Dał nam "Witaminki" i "Pocałuj żabkę w łapkę". Teraz Andrzej Marek Grabowski ma coś dla dorosłych

Andrzej Marek Grabowski to człowiek znany choćby jako Pan Tik-Tak czy prowadzący kultowy program "Ciuchcia". Napisał też dziecięce przeboje znane do dziś, a teraz poszedł w zupełnie inną stronę.

Dowiadujemy się tego dzięki wpisowi pisarza Wojciecha Chmielarza ("Żmijowisko", "Wyrwa"), który post na Facebooku zaczyna:

Przez kilka lat prowadziłem kursy z pisania kryminałów. Zawsze zaczynaliśmy od przedstawienia się i powiedzenia kilku słów o sobie. Na jednym z takich kursów pewien mężczyzna powiedział, że do tej pory zajmował się głównie pisaniem książek i piosenek dla dzieci. Zapytałem, jakich. Odpowiedział, że na przykład 'Witaminki', 'Zając Poziomka' czy 'Pocałuj żabkę w łapkę'. W ten sposób dowiedziałem się, że jednym z moich kursantów jest Andrzej Marek Grabowski. Facet, którego praca jako scenarzysty czy właśnie autora piosenek, zdefiniowała kawał mojego dzieciństwa.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedyś Pan Tik-Tak, teraz debiutuje jako autor kryminałów

Okazuje się, że Chmielarz dostał kryminał autorstwa Grabowskiego. Przedpremierowy egzemplarz, bo w sklepach książka pojawi się 3 sierpnia. O czym opowiada "Dlaczego mnie zabiłaś?". Wydawca opisuje fabułę tak: "Marcela ma sporo kłopotów, jednak niespodziewane zdarzenie sprawia, że wszystkie jej problemy w jednej chwili znikają, a młoda kobieta zaczyna uczestniczyć w śledztwie dotyczącym… jej własnej śmierci. Ta książka to nie tylko kryminał, to także 'opowieści niesamowite'. Prawie wszystkie składające się na powieść historie wydarzyły się naprawdę, autor zbierał je przez wiele lat, słuchając zwierzeń osób, które w tych wydarzeniach uczestniczyły".

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

Chmielarz dodaje: "Wyszedł Grabowskiemu z tego bardzo fajny, przemyślany i zabawny kryminał (bo to jednak trochę komedia). Szczególnie podoba mi się to, jak wprowadził ten cały świat duchów do akcji, jak wymyślił zasady nim rządzące".

Andrzej Marek Grabowski jest absolwentem Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał ponad 500 piosenek, m.in. "Kulfon, co z ciebie wyrośnie?", "Kropelka złotych marzeń", "Witaminki", "Zając Poziomka" czy "Pocałuj żabkę w łapkę". Pisał też scenariusze filmów i książki dla dzieci, jest współzałożycielem zespołu dziecięcego Fasolki. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: