W jego dorobku artystycznym znajduje się siedem powieści, pięć tomów wierszy, kilka tomów artykułów prasowych, zbiorów opowiadań oraz scenariusze filmowe i kilkadziesiąt dramatów. To jednak "miś o bardzo małym rozumku" przyniósł mu największą sławę i sprawił, że zapisał się na stałe w literaturze. Zapłacił za to niestety wysoką cenę.
Milne urodził się 18 stycznia 1882 roku w Londynie. Od najmłodszych lat był bardzo związany z ojcem, o którym w autobiografii pisał, że "był najlepszym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek poznał". Był pilnym i zdolnym uczniem. W szkole tworzył teksty do gazetki "The Henley House School Magazine". Uniwersytet w Cambridge także wybrał ze względu na uczniowskie pismo. Tym razem było to "Granta" o tematyce satyrycznej. Nie studiował jednak literatury, a matematykę. Pracy związanej z wykształceniem nigdy nie podjął. Okres studiów odegrał mimo to bardzo istotną rolę w rozwoju jego pisarskiej kariery. To właśnie podczas nich poznał H.G. Wellsa, dzięki któremu odkrył swoje powołanie.
Po zakończeniu studiów od 1906 roku Milne zaczął pisać do "Puncha". W międzyczasie starał się tworzyć różne utwory, ale okazywały się one kompletną klapą. Współpraca z czasopismem miała swoje zalety. Pozwalała pisarzowi nie tylko zarobić trochę pieniędzy, ale też dzięki jednemu z redaktorów poznał Dorothy De Selincourt, z którą w 1913 roku wziął ślub. Rok później wybuchła wojna, a Milne pomimo wyznawanego pacyfizmu, postanowił wstąpić do wojska. Czas ten wspominał jako koszmar. Postanowił nie rezygnować jednak z pisania i do 1920 roku stworzył kilkanaście sztuk. Najsłynniejszą była "Mr. Pim Passes By".
Para 21 sierpnia 1920 roku powitała na świecie syna Christophera Robina. Wtedy Milne zaczął tworzyć poezję dla dzieci. Pierwszy zbiór wierszy "Kiedy byliśmy bardzo młodzi" ukazał się w 1924 roku. Przygody słynnego misia wydał dopiero dwa lata później. Kubuś Puchatek wzorowany był na zabawce Christophera, którą chłopiec otrzymał na pierwsze urodziny, ale też na niedźwiedzicy Winnie z londyńskiego zoo, którą chętnie razem odwiedzali.
Ostatecznie "Winnie the Pooh" powstał w 1926 roku, a w 1928 roku na rynek trafił "The House at Pooh Corner". Siostra Julia Tuwima, Irena, w 1938 roku przełożyła obie bajki i tak właśnie Polacy poznali "Kubusia Puchatka" i "Chatkę Puchatka".
Żółty miś i jego przyjaciele podbili serca czytelników na całym świecie, stając się jednocześnie nie tylko najbardziej znanymi, ale i dochodowymi postaciami fikcyjnymi. Przygody Puchatka po latach wciąż pozostają jedną z ulubionych bajek dla dzieci, więc zdecydowanie można uznać je jako ikonę literatury. Od 1966 roku, dzięki wytwórni Walt Disney, możemy podziwiać również animowaną wersję powieści.
Nie było tajemnicą, że pierwowzorem dla Krzysia był zaś syn pisarza. Wszyscy chcieli zatem poznać prawdziwego Christophera. Rodzice zabierali go na spotkania z czytelnikami, pozwalali na liczne fotografie, a także odpowiadali na tysiące listów od fanów. Gdy Christopher zaczął dorastać, sława, którą zyskał jako przyjaciel Kubusia, zaczęła mu przeszkadzać.
Co prawda, chłopak poszedł w ślady ojca, gdyż ukończył matematykę na Cambridge, a później walczył na froncie, ale ich relacje uległy znacznemu pogorszeniu. W pewnym momencie znienawidził ojca, oskarżając go o zabranie mu dzieciństwa. Christopher wspominał o tym m.in. w swojej autobiografii.
Ludzie mówią mi czasami: 'Szczęściarz z ciebie, że miałeś takiego wspaniałego ojca', wyobrażając sobie, że skoro pisał o mnie z takim uczuciem i zrozumieniem, z równym uczuciem i zrozumieniem musiał się ze mną bawić. Kto uwierzy, że to absolutna nieprawda? (…) Mój ojciec był twórczym pisarzem i właśnie dlatego nie potrafił się bawić ze swoim synkiem, którego wysnuł w marzeniach, i znajdował radość gdzie indziej. Zamiast tego pisał o nim.
Ich konflikt zaognił się ponownie w 1949 roku, kiedy to syn ożenił się z bliską kuzynką. Twórca Puchatka wraz z żoną odcięli się od niego, uznając związek za kazirodczy. Christopher był jednak bardzo szczęśliwy. Wraz z ukochaną prowadzili księgarnię, a w 1956 roku urodziła się im córka Clare. Nawet wtedy nie udało mu się jednak odciąć od postaci Krzysia. Fani jego księgarnię nazywali "sklepikiem Kubusia Puchatka".
Alan nigdy nie dał rady naprawić relacji z synem, ani nie miał też okazji poznać wnuczki, gdyż zmarł 31 stycznia 1956 roku. Od czterech lat chorował po wcześniej przebytym udarze. Syn nie odwiedził go w tym czasie. Przyjechał dopiero na pogrzeb. Christopher na opisanie, jak przygody Puchatka i Krzysia wpłynęły na jego życie, zdecydował się dopiero po latach od śmierci ojca. Wówczas powstały "Zaczarowane miejsca" (1974), "Ścieżka pośród drzew" (1980), "Puste miejsce na wzgórzu" (1982) i "Otwarty ogród" (1988).
Zobacz też: Narnia, mordercze mokradła, schodki ze "Znachora" i szeptuchy. Co jeszcze dało popkulturze Podlasie?
<<Reklama>> Ebooki i audiobooki Aleksandra Alana Milne'a są dostępne na Publio.pl >>