Anna Frank uhonorowana przez Google. 75. rocznica wydania dzienników, które stały się świadectwem Szoa

W sobotę mija 75. rocznica opublikowania "Dziennika Anny Frank". Google postanowił przypomnieć o niezwykłej nastoletniej autorce, która opisała życie swojej rodziny w "tajnym aneksie". Anna Frank zginęła w obozie koncentracyjnym, mając zaledwie 15 lat.

Annie Frank nie udało się przeżyć Holokaustu, jednak "Dziennik Anny Frank" stał się jednym z najpopularniejszych dzieł literatury faktu. Pamiętnik Frank został przetłumaczony na ponad 80 języków.

Zobacz wideo Rocznica II wojny światowej. To był największy konflikt zbrojny w historii ludzkości

Dziś mija 75. lat od wydania pamiętnika Anny Frank

"Dzisiejszy pokaz slajdów Doodle upamiętnia znaną na całym świecie żydowsko-holenderską pamiętnikarkę i ofiarę Holokaustu Annę Frank. Chociaż pisana tylko w wieku 13-15 lat, jej osobista relacja o Holokauście i wydarzeniach wojennych pozostaje jedną z najbardziej przejmujących i poczytnych do tej pory relacji" - czytamy w notatce z Google Doodle. Grafika wyświetlająca się w wyszukiwarce Google została wzbogacona o fragmenty pamiętnika Anny Frank, opisujące doświadczenia dziewczyny, jej rodziny oraz przyjaciela. 25 czerwca mija 75. lat od rocznicy opublikowania jej pamiętnika.

Anna Frank - kim była autorka pamiętnika?

Anne Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie w Niemczech, jednak w związku z narastającym antysemityzmem jej rodzina przeniosła się do Amsterdamu w Holandii. Kiedy wybuchła II wojna światowa, Anna Frank miała zaledwie 10 lat. Od wiosny 1942 roku dziewczynka razem z rodziną opuściła swój dom i zaczęła ukrywać się w "tajnym aneksie" w biurowcu jej ojca.

Przeczytaj więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jednym z niewielu przedmiotów, które Anna Frank zabrała do "tajnego aneksu", był notatnik, który otrzymała kilka tygodni wcześniej na 13. urodziny. "W ciągu następnych 25 miesięcy w ukryciu wypełniła jego strony szczerym opisem życia nastolatków w 'tajnym aneksie', od drobnych szczegółów po najgłębsze sny i lęki".

Rodzina Franków została odkryta przez hitlerowców 4 sierpnia 1944 roku, a następnie deportowana do Auschwitz, a kilka miesięcy później Anne i Margot Frank zostały przetransportowane do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen znajdującego się w Niemczech. To tam w wieku zaledwie 15 lat zmarła Anna Frank. 

<<Reklama>> "Dziennik" Anne Frank dostępny jest w formie e-booka w Publio.pl >>

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: