Atak na Salmana Rushdiego. Napastnik został przesłuchany. Nie przyznaje się do winy

Mężczyzna, który został oskarżony o atak na pisarza Salmana Rushdiego, został przesłuchany, ale nie przyznał się do winy. Sąd w Mayville w stanie Nowy Jork nie zgodził się na zwolnienie za kaucją, więc pozostanie on w areszcie do następnej rozprawy. Do ataku na autora powieści "Szatańskie wersety" doszło w zeszłym tygodniu podczas wykładu w placówce edukacyjnej w niedaleko jeziora Erie.

24-letni Hadi Matar usłyszał zarzuty dotyczące usiłowania zabójstwa oraz napaści. Nie przyznał się do winy. Motywy ataku są nieznane. Według policji mężczyzna działał sam. Grozi mu nawet do 25 lat więzienia. Następną rozprawę w tej sprawie zaplanowano na 22 września.

Zamach na Salmana Rushdie. Pisarz poważnie ranny trafił do szpitala

Salman Rushdie został zaatakowany nożem w zeszłym tygodniu podczas wystąpienia w miasteczku Chautauqua, w amerykańskim stanie Nowy Jork, niedaleko jeziora Erie. Odniósł poważne obrażenia ręki, oka i brzucha. Po ataku został przewieziony do szpitala, obecnie dochodzi do zdrowia.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Agencja Associated Press podała, że stan zdrowia Salmana Rushdiego uległ poprawie. Autor "Szatańskich wersetów" został odłączony od respiratora i jest w stanie rozmawiać. Z uwagi na poważne obrażenia pisarz pozostaje pod opieką lekarzy. Informacje te potwierdził Andrew Wylie, agent Rushdiego.

- Salman prawdopodobnie straci jedno oko; nerwy w jego ramieniu zostały przecięte; wątroba została przebita - mówił agent pisarza w zeszłym tygodniu w rozmowie z "The New York Times". "Deadline" informowało, że 75-letni Rushdie został dźgnięty przez napastnika ok. 15 razy.

Kim jest Salman Rushdie?

Salman Rushdie w czerwcu skończył 75 lat. Oprócz "Szatańskich wersetów" jest autorem książek takich jak m.in. "Grimus", "Dzieci północy" (za tę powieść został nagrodzony Nagrodą Bookera), "Wstyd", "Furia", "Czarodziejka z Florencji". To laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Indiach, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Nowojorskim. Jego książki przetłumaczono do tej pory na ponad 40 języków.

Zobacz wideo "Jeśli im się nie podoba, niech nie oglądają". Wywiad z Harlanem Cobenem

Pisarz pod koniec lat 80. XX wieku został obłożony fatwą przez irańskiego ajatollaha Chomeiniego za napisanie powieści "Szatańskie wersety", która wywołała oburzenie w niektórych fundamentalistycznych środowiskach muzułmańskich. Fatwa pozwalała muzułmanom na zabicie pisarza, a więc przez lata, w obawie o zdrowie i życie, Salman Rushdie pozostawał pod ochroną brytyjskiej policji.

Więcej o: