Książka dla dzieci - poznaj 9 inspirujących książek dla dzieci, po które warto sięgnąć

Książka dla dzieci powinna być pobudzająca wyobraźnię, ale i rozwijająca. Na szczęście na polskim rynku wydawniczym, mamy mnóstwo pozycji wartych uwagi. Przekonaj się sam i zainspiruj. Sprawdź, które książki warto wybrać.

Książeczki dla dzieci, czyli kilka słów o bogatym rynku literatury dziecięcej

Książeczki dla dzieci to nie tylko doskonałe narzędzie służące nam do wspomagania rozwoju, ale także sposób na spędzenie czasu z malcem. Rynek wydawniczy oferuje nam mnóstwo możliwości wyboru. Znajdziemy tutaj książki przygodowe, i te, które uczą młodego człowieka, czym są emocje oraz jak sobie z nimi radzić. W ostatnim czasie polecane są także książki, które dodatkowo aktywizują dziecko podczas procesu czytania. Takim przykładem są między innymi książeczki interaktywne, czy też te z okienkami. Szerzej o tym temacie napiszemy w dalszej części artykułu.

Książki dla 3-latka. Zdjęcie ilustracyjne Książeczki dla 3-latka - poznaj 6 wyjątkowych propozycji dla najmłodszych

Książki o emocjach dla dzieci - poznaj książki, które nauczą dziecko mówienia o swoich emocjach

Książki o emocjach dla dzieci to znakomite narzędzie do tego, aby pokazać malcu jego wewnętrzny świat emocji. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie ta sfera życia znacząco wpływa na pozostałe. Jeżeli w dzieciństwie nie zostaną one odpowiednio przepracowane, a my nie nauczymy się ich kontrolować i okazywać, w dorosłym życiu możemy mieć z tym problemy. Książeczki o emocjach to świetna baza, aby poruszyć z dzieckiem właśnie to zagadnienie. Oto kilka propozycji:

  • "Uczucia Gucia. Gucio się złości" autorstwa Chine Aurelie Chien Chow, to pozycja dla dzieci, które przeżywają klasyczny bunt. Bajka opowiada o Guciu jednorożcu, który często doświadcza złości. Książka pozwala przepracować trudne emocje i odzyskać radość, spokój.
  •  "Księga emocji". Maria Menendez-Ponte to autorka, która pokazuje młodemu czytelnikowi, w jaki sposób wyrażać swoje emocje. Pozycja jest zbiorem 30 przezabawnych opowiadań, które jasno omawiają tematykę uczuć.
  • "Wszystko o emocjach" autorstwa Brooks'a Felicity oraz Allen Frankie, to pozycja nie tylko wyjątkowa pod względem treści, ale także od strony graficznej. Przepiękne ilustracje nie tylko zachwycają, ale także wprowadzają malucha w wyjątkowy świat bajki. Tak jak wskazuje nam już sam tytuł, książka uczy dzieci wyrażenia swoich emocji, poznawania ich, radzenia sobie z nimi.
Zobacz wideo Popkultura odc. 120

Książeczki z okienkami - ciekawe książki dla dzieci, które aktywizują podczas czytania

Książeczki z okienkami to propozycja dla najmłodszych. Twarda faktura książki z okienkami, daje możliwość ćwiczenia wyobraźni, ale i motoryki dziecka. Poznaj kilka ciekawych tytułów:

  • "Rodzina. Pierwsze słowa. Akademia mądrego dziecka" (praca zbiorowa). Dziecko czytając tę książkę, poznaje członków rodziny. Dowiaduje się kim są dziadkowie, ciocie itd. Ogromnym atutem książeczki są duże wyraziste obrazki i charakterystyczne okienka, które poprawiają sprawność koordynacyjną dziecka.
  • "Książki z okienkami - Gospodarstwo. 100 okienek do nauki 2" (praca zbiorowa) - książeczka uczy dziecko nowego słownictwa, nawiązującego do życia na wsi. Z całą pewnością ogrom okienek i przepiękne ilustracje jeszcze bardziej zachęcą młodego odbiorcę do lektury.
  • "Moje pierwsze 100 słów" (praca zbiorowa) - to idealna książka zwłaszcza dla najmłodszych. Dzieci uczą się przez nią nowych słów, z różnorodnych obszarów. Kolorowe ilustracje i jednocześnie twarda oprawa ułatwią czytanie. Książka pozwala wytworzyć jeszcze lepsze relacje między dzieckiem a rodzicem.

Książki przygodowe dla dzieci - sprawdź jakie książki wybrać

Książki przygodowe dla dzieci to pozycje szczególnie ważne dla dziecięcego świata. Niezapomniane przygody bohaterów, nie tylko wciągają, ale stają się także podwalinami wyobraźni. Wyjątkowe przygody ulubionych bohaterów pozostaną w pamięci dzieci na długo. 

Ciekawe książki dla dzieci:

  • "Hedwiga i księżniczka z Hardemo" Frida Nilsson. Książka opisująca przygody małej Hedwigi, która należy do dziewczynek - łobuziaków. Jej nietuzinkowe przygody z pewnością wzbudzą zachwyt u niejednego młodego czytelnika.
  • "Mysia Dolina. Zaginiona księga" Agnieszki Wiszowaty to książka o sile przyjaźni, wytrwałości, dążeniu do celu. Książka wprowadza w bajkowy świat magii, wzrusza i zachwyca. Na uwagę zasługują także przepiękne ilustracje.
  • "Nawiedzony okręt" Marii Kuzniar to książka o przygodzie, magii, odwadze. Przygody małej Aiszy pobudzą wyobraźnię, ale i zainspirują do wielkich wypraw.

Książki dla dzieci. Zdjęcie ilustracyjne Książki dla 3-latki - najpiękniejsze opowieści, które uczą i bawią

Personalizowane książeczki dla dzieci - podaruj dziecku wyjątkową książkę

Personalizowane książeczki dla dzieci to w ostatnim czasie prawdziwy hit. Jeżeli szukacie wyjątkowego prezentu dla malucha, który zostanie zapamiętany na długo, to trafiliście znakomicie! Nic nie sprawdzi się tak, jak książeczka skierowana bezpośrednio do dziecka. Książka, której bohaterem staje się Wasz malec, to nie lada gratka dla małych jak i dużych!

Znalezienie odpowiedniej książki dla dziecka nie należy do łatwych zadań. Zwłaszcza że mamy bardzo szeroki wybór. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas pozycje książkowe przypadną Wam do gustu i staną się zaczątkiem do rodzinnej tradycji wieczornego czytania książek.

Zobacz też: Książki dla 4-latki - poznaj 5 inspirujących pozycji książkowych dla dziewczynek

Więcej o: