Warszawa - Big Book Festival. Lament na głosy, pogadanka o Anne (nie Ani) i literacki bal przebierańców

- Czytanie jest dziś wśród najbardziej ekscytujących sektorów kultury, powiązaliśmy je ze sztukami wizualnymi, muzyką i teatrem. Książki są w centrum twórczych rozmów, budzą wzruszenia, a pisarze pomagają rozumieć świat. To jest wspólne osiągnięcie twórców literatury, jej promotorów i odbiorców - mówi Anna Król, dyrektorka i pomysłodawczyni Big Book Festival. 24 czerwca wydarzenie ruszy po raz 10.

Big Book Festival odbywa się w Warszawie od 2013 roku. Na program składają się produkcje artystyczne: spektakle, happeningi, akcje w przestrzeni publicznej, widowiska multimedialne i performance. Prezentowane są tylko raz, powstają na podstawie tekstów i książek, do ich współtworzenia organizatorzy zapraszają co roku renomowanych twórców i artystyczne gwiazdy.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rozmowy, spotkania i bal przebierańców. 10. Big Book Festival

Na początek widowisko z muzyką na żywo zatytułowane "Wolność Secondhand". To lament na głosy. Mantry wojny i pragnienie wolności odnalezione w książkach Swietłany Aleksijewicz i w tekstach dawnych polskich pieśni żałobnych w adaptacji Anny Król.

Reżyseruje Tomasz Cyz, występują Magdalena Czerwińska, Pola Błasik, Monika Kwiatkowska i Adam Woronowicz, a także Polskie Znaki z udziałem Matyldy Damięckiej (śpiew) i Marcina Januszkiewicza (śpiew). Kierownikiem muzycznym jest Radek Łukasiewicz.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Inne wydarzenia to m.in. instalacja dźwiękowa "Tu mówi Praga", spotkanie z niemieckim twórcą przebojów literackich dla dzieci Ulrichem Hubem zatytułowane "Dlaczego lisy nie kłamią?", czy z pisarką i reporterką Sonią Faleiro, która będzie rozmawiała z Sylwią Chutnik o hańbie i honorze w Indiach, zbrodniach z nienawiści oraz o wszystkim, czego wciąż nie wolno porządnym dziewczynom nad Gangesem. O Polkach po traumie wojny (i nie tylko) Anna Sańczuk porozmawia z kolei z Dominiką Buczak, Martyną Bundą i Robertem Nowakowskim podczas spotkania "Jeszcze dochodzę do siebie".

Jak księżniczka została dziennikarką piszącą o wykluczonych i robotnicach i jak, zamiast królową Polski, stała się królową wywiadów oraz celebrytką, opowie Magda Melnyk, a miłośnicy Ani (czy Anne?) Shirley będą mogli posłuchać fragmentów w nowym przekładzie Anny Bańkowskiej, które przeczytają Karolina Gruszka i Michalina Łabacz. O fenomenie rudowłosej bohaterki opowie Marta Strzelecka. 

A w sobotę wieczorem odbędzie się literacki bal przebierańców. "Przebierz się za tytuł książki lub jej główny wątek. Symbolicznie albo na całego! I baw się przy muzyce BUSLAVA. Najbardziej pomysłowe i ekstrawaganckie stroje nagrodzimy!" - zachęcają organizatorzy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Big Book Festival odbędzie się w dniach 24-26 czerwca na warszawskiej Pradze (Otwocka 14). Szczegółowy program tutaj.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: