Salman Rushdie zaatakowany w Stanach Zjednoczonych. Napastnik dostał się na scenę

Brytyjski pisarz indyjskiego pochodzenia Salman Rushdie został w piątek zaatakowany przed wygłoszeniem wykładu w centrum edukacyjnym Chautauqua Institution w stanie Nowy Jork. Policja podała, że Rushdie został ranny w szyję i przetransportowano go do szpitala. Stan pisarza jest na razie nieznany.

Tekst jest aktualizowany

O samym incydencie na razie wiadomo niewiele. Agencja Associated Press podaje, że mieszkający na co dzień w Stanach Zjednoczonych Salman Rushdie miał wygłosić wykład w centrum edukacyjnym w zachodniej części Stanu Nowy Jork.

"Około godziny 11 na scenę wbiegł mężczyzna i zaatakował Rushdiego oraz osobę przeprowadzającą wywiad. Rushdie doznał widocznej rany kłutej szyi i został przetransportowany helikopterem do szpitala rejonowego. Jego stan nie jest jeszcze znany. Prowadzący rozmowę doznał lekkiego urazu głowy. Strażnik stanowy przydzielony do zdarzenia natychmiast zabrał podejrzanego do aresztu" - czytamy w komunikacie policji stanowej.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Portal Gazeta.pl próbował uzyskać szczegółowe informacje od Chautauqua Institution na temat incydentu. Skierowano nas do biura prasowego, w którym nie odebrano jednak telefonu. Nie udało nam się również, mimo prób, skontaktować telefonicznie z Jordanem Stevesem odpowiedzialnym w instytucji za kontakty z mediami.

Informacji nie udzielono nam również w nowojorskiej agencji literackiej obsługującej Salmana Rushdiego, gdzie poproszono nas jedynie o pozostawienie numeru telefonu.

Zobacz wideo "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" - zwiastun. Serial Amazon Prime ukaże młodość Galadrieli

Salman Rushdie zaatakowany. "Jego głos nie zostanie uciszony"

Suzanne Nossel, szefowa organizacji PEN America (w przeszłości szefem był m.in. właśnie Rushdie), przekazała w piątkowym oświadczeniu, że doszło do "brutalnego, zaplanowanego ataku".

"Zaledwie kilka godzin przed atakiem, w piątek rano, Salman wysłał mi e-maila, aby pomóc w znalezieniu miejsca dla ukraińskich pisarzy potrzebujących bezpiecznego schronienia" - napisała Nossel. Podkreśliła, że pisarz od lat pomaga tym, którzy są "bezbronni i zagrożeni".

Jednocześnie szefowa PEN America podkreśliła, że motyw ataku nie jest znany. Zaznaczyła też, że głos Rushdiego "nie może być i nie zostanie uciszony".

Stany Zjednoczone. Salman Rushdie zaatakowany

Najsłynniejsza książka Salmana Rushdiego to "Szatańskie wersety" z 1988 r., uważana przez wielu muzułmanów za bluźnierczą. Książka została zakazana w Iranie pod koniec lat 80. Ówczesny przywódca Iranu Ruhollah Chomejni oferował 3 mln dolarów za śmierć pisarza. Nie wiadomo, czy piątkowy atak ma jakikolwiek związek z "Szatańskimi wersetami".

Salman Rushdie w czerwcu skończył 75 lat. Oprócz "Szatańskich wersetów" jest autorem książek takich jak m.in. "Grimus", "Dzieci północy" (za tę powieść został nagrodzony Nagrodą Bookera), "Wstyd", "Furia", "Czarodziejka z Florencji".

Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Indiach, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Nowojorskim. Jego książki przetłumaczono do tej pory na ponad 40 języków.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: