Ryszard Kozik: Zacznijmy dość egzotycznie, bo "Siedem lat ciemności" Jeonga You Jeonga (Mova) to mroczny thriller psychologiczny z Korei Południowej. Przed siedmiu laty życie Sowona wywróciło się do góry nogami. Siedem lat temu po raz ostatni widział ojca, który trafił do więzienia. Przed siedmiu laty miasteczko, w którym mieszkał, zniknęło z powierzchni ziemi, bo ktoś otworzył śluzy tamy. Sowon jest przerzucany od krewnego do krewnego i wie, że może liczyć tylko na siebie. Ale właśnie w jego ręce trafiła paczka, dzięki której będzie mógł odkryć, co wydarzyło się naprawdę...
Anna Kowal: Brzmi kusząco!
A co powiesz na "Za murami Broadmoor" (Czarna Owca) Jonathana Leviego i Emmy French, czyli opowieść o słynnym angielskim szpitalu psychiatrycznym i jego pensjonariuszach? To właśnie tam od przeszło 150 lat trafiają najbrutalniejsi przestępcy Wielkiej Brytanii, tacy jak: James Kelly, podejrzewany o to, że jest Kubą Rozpruwaczem, seryjni mordercy Peter Sutcliffe (Rozpruwacz z Yorkshire), John Straffen i Kenneth Erskine, bandyta Charles Bronson, gangster Ronnie Kray i kanibal Peter Bryan. Dziennikarz Jonathan Levi i Emma French, specjalizująca się w historii kultury, przez blisko dekadę obserwowali życie toczące się za murami zakładu dla obłąkanych przestępców, rozmawiali z członkami personelu i pacjentami. Opisali to wszystko w tej książce.
Ryszard: Ląduje na mojej stercie do czytania!
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Marta Korycka: To ja zacznę od "Wyspy" Adriana McKinty'ego (Wydawnictwo Agora), która nie dała mi właściwie ani chwili oddechu. Zaczyna się tym, że młoda kobieta trochę się martwi, a trochę wkurza, że jej idealny starszy mąż, który jest wdowcem, zostawia jej ciągle pod opieką dwoje nastolatków. Sam jest wziętym chirurgiem, zabiera rodzinę na konferencję do Australii, ale nie ma dla nich zbyt wiele czasu. Pewnego dnia jednak jadą na wycieczkę, trafiają na dziwną wyspę i... wtedy za tamtymi zmartwieniami Heather może już tylko ze wzruszeniem potęsknić. McKinty praktycznie nie daje odpocząć ani bohaterom, ani czytelnikowi, trzymając napięcie na ekstremalnie wysokim poziomie. To jest powieść, która męczy mózg, ale jednocześnie daje mu satysfakcjonującą stymulację.
Ryszard: Lubię postapokaliptyczne powieści, ale od czasu "Drogi" Cormaca McCarthy'ego wyjątkowo wysoko ustawiam przed nimi poprzeczkę. Czy "Ostatnia na imprezie" Bethany Clift zdoła ją przeskoczyć? Jest grudzień 2023 roku i nasz świat właśnie przestaje istnieć. Ludzkość wymiera za sprawą wirusa o nazwie 6DM ("sześć dni maksimum" - najwyżej tyle przeżywa zakażony nim człowiek). W Londynie udaje się jakimś cudem przetrwać jednej kobiecie. Całe życie spychała własne pragnienia na dalszy plan, ukrywała uczucia i rozpaczliwie próbowała dopasować się do innych. Jest zupełnie nieprzygotowana na to, by samotnie stawić czoło przyszłości. Mając za towarzysza jedynie psa, wyrusza w podróż, by upewnić się, że poza nią nikt nie przeżył…
Anna: Ja dorzucę "Zaginięcie Stephanie Mailer" (Albatros) - thriller detektywistyczny Joela Dickera, autora "Prawdy o sprawie Harry’ego Queberta". 30 lipca 1994 roku Orpheą, nadmorską miejscowością w Hamptons w stanie Nowy Jork, wstrząsnął mord na burmistrzu miasta i jego rodzinie. Zginął też przypadkowy przechodzień. Dwaj młodzi oficerowie, Jesse Rosenberg i Derek Scott doprowadzili do schwytania i skazania mordercy. 20 lat później dziennikarka Stephanie Mailer oskarża Rosenberga, że śledztwo nie było, uczciwe, a następnie znika... Dzieje się!
Ryszard: "Uważaj, czego pragniesz" Adele Parks (Wydawnictwo Kobiece) to natomiast opowieść o wielkiej przyjaźni, która zmienia się w zawiść. Lexi i Jake Greenwoodowie są małżeństwem od prawie dwudziestu lat. Od piętnastu przyjaźnią się z Heathcote’ami i Pearsonami. Spotykają się co tydzień na kolacjach, drinkach i grillach. Wypełniają też razem lotka, zawsze tymi samymi liczbami. Pewnej sobotniej nocy w grupie dochodzi do rozłamu. Ktoś nie mówi prawdy. Dwa małżeństwa zrywają pakt. Lexi wypełnia jednak kupon i wygrywa 17 mln. Byli już przyjaciele chcą mieć udział w wygranej i zrobią wszystko, aby to osiągnąć…
Tak sobie myślę, że to chyba dobrze, że nie gramy w lotka, a już zwłaszcza, że nie wypełniamy kuponów z kimś na spółkę.
Anna: Można też spojrzeć na to tak, że rezygnujemy z wygranej...
Przeczytałem po raz drugi "Zachowaj spokój" Harlana Cobena (Albatros). Od początku wydawało mi się, że już tę historię znam, pewność zyskałam po kilku rozdziałach. Ale nie żałowałam ponownej lektury. Szesnastoletni Adam mocno przeżywa samobójczą śmierć przyjaciela, zamyka się w sobie. Rodzice są na tyle zaniepokojeni jego zachowaniem, że postanawiają zainstalować mu w komputerze program szpiegowski. I tu zaczyna się dziać bardzo po "cobenowemu" - na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice, pojawiają się pozornie nie związane ze sobą wątki, na koniec wszystko nabiera sensu, a akcja niebotycznie przyśpiesza.
Nie oglądaliśmy jeszcze serialu, który jakiś czas temu pojawił się na Netfliksie (to wydanie powieści ma filmowa okładkę), trzeba to będzie nadrobić.
Ryszard: Ale może dopiero po obejrzeniu "Stranger Things" i "Peaky Blinders"?
Ryszard: Psycholog i kryminolog dr Gretchen White, bohaterka "Podejrzanej" Brianny Labuskes (Albatros) jest specjalistką w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości i przestępstw z użyciem przemocy. Pomogła detektywowi Patrickowi Shaughnessy'emu rozwiązać wiele spraw, ale ma zdiagnozowaną socjopatię, a w przeszłości była podejrzewana o zabicie ciotki. Na biurku Shaughnessy'ego ląduje nowa, głośna sprawa. Bezduszna nastolatka Viola Kent zostaje oskarżona o zabicie matki. Gretchen dostrzega w niej coś, czego nikt inny nie widzi – siebie. Jeśli Viola jest kozłem ofiarnym, to kto naprawdę zabił?
Anna: Ta pani kryminolog kusi - oboje lubimy takie niejednoznaczne postaci.
Marta: Myślę, że spodobałaby się wam także książka "Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime" Carli Valentine (SQN). Ona postanowiła być patolożką w wieku ośmiu lat dzięki powieściom Agathy Christie i rzeczywiście jej się to udało. Teraz powróciła do twórczości "królowej kryminału", żeby pokazać ją właściwie jako pionierkę kryminalistyki. Okazuje się, że powieściopisarka starała się nie tylko być w miarę na bieżąco w wielu technicznych kwestiach śledztw, ale nawet wyprzedzała niekiedy w swoich historiach dokonania w tej dziedzinie nauki. Co ważne, nie musicie znać wszystkich książek Christie - autorka wystrzega się spoilerów na temat tożsamości morderców.
Anna: To może na koniec "Wyjazd na weekend" Sarah Alderson (Albatros)? Jego bohaterki, Orla i Kate przyjaźnią i wspierają się od lat. Raz do roku fundują też sobie wspólny weekendowy wypad. W tym roku zdecydowały się na Lizbonę - apartament z widokiem i ekscytujący program zwiedzania. Wieczorem wychodzą na miasto, a rano Orła budzi się sama. Nigdzie nie ma Kate, a ona staje się główną podejrzaną w sprawie zniknięcia przyjaciółki. Gdyby jeszcze pamiętała cokolwiek z tego wieczoru...
Miłej lektury!
<<Reklama>> Polecane kryminały dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina