Najważniejsze informacje ze świata znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl
Ryszard: Albert Albertson z cyklu książeczek Gunilli Bergstrom wydawanych przez Zamakarmi to jeden z naszych ulubionych bohaterów. Najnowszy tom serii to "Albert mówi nie". Tata jest głodny, ale Albert się bawi i nie chce jeść. Upiera się i koniec. Na szczęście tacie udaje się, dzięki maleńkiemu podstępowi, wybrnąć z sytuacji. Największym atutem tej serii jest prosta forma opowieści, dzięki której dzieci łatwo utożsamiają się z Albertem, a w jego zachowaniach dostrzegają własne. Wspólna lektura tych książeczek to także wspaniały pretekst do rozmowy.
Anna: Uwielbiam takie rozmowy! Zwłaszcza gdy dotyczą ulubionych serii. Królik i Misia są bardzo odjechaną parą przyjaciół. "Nie taki król straszny" (Zielona Sowa) to najnowsza część cyklu Juliana Gougha z ilustracjami Jima Fielda. Królik i Misia mają problem z Niedźwiedziem Polarny. Jest duży i wredny, a na dodatek chce zostać Królem i żąda, żeby zwierzaki zbudowały mu Pałac i Królewską Toaletę. Wilk pewnie by go pewnie mógł pogonić, ale sam został pogoniony przez… Królika. Co zrobią nasi bohaterowie? Tego nie zdradzę, ale zapewniam, że będzie zabawnie.
Ryszard: Ja teraz czytam Zuzi "Huberta w Wielkim Kapeluszu" Otfrieda Preusslera. Książka ukazała się serii "Mistrzowie ilustracji" Dwóch Sióstr, bo zilustrował ją Jerzy Flisak – wybitny plakacista, grafik i autor rysunków satyrycznych. Hubert jest krasnalem i ma naprawdę wielki kapelusz. Potrafi też wyplatać koszyki i robić kapelusze. Mieszka w Siedmiogórskim Lesie i właśnie – jak wszystkie krasnale – przygotowuje zapasy na zimę. Dzisiaj powinien robić dżem z borówek, ale pogoda jest taka śliczna, że postanawia wyruszyć w podróż, wprost przed siebie… Zapewniam, że podróżuje się z nim bardzo przyjemnie!
Anna: Julkę, Franka, Filipa, Zuzkę i Gabrysię poznaliśmy w książce Zielonej Sowy "Dzikusy. Witajcie w Malinowym Domu" Joanny Jagiełło z ilustracjami Kasi Nowowiejskiej. To właśnie tam przeprowadziła się piątka rodzeństwa wraz z rodzicami na początku wakacji, bo ich ciotka Genowefa wyjechała do… Peru. Zostawiła im dom na wsi i masę zwierzaków. Mieszczuchom nie było wcale tak łatwo na wsi, ale już się z otoczeniem oswoili i w książeczce "Dzikusy. Nowi przyjaciele" ruszają na jego podbój. Zapewniam, że będzie się działo. Taka banda to gwarantuje!
Ryszard: Nie wątpię. Lubisz książki o zwierzakach?
Anna: Oczywiście!
Ryszard: To z pewnością spodoba ci się "Ośmiornica Zośka" Katarzyny Boni (tekst) i Marcina Minora (ilustracje). To już ósmy tom cyklu "Zwierzaki" wydawnictwa Agora dla dzieci. Zośka jest bystra, wesoła i ciekawa świata. Mieszka na dnie oceanu w otoczeniu innych morskich zwierząt. Pewnego dnia, wbrew przestrogom Pana Gołoskrzelka, przekracza granicę Rafy i dociera do styku wody i lądu. Spotka tam dziwne stworzenie – równie ciekawe świata i spragnione przyjaźni jak ona. Radość Zośki z nowej znajomości nie potrwa jednak długo, bo ich Słonecznej Zatoce coś zagraża.
<<Reklama>> Ebook "Ośmiornica Zośka" dostępny jest w Publio.pl >>
Anna: Brzmi fajnie. Będzie czytane! A ja zaproponuję ci w zamian dwie książeczki od Dwóch Sióstr, napisane przez Urlicha Huba, a zilustrowane przez Jorga Muhle. "O ósmej na arce" to opowieść zainspirowana opowieścią o Arce Noego. Pingwiny uwielbiają się kłócić. Także na temat Boga. Czy Bóg widzi wszystko? Czy on tworzy zasady? A może w ogóle nie istnieje? Podczas gdy trzy pingwiny się spierają, zaczyna padać: nadchodzi potop. Na szczęście nadal dostępne są dwa bilety na arkę Noego. Ale co będzie z trzecim pingwinem? "Ostatnia owca" to opowieść o Bożym Narodzeniu z perspektywy… stada zagubionych owiec. W samym środku zimowej nocy owce budzi dziwne światło. Na dodatek nigdzie nie widać pasterzy. Czyżby porwało ich UFO? A może ma to coś wspólnego z dziewczynką, która podobno urodziła się w pobliskiej stajence? Owce wyruszają w pełną przygód nocną wędrówkę. Czy dotrą do stajenki w komplecie? I czy zdążą na czas?
Ryszard: Jesteś pewna, że tematyka biblijna to dla mnie?
Anna: W tym ujęciu tak!
Ryszard: No dobrze, popróbuję.
Serię "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka znają chyba wszyscy nieletni wielbiciele tematyki kryminalnej w Polsce. Nakładem Zakamarków ukazał się drugi tom komiksowych opowieści o śledztwach dzieci ze szwedzkiego miasteczka Valleby – "Zielona dywersja i inne komiksy". Znajdziecie w nim pięć kolejnych historii: "Zielona dywersja", "Zagadka pustej puszki", "Ratownik obiadu", "Złodziej na lodach" i "Spełnione marzenie". Komiksy narysowała rzecz jasna Helena Willis.
A jak jestem przy kryminałach, to koniecznie muszę polecić "Sekret Magika" od wydawnictwa Frajda. Max Czornyj, autor poczytnych kryminałów dla dorosłych, postanowił napisać cykl dla dzieci. Pewnego dnia do Sekretnego Gabinetu Zagadkowych Agentów trafia zapłakany Witek, który prosi ich o pomoc w odnalezieniu ukochanego pupila. Przebiegły magik porwał Toskę, szczeniaka rasy cane corso. Zaginęły również zwierzęta innych dzieci uczestniczących w pokazie magii… Jestem przekonany, że po tę książkę sięgnie też wielu czytelników dorosłych kryminałów Czornyja, bo jednym z Zagadkowych Agentów jest Eryczek Deryło, którego znają już jako nieco starszego komisarza Eryka Deryło.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Anna: Ktoś tu zerżnął pomysł z "Młodego Sheldona"! Fajny pomysł. Ja dorzucę bardzo sympatyczną książeczkę "Felcia czyli szkice z kichającym berecikiem" od Wilgi, napisaną i zilustrowaną przez Pawła Pawlaka. Felcia jest bardzo wrażliwa i nie zawsze potrafi się ot tak odnaleźć w otaczającej ją rzeczywistości. Czuje się zagubiona i wyobcowana, miewa trudności ze sprostaniem oczekiwaniom innych. Ale dzielnie stawia czoło troskom i trudnościom, a do świata podchodzi twórczo i z wyobraźnią. W tle opowieść o czasach, gdy nie było telefonów komórkowych, telewizor był rzadkością, a o komputerach prawie nikt nie słyszał. Mądra i cenna książeczka, bo przecież wiele dzieci przeżywa emocje podobne do tych Felci.
Ryszard: Ładne. Pora na coś współczesnego i z dreszczykiem: "Escape Room" Christophera Edge’a (Wilga). Kiedy dwunastoletnia Ami przybywa do The Escape, myśli, że to gra, czyli pokój ucieczki z zagadkami i wyzwaniami do pokonania, zanim skończy się czas. Razem z kolegami z drużyny, do której należą Adjoa, Ibrahim, Oscar i Min, dowiadują się, że zostali wybrani, aby uratować świat i muszą współpracować, aby znaleźć odpowiedź. Ale gdy zostają zamknięci w pierwszym pokoju, szybko zdają sobie sprawę, że to nie jest zwykła gra… Przeżyją przygodę życia! Pora kończyć, masz coś na deser?
Anna: Pewnie cię zaskoczę, ale mam "101 dalmatyńczyków" Dodie Smith w bardzo efektownym wydaniu z ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak od naszej Księgarni. Nie mamy w tym zestawieniu klasyki, a to wydanie jest bardzo przyjazne – zarówno do czytania wspólnego, jak i samodzielnego. A opowieść o parze dalmatyńczyków walczących o własne szczeniaki z okrutną kobietą, której zamarzyło się futro w ciapki, zawsze mnie wzruszała.
Ryszard: Zaskoczyłaś mnie, ale tylko troszkę. Ja zakończyć chciałbym symbolicznie polsko-ukraińskim wydaniem książki "Amelia i Kuba. Tajemnica celebryckiej wanny" od wydawnictwa Powergraph. Ukazuje się takich edycji coraz więcej i super, bo to ważne, żeby dzieci polskie i ukraińskie mogły porozmawiać o wszystkim, także o ulubionych lekturach. Książka Rafała Kosika to współczesna wersja legendy o warszawskiej Syrence. Jedenastolatkowie Amelia i Kuba oraz ich rodzeństwo, superinteligentny dziewięcioletni Albert i zwariowana sześciolatka Mi, ratują Syrenkę uwięzioną w wannie warszawskiego apartamentowca… Miłej lektury!