"Szatańskie wersety" wydane w 1988 roku to książka, przez którą Salman Rushdie został objęty fatwą (zaleceniem teologa skazującym na śmierć) przez irańskiego ajatollaha Chomeiniego, obecnie znajduje się na szczycie kategorii Współczesna Literatura i Fikcja oraz Humor i Satyra w amerykańskim Amazonie. Jest to obecnie 26. najpopularniejsza książka na całym serwisie, choć w zeszłym tygodniu nie było jej w pierwszej setce, którą obejmuje zestawienie.
Pisząc "Szatańskie wersety" Rushdie, który pochodzi z rodziny o tradycjach muzułmańskich, choć sam uważa się za ateistę, inspirował się historią powstania islamu. W powieści samolot Bostan, lot AI-420 z Bombaju do Londynu, zostaje porwany przez terrorystów i wysadzony w powietrze nad kanałem La Manche. Z katastrofy cudem uchodzą dwaj indyjscy aktorzy. To miękkie lądowanie przyniesie jednak pewne nieoczekiwane konsekwencje...
Protesty wielu muzułmanów, a także wydanie fatwy, spowodowało przede wszystkim ukazanie przez pisarza fikcyjnego Proroka (inspiracja Mahometem) jako człowieka z krwi i kości. Książka została zakazana w krajach zamieszkanych przez wpływowe społeczności muzułmańskie, m.in. w Indiach, Sudanie, Malezji czy Pakistanie. Sam Rushdie przez długi czas znajdował się pod 24-godzinną ochroną, ponieważ wydanie fatwy oznaczało przyzwolenie dla muzułmanów, by go zabili. W 1990 roku pisarz wydał oświadczenie o powrocie do wiary, później przyznał jednak, że zrobił to pod presją, w obawie o swoje życie. Przez lata żył w ukryciu, dopiero od kilku swobodnie zaczął podróżować po świecie.
W związku z wydaniem książki w 1988 roku w Wielkiej Brytanii, a rok później także w USA, odbywały się protesty pokojowe, ale dochodziło też do przemocy. W grudniu 1988 roku w brytyjskim Bolton siedem tysięcy muzułmanów przeszło przez miasto, by potem publicznie spalić "Szatańskie wersety". Później do palenia powieści dochodziło też w innych miejscach. W lutym 1989 roku podczas protestów w Pakistanie zginęło sześć osób.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Salman Rushdie został zaatakowany nożem 12 sierpnia 2022 roku podczas wystąpienia w miasteczku Chautauqua w amerykańskim stanie Nowy Jork. 75-letni pisarz, który od 1989 roku żyje z nałożoną przez Chomeiniego klątwą (przez wiele lat ukrywał się), miał tam wygłosić referat. Trafił do szpitala i był przez pewien czas podłączony do respiratora. - Salman prawdopodobnie straci jedno oko; nerwy w jego ramieniu zostały przecięte; wątroba została przebita - powiedział agent pisarza w rozmowie z "The New York Times".
Ostatnie doniesienia na temat stanu zdrowia laureata Nagrody Bookera pochodzą z 14 sierpnia. Jego stan nadal jest poważny.
Libańska szyicka grupa ekstremistyczna Hezbollah oświadczyła, że nie ma nic wspólnego z atakiem nożownika na Rushdiego. Mężczyzna został aresztowany.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
<<Reklama>> Ebook "Szatańskie wersety" Salmana Rushdiego jest dostępny na Publio.pl >>