Najtańszy czytnik e-booków na wakacje. Ile trzeba wydać?

Czytniki e-booków zapewniają komfort lektury i świetnie sprawdzają się w podróży. Warto w nie zainwestować, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy na urlop dzięki jednemu urządzeniu możemy zabrać ze sobą kilka powieści. Nie trzeba decydować się na najdroższą opcję - znajdziemy też tańsze, równie dobre zamienniki.

Książki towarzyszą nam w drodze do pracy, na wakacjach, podczas spaceru. Coraz częściej nie jest to forma tradycyjna: korzystamy z e-booków, patrzymy w ekrany telefonów i zabieramy w podróż czytnik. Ten ostatni jest najlepszym zamiennikiem papieru: pozwala zadbać o wzrok i zajmuje niewiele miejsca. Nie musi być wcale dużym wydatkiem. Przedstawiamy zestawienie budżetowych propozycji do 1000 złotych.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

1. Czytnik E-booków Pocketbook InkPad 3

InkPad 3 jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych, jednak najtańszą opcję stanowi klasyczna czerń. Choć mieści się w górnej granicy i kupisz go za około 970 złotych, ma wiele przydatnych funkcji wynagradzających tę cenę.

Szczególnie dobrze sprawdzi się u osób, które lubią wygodę czytania, a więc duże ekrany. Mimo że rozmiarem czcionki można oczywiście manipulować, 7,8 cala i 1872x1404 pikseli da oczom spore wytchnienie. W przeciwieństwie do sporej ilości czytników na rynku, czyta karty pamięci do 32 GB. Ma także wbudowaną pamięć 8 GB. Umożliwia połączenia przez Wi-Fi i ma wbudowaną przeglądarkę internetową, obsługuje formaty plików CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, FB2, HTM, HTML, MOBI, PDF, PRC, RTF, TXT, zdjęć BMP, JPG, PNG, TIFF oraz muzyczne MP3, w związku z czym ma wejście na słuchawki. W zależności od potrzeb został też wyposażony w funkcje dodatkowe: czytnik RSS, funkcję "Czytaj na głos" TTS (Text To Speech), gry, kalendarz, notes i zegar. W swojej ofercie ma go sklep oleole.pl.

Czytnik Pocketbook InkPad 3Czytnik Pocketbook InkPad 3 oleole.pl

2. Czytnik E-booków inkBOOK Focus 7,8"

Fanom eleganckiego designu, który wykracza poza klasykę, przypadnie do gustu inkBOOK Focus w kolorze intensywnej czerwieni. Ma dwa razy więcej pamięci niż Pocketbook (16 GB), a poza łącznością przez Wi-Fi umożliwia też łączność przez Bluetooth. Specyfikacje ekranu są porównywalne: to ponownie 7,8 cala i 1872x1404 pikseli. Obsługiwane formaty to ADE, DOC, EPUB, HTML, MOBI, PDF, RTF, TXT, nie obsługuje jednak plików muzycznych MP3. Waży też nieco więcej: około 250 g. 

Czytnik InkBOOK FocusCzytnik InkBOOK Focus oleole.pl

3. Czytnik E-Booków KINDLE Paperwhite 5

Choć najsłynniejszy czytnik Amazona kojarzy się z dużym wydatkiem, Kindle'a również kupisz za mniej niż tysiąc. Popularnym wyborem jest model Paperwhite 5. Jest wyposażony w ekran o optymalnej wielkości 6,8 cala o maksymalnej rozdzielczości ekranu.

Wielkim plusem jest bateria, która po jednym ładowaniu potrafi wytrzymać nawet do 10 tygodni, w związku z czym Kindle sprawdzi się idealnie w dłuższej podróży bez dostępu do gniazdka. Obsługuje formaty AZW, AZW3, DOC, DOCX, HTML, MOBI, PDF, TXT, zdjęć: GIF, JPEG, PNG i dźwięku AAX. Pozwala na łączność przez Bluetooth i Wi-Fi. Niestety, nie ma możliwości ustawienia menu w języku polskim, w przeciwieństwie do poprzednich propozycji. Kupisz go za około 730 złotych. 

Czytnik Kindle Paperwhite 5Czytnik Kindle Paperwhite 5 Media Expert

4. Czytnik E-Booków AMAZON Kindle 10

Kindle nie tylko nie musi być najdroższą opcją. Wręcz przeciwnie - w zależności od modelu jest jedną z najtańszych. W promocji można go kupić nawet za mniej niż 400 złotych. To poręczna opcja z ekranem wielkości 6 cali o rozdzielczości 800x600 pikseli, również umożliwiający łączność przez Bluetooth i Wi-Fi. Obsługuje formaty AZW, AZW3, DOC, DOCX, HTML, MOBI, PDF, PRC, TXT, zdjęć: BMP, GIF, JPEG, PNG i dźwięku AAX. Niestety, nie czyta kart pamięci i nie został wyposażony w wyjście słuchawkowe. Biały kolor wyróżnia go spośród innych propozycji.

Czytnik Kindle 10Czytnik Kindle 10 Media Expert

5. Czytnik E-booków inkBOOK Calypso Plus 6"

Jeśli przypadła ci do gustu czerwień inkBOOKa Focus, ale górna granica tysiąca złotych to dla ciebie zbyt duży wydatek, warto rozważyć zakup innego modelu - Calypso Plus. To poręczny, mniejszy czytnik z sześciocalowym ekranem o rozdzielczości 1024x758 pikseli i wbudowaną pamięcią aż 16 GB. Producent zapewnia, że mieści około 10 tys. książek, a w razie potrzeby pamięć zawsze można powiększyć, bo urządzenie czyta karty pamięci. Integruje się z największymi serwisami e-booków, m.in. Publio, Legimi i Empik Go. Obsługuje wyłącznie formaty tekstowe ADEPT, DOC, EPUB, FB2, HTML, MOBI, PDF, RTF, TXT. Kupisz go za połowę ceny innej, czerwonej propozycji - w okolicach 500 złotych. 

Czytnik InkBOOK CalypsoCzytnik InkBOOK Calypso RTV Euro AGD

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo
Więcej o: