Annie Frank nie udało się przeżyć Holokaustu, jednak "Dziennik Anny Frank" stał się jednym z najpopularniejszych dzieł literatury faktu. Pamiętnik Frank został przetłumaczony na ponad 80 języków.
"Dzisiejszy pokaz slajdów Doodle upamiętnia znaną na całym świecie żydowsko-holenderską pamiętnikarkę i ofiarę Holokaustu Annę Frank. Chociaż pisana tylko w wieku 13-15 lat, jej osobista relacja o Holokauście i wydarzeniach wojennych pozostaje jedną z najbardziej przejmujących i poczytnych do tej pory relacji" - czytamy w notatce z Google Doodle. Grafika wyświetlająca się w wyszukiwarce Google została wzbogacona o fragmenty pamiętnika Anny Frank, opisujące doświadczenia dziewczyny, jej rodziny oraz przyjaciela. 25 czerwca mija 75. lat od rocznicy opublikowania jej pamiętnika.
Anne Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie w Niemczech, jednak w związku z narastającym antysemityzmem jej rodzina przeniosła się do Amsterdamu w Holandii. Kiedy wybuchła II wojna światowa, Anna Frank miała zaledwie 10 lat. Od wiosny 1942 roku dziewczynka razem z rodziną opuściła swój dom i zaczęła ukrywać się w "tajnym aneksie" w biurowcu jej ojca.
Przeczytaj więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Jednym z niewielu przedmiotów, które Anna Frank zabrała do "tajnego aneksu", był notatnik, który otrzymała kilka tygodni wcześniej na 13. urodziny. "W ciągu następnych 25 miesięcy w ukryciu wypełniła jego strony szczerym opisem życia nastolatków w 'tajnym aneksie', od drobnych szczegółów po najgłębsze sny i lęki".
Rodzina Franków została odkryta przez hitlerowców 4 sierpnia 1944 roku, a następnie deportowana do Auschwitz, a kilka miesięcy później Anne i Margot Frank zostały przetransportowane do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen znajdującego się w Niemczech. To tam w wieku zaledwie 15 lat zmarła Anna Frank.
<<Reklama>> "Dziennik" Anne Frank dostępny jest w formie e-booka w Publio.pl >>
******
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.