Ulubione książki Stephena Kinga. Nie tylko horrory. Na liście żelazna klasyka

Nawet najwięksi mistrzowie też mają swoich mistrzów. Żeby nim zostać w pisarskim fachu, według Stephena Kinga wystarczą dwie rzeczy: dużo pisać, ale też równie dużo czytać. Autor bestsellerowych i wielokrotnie ekranizowanych powieści podzielił się listą dziesięciu ulubionych książek.

Stephen King sprzedał ponad 350 milionów egzemplarzy swoich powieści, a ich ekranizacje przyciągnęły do kin masy nie tylko fanów gatunku. Ten wynik, zdaniem pisarza, nie wziął się znikąd. Żeby mieć lekkie pióro, trzeba jego zdaniem czytać równie wiele, co pisać. Ci, którzy chcieliby pójść w jego ślady, powinni zapoznać się z dziesięcioma pozycjami, które wywarły na niego największy wpływ.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zafascynowany pisaniem już od pierwszej maszyny

Stephen King mówił, że "książki są przenośną magią". Uważa je za najlepszą spośród dostępnych rozrywek: bez reklam, baterii i rozliczania z każdej godziny dobrej zabawy. Zaczął pisać od wczesnych lat dziecięcych, gdy dostał na święta pierwszą maszynę do pisania. W czasach szkolnych był autorem niskonakładowej miejskiej gazetki, a także założył własne wydawnictwo. Choć wtedy najchętniej czytał "Opowieści z krypty", jako student anglistyki, a później nauczyciel angielskiego zaczął obcować z literaturą piękną. To właśnie żelazna klasyka znalazła się na liście 10 książek, które uznał za najważniejsze w jego życiu.

"Stworzenie takiej listy jest absurdalne" - podkreślił pisarz. Według niego, na upodobania czytelnicze składa się zbyt wiele czynników i wiele zależy od aktualnego nastroju i momentu w życiu, w którym się znajdujemy. "Każdego dnia do głowy będzie mi przychodzić coś innego, 'Egzorcysta' czy 'Rącze konie' zastąpią 'Krwawy południk'. Innego dnia pewnie dodałbym jeszcze 'Światłość w sierpniu' albo świetny thriller Scotta Smitha, 'Prosty plan'. Ewentualnie 'Morze, morze' Iris Murdoch. Powinny się tu także znaleźć powieści Antony'ego Powella i przynajmniej sześć autorstwa Patricii Highsmith. I co z Patrickiem O'Brianem? Widzisz, jakie to trudne? A jednak, cholera, zdecydowałem się na te" - dodał, prezentując ostateczny wybór dziesięciu książek.

Dominują znane i znaczące tytuły. Na liście obok klasyki fantasy autorstwa J.R.R. Tolkiena znajduje się choćby "Rok 1984" George'a Orwella. Są także przedstawiciele prozy psychologicznej (Katherine Anne Porter) i zdobywcy nagrody Pulitzera (Adam Johnson).

Pełna lista ulubionych książek Stephena Kinga znajduje się poniżej:

  • "Władca much", William Golding
  • "Ship of Fools", Katherine Anne Porter
  • "Wodnikowe Wzgórze", Richard Adams
  • "The Orphan Master’s Son", Adam Johnson
  • "The Hair of Harold Roux", Thomas Williams
  • "Krwawy południk", Cormac McCarthy
  • "Niewidzialny człowiek", Ralph Ellison
  • "Rok 1984", George Orwell
  • "Amerykańska sielanka", Philip Roth
  • "Władca Pierścieni", J.R.R. Tolkien
 

Książki Stephena Kinga inspirowały największe osobistości świata kina, m.in. Stevena Spielberga czy Stanleya Kubricka. Ekranizacji podejmują się jednak również współcześni filmowcy, którzy stopniowo udowadniają swoją wielkość. Należą do nich m.in. bracia Duffer, autorzy "Stranger Things", który stał się najchętniej oglądanym serialem anglojęzycznym. Zainspirowała go m.in. właśnie klasyka literatury grozy. Dufferzy zaadaptują znaną powieść Kinga, "The Talisman", którą napisał wspólnie z Peterem Straubem. Data premiery nie jest jeszcze znana.

<<Reklama>> Ebooki i audiobooki Stephena Kinga są dostępne na Publio.pl >>

Zobacz wideo

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: