Vincent V. Severski: Politycy zakochali się w Putinie, a on był prawdziwą bombą atomową. Od początku

W najnowszej książce Vincenta V. Severskiego "Plac Senacki 6 P.M" śledzimy rozgrywkę między służbami radzieckimi a brytyjskimi, które współpracują z funkcjonariuszami z Finlandii - tam bowiem rozgrywa się akcja książki. Rzecz dzieje się w czasie, gdy rozpada się Związek Radziecki. Spytaliśmy Severskiego o to, skąd u pisarzy powieści szpiegowskich od lat taka fascynacja Rosją, a także o to, czy zaskakuje go agresja w Ukrainie.

Vincent V. Severski był funkcjonariuszem wywiadu, a po przejściu na emeryturę zajął się pisaniem. Jest autorem m.in. serii "Nielegalni", książki "Christine. Powieść o Krystynie Skarbek", a w tym roku ukazał się "Plac Senacki 6PM". W rozmowie z Gazeta.pl pisarz powiedział o agresji rosyjskiej: 

Ja nie jestem zaskoczony tym, co się stało. Może zaskoczeniem jest moment, chwila. W ogóle, zaskoczeniem jest coś takiego, że człowiek ma swoje emocje i myśli, że może jednak nie dojdzie do tego, do najgorszego. Stąd to w sumie banalne stwierdzenie, to, co mówi mój bohater Fin, ale my to mówiliśmy politykom przez cały czas. Ale to oni się podkochiwali w Gorbaczowie, a nie my.

<Reklama> Ebooki i audiobooki Vincenta V. Severskiego znajdziesz na Publio.pl >>

Zobacz wideo Vincent V. Severski o tym, dlaczego w thrillerze szpiegowskim wciąż trwa silna fascynacja Rosją

Vincent V. Severski: W Putinie kochała się połowa świata

- Mój bohater wymienia nazwisko Gorbaczowa, ale w Putinie kochała się połowa świata - zauważa Severski. Putin grał, śpiewał, mówił językami. W porównaniu do pijanego Jelcyna... Wszyscy się bali, że odpali bombę atomową po pijanemu. Prawdziwą bombą atomową był Putin. Od początku.

Całą rozmowę wideo z pisarzem będzie można obejrzeć w Gazeta.pl 16 września. W formie podcastu Publio.pl można jej posłuchać jako "Dobrze czytaj, dobrze słuchaj" m.in. na Publio i na Spotify.

'Broad Peak', reż. Leszek Dawid"Broad Peak". Krótka historia o kłamstwie i jego następstwach

O "Placu Senackim 6 PM"

Październik 1990 roku. Z bazy Zapadnaja Lica na dalekiej północy ZSRR wypływa najpotężniejszy okręt podwodny Dymitr Doński, dowodzony przez asa floty morskiej kapitana Golicyna. Jednostka ma na pokładzie ogromny arsenał atomowy, który może zachwiać równowagą sił światowych mocarstw. To mocno niepokoi Waszyngton i Londyn. Sojusznicy podnoszą stopień gotowości i analizują sytuację.

W ZSRR panują głasnost i pierestrojka, a u władzy jest Michaił Gorbaczow, który zapowiedział koniec zimnej wojny. Amerykanie i Brytyjczycy za wszelką cenę muszą ustalić motywy Rosjan. Wszystkie drogi prowadzą do Helsinek.

Mikołaj Kubacki w filmie 'Apokawixa', reż. Xawery ŻuławskiFilm o zombie robi furorę w Gdyni. "Totalnie komercyjne, zabawne kino"

Do gry wkracza MI6, który wysyła tam swojego najlepszego agenta, Martina. Rozpoczyna się gra wywiadów, a w tle upada Związek Radziecki i rodzi się nowe imperium - podwaliny państwa rosyjskiego Putina.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: