Krzysztof Czeczot: Film to partnerzy, ujęcia, montaż i muzyka. W przypadku audio nie ma za co się schować

- Robimy film bez obrazu. To musi tak brzmieć, że gdy wkładasz słuchawki na uszy, masz mieć poczucie, że jesteś w środku tego filmu, mają być uczestnikami tej opowieści, a nie tylko wysłuchiwać jakąś treść - tłumaczy Krzysztof Czeczot, aktor i reżyser, którego studio jest w tym roku nominowane do siedmiu nagród Best Audio Empik Go.

Krzysztof Czeczot to aktor znany z takich produkcji jak "Brzydula", "Pitbull. Nowe porządki" czy "Zenek", ale także dramaturg, producent i reżyser teatralny, telewizyjny oraz radiowy. Do tego jest wykładowcą. My rozmawiamy przy okazji ogłoszenia nominacji i rozpoczęcia głosowania na laureatów Best Audio Empik Go. W kategorii produkcja oryginalna nazwisko Czeczota pojawia się przy siedmiu z dziesięciu nominowanych tytułów: "Wilkołak", "Projekt Riese", "Gra Luizy", "Wiatr", Mów mi Win", "Szczury Wrocławia. Kraty", "Bezcenny". Pozostałe wyróżnione produkcje to "Szelest", "Stulecie winnych" i "Wizjer".

Zarówno w tej kategorii, jak i w pozostałych, nominowani są lektorzy i reżyserzy audiobooków. Organizatorom Best Audio Empik Go zależy bowiem na tym, by docenić ich pracę.

Zobacz rozmowę z Krzysztofem Czeczotem:

Zobacz wideo Krzysztof Czeczot: Film to partnerzy, ujęcia, montaż i muzyka. W przypadku audio nie ma za co się schować

Więcej informacji o kulturze znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Krzysztof Czeczot: Kiedy lektorzy czytają audiobooki, muszą myśleć, że są dla słuchaczy głosem w ich głowie

- Film to przede wszystkim są partnerzy, to są ujęcia różne - bliżej, dalej, to jest kostium, to jest scenografia, potem montaż, muzyka itd. itd. W przypadku audio nie ma za co się schować. Jesteś ty, twoja umiejętność, twoja wrażliwość, twoja technika, twoja kondycja jako człowieka - bo to też jest super ważne, i barwa, to jak potrafisz swoją barwą rozkochać słuchaczy, potrafisz sprawić, żeby oni podążali za tą twoją narracją - tłumaczy Czeczot.

Kalush Orchestra i Ochman w utworze 'Stefania'Eurowizja. Ochman i Kalush Orchestra z Ukrainy w jednej piosence

Opowiada, że swoich studentów uczy na zajęciach pracy z mikrofonem, że kiedy czytają audiobooki, muszą myśleć, że są dla słuchaczy głosem w ich głowie. - Nie możecie ani przeszkadzać, ani sprawiać, że nie jesteście ciekawi, że jesteście nudni. Musicie być gdzieś pośrodku, to musi być tak, jakbyśmy mieli słyszeć własne myśli i wtedy to jest coś takiego bardzo atrakcyjnego dla tego, kto słucha - ma taką historię rozkodowywać, jakby to były jego myśli - mówi.

O tym, w czyje ręce trafią nagrody dla twórców audiobooków, zdecydują osoby głosujące w konkursie. Głosowanie trwa do 5 czerwca tutaj, a ogłoszenie wyników nastąpi 10 czerwca. Oprócz produkcji oryginalnych Best Audio Empik Go zostaną wręczone także w kategoriach: podcast: historie kryminalne, podcast: historie dla każdego, audiobook: dziecięce historie, audiobook: prawdziwe historie (patronat Gazeta.pl), audiobook: namiętne historie, audiobook: mroczne historie oraz audiobook: czułe historie.

Rammstein wydali nową płytę. 'Zeit' już w sprzedażyJak zarobić na niszowej muzyce ciężarówkę pieniędzy? Rammstein wie najlepiej

Jeden znaczek może uratować życie tysiącom ludzi walczących o pokojową przyszłość Ukrainy i całej Europy. Licytuj razem z nami

Więcej o: