Byli nieznanymi poetami. Teraz przepowiadają przyszłość i mają 700 tys. obserwujących na Twitterze

Dwoje wrażliwych artystów. Astrologiczny Byk i Strzelec. Kiedyś pracowali wyłącznie słowem, dziś korzystają z pomocy gwiazd. W poetycki sposób co tydzień piszą o tym, co przydarzy się każdemu ze znaków, a ich obserwatorzy twierdzą, że enigmatyczne wpisy naprawdę się sprawdzają.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Fani poezji lubią ją za to, że mogą się z nią utożsamić. Co w przypadku, gdy wiersze stają się przepowiedniami? Amerykańscy poeci wykorzystali swoje lekkie pióro, by przygotowywać cotygodniowe horoskopy dla każdego znaku. To krótkie formy poetyckie, które można dowolnie interpretować. 

Za dnia wykładowcy uniwersyteccy, wieczorami autorzy horoskopów. Kim są Astrologiczni Poeci?

Choć Dorothea Lasky zajmuje się poezją o wiele dłużej, niż pisaniem horoskopów, już wcześniej w jej twórczości dało się zauważyć zainteresowanie astrologią (na przykład w "Astrological Sign Poem"). W jednym z wywiadów stwierdziła, że te dwie pasje łączą się ze sobą, a poeta jest pewnym rodzajem medium. "Poezja to duchowe zobowiązanie. Daje możliwość, by rozmawiać ze zmarłymi i mówić za zmarłych" - powiedziała. Lasky jest też adiunktem na Columbia University School of Arts, gdzie wykłada właśnie poezję. Współtworzyła książkę zachęcającą młodych ludzi do czytania i interpretowania wierszy: "Open the Door: How to Excite Young People About Poetry" (2013) i sama wydała kilka tomików, Milk (2018), ROME (2014) i AWE (2007). Od dziecka chciała być naukowcem i nie przeszkadza jej, że astrologię uznaje się za paranaukę - wystarcza jej wykształcenie wyższe w dziedzinie literatury. Pochodzi z rodziny profesorów i to matka zaszczepiła w niej miłość do edukacji.

 

Alex Dimitrov mówi sam o sobie, że pisze wiersze dla imprezujących dziewczyn, które często zostają zranione. To prawdopodobnie zasługa faktu, że urodził się pod znakiem Strzelca - sam mocno się z nim identyfikuje. W świecie poezji jest uznanym twórcą. Zdobył nagrodę Stanleya Kunitza z American Poetry Review oraz nagrodę Pushcart. W 2009 założył Wilde Boys, jednoczące homoseksualnych poetów. Nazwa nawiązuje do Oscara Wilde'a, którego orientacja jest fanom "Portretu Doriana Graya" dobrze znana. Również wykładał na uczelniach wyższych. Prowadził zajęcia z kreatywnego pisania i literatury na Columbia University, podobnie jak Dorothea Lasky. "Dla mnie astrologia była trochę jak mitologia grecka, to inny świat, w którym miałem już tożsamość. Mogłem w nim uczestniczyć. Nie było określonych reguł, podobnie jak w poezji" - skomentował Dimitrov w wywiadzie dla New York Timesa. 

Twitter prawdę ci powie - sukces krótkich przepowiedni

Mimo sporego poetyckiego dorobku i uznania w liczących się, ale jednak wciąż niszowych kręgach, nic nie zagwarantowało dwójce artystów takich zasięgów, jak astrologia. W listopadzie 2016 roku założyli na Twitterze konto Astro Poets, na którym dzielą się z obserwatorami cotygodniowymi horoskopami w poetyckiej formie. Wpisy szybko zdobyły popularność, a użytkownicy Twittera zaczęli dzielić się z autorami sposobami, w jaki je rozumieją. Dzięki temu wokół konta powstała spora, aktywna społeczność. Metaforyczny sposób przepowiadania przyszłości, a raczej udzielania pewnych wskazówek, bo na tym, według Lasky i Dimitrova polega astrologia okazał się strzałem w dziesiątkę. Wiele możliwości interpretacji sprawiło, że każdy bardzo osobiście odbierał tweety poetów. Przełożyło się to na konkretne liczby - konto @poetastrologers obserwuje już ponad 700 tysięcy użytkowników.

A co jeśli tweety to nie wszystko?

Tygodniowy horoskop dla każdego znaku jest darmowy, ale twórcy postanowili poszerzyć swoje usługi także o płatne opcje. Dzięki platformie Substack subskrybenci otrzymują specjalny newsletter, gdzie podsumowywane są najciekawsze interpretacje astrologicznych rozkładów. Skorpion, któremu zależy tylko na intensywnej miłości? Przyziemny Koziorożec zainteresowany niezależnym Strzelcem? Porzucony Rak, który za dużo mówił o swoich uczuciach? Do Astro Poets zwracają się ludzie z każdym problemem. Więź z obserwatorami jest dla autorów projektu bardzo ważna. Często proszą fanów o wypowiedzi na konkretny temat, czy to doświadczeń związanych z retrogradacją Merkurego, czy też najgłupszych SMS-ów otrzymanych od danego znaku zodiaku. Później tworzą kompilacje najciekawszych tweetów.

Dla subskrybentów są także dostępne horoskopy partnerskie, a także ciekawostki w rodzaju znaków zodiaku utożsamianych z fragmentami poezji Sylvii Plath, płytami popularnego celebryty czy najlepszymi filmami lat 90. Doświadczenie Lasky i Dimitrova, zarówno w sprawach astrologii, jak i kultury sprawia, że wszystkie te wpisy faktycznie mają dla pasjonatów horoskopów sens, choć tworzone są głównie dla rozrywki. Bardziej ambitni mogą wspomóc uduchowionych poetów, kupując ich książkę, "Astro Poets: Your Guides To The Zodiac", która jest dobrym wprowadzeniem w świat czytania z gwiazd. Została wydana w 2019 roku i jest obecnie dostępna wyłącznie w języku angielskim.

 

 

Zobacz wideo

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: