska, Koteluk i inne artystki napisały opowiadania dla dzieci

Rozmowy o emocjach są trudne - szczególnie gdy trzeba je przeprowadzić z dzieckiem. Wydawnictwo Fame Art postanowiło stworzyć książkę, która może ułatwić to zadanie. Do współpracy zaproszono wyjątkowe autorki-artystki: Natalię Grosiak, Belę Komoszyńską, Melę Koteluk, Marikę, Natalię Moskal oraz Olgę Stokłosę, które napisały opowiadania pełne czułości, wrażliwe na potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek. Premiera już 25 maja.

Bohaterkami i bohaterami opowiadań są zwykłe-niezwykłe dzieci, które poznajemy w codziennych sytuacjach: to między innymi Kaja, która przeprowadza się, choć bardzo lubiła swoje dotychczasowe życie, Antek, który nie znosi zajęć gimnastycznych czy Tadek – wielki miłośnik przyrody i lojalny przyjaciel, którego relacje koleżeńskie zostaną wystawione na ciężką próbę.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 113

"Pożegnanie z Wesołą". Emocjonalne opowiadania dla dzieciaków

Razem z bohaterami mierzymy się z różnymi emocjami: gniewem, wstydem, smutkiem, ale i radością czy ulgą. Opowiadania napisane przez znane artystki skupiają się na języku i jego roli w mówieniu o tym, co czujemy i czego czuć byśmy nie chcieli. Bohaterki i bohaterowie każdego dnia uczą się siebie – odkrywają nieznane wcześniej uczucia i próbują je rozpoznawać, nazywać i doceniać. A przecież nie jest to łatwą sztuką.

Wszystkie opowiadania tworzone były we współpracy z pedagożką i terapeutką dziecięcą Alicją Stokłosą, a wyobrażone przez autorki sytuacje skupiają jak w soczewce wiele różnych wątków, co sprawia, że tematy do rozmów są liczne. Jednym z nich jest sama potrzeba rozmowy - zarówno z drugim człowiekiem, jak i z samym sobą. Książka jest tym bardziej niezwykła, że ilustracje do niej stworzyły… dzieci - Zosia i Staś Stokłosowie. Ich plastyczne interpretacje opowiadań wzbogacają treść samych opowiadań i pozwalają jeszcze lepiej przyjrzeć się światu oczami dziecka.

- Nie wiem, jakiej magii użyły Autorki tych opowiadań, ale podczas czytania co rusz miałem wrażenie, że piszą o mnie. Niezdobycie upragnionego tytułu w konkursie. Niemożność adaptacji po przeprowadzce. Negatywne doświadczeniem z wuefem w podstawówce. A to tylko przykłady! Jestem przekonany, że zdecydowana większość z Was poczuje to samo co ja. Będziecie mieć wrażenie, że te opowiadania są o Was samych - mówi o "Pożegnaniu z Wesołą" Przemek Staroń, autor książek i laureat nagrody Nauczyciel Roku 2018.

"Pożegnanie z Wesołą" ukaże się nakładem lubelskiego wydawnictwa Fame Art 25 maja.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: