Hilary Mantel nie żyje. Dwukrotna laureatka Nagrody Bookera miała 70 lat

Znana brytyjska autorka książek odeszła 22 września 2022 roku w wieku 70 lat. Była autorką bestsellerowej trylogii o Wolf Hall. Wydawca autorki Harper Collins poinformował o jej śmierci w piątek.

Hilary Mantel była brytyjską pisarką, która jako jedyna kobieta w historii dwukrotnie zdobyła Nagrodę Bookera. Stało się to w 2009 i 2012 r. za dwie części z cyklu o Wolf Hall ("W komnatach Wolf Hall" i "Na szafocie"). 

Więcej informacji ze świata literatury znajdziesz na stronie Gazeta.pl >>

Hilary Mantel zmarła w wieku 70 lat

Jej brytyjski wydawca - Harper Collins poinformował o jej śmierci w piątek na Twitterze. Napisał tam: "Mamy złamane serca, ponieważ nasza ukochana autorka, Hilary Mantel, odeszła. Myślami jesteśmy przy jej bliskich i rodzinie, zwłaszcza mężu Geraldzie. Jest to druzgocąca strata i możemy być tylko wdzięczni, że pisarka pozostawiła po sobie swoje dzieła".

W Polsce jej książki ukazywały się nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Najbardziej znana jest z powieści historycznych. Spod jej pióra wyszła powieść "Kogo śmierć nie sięgnie" osadzona w czasach rewolucji francuskiej czy trylogia o Thomasie Cromwellu - "W komnatach Wolf Hall", "Na szafocie" oraz "Lustro i światło". Za swoją pracę literacką Mantel otrzymała od monarchii brytyjskiej tytuł szlachecki.

Ostatnia część z cyklu o Wolf Hall, czyli wyżej wymienione "Lustro i światło" udało się wydać autorce w 2020 roku. W tym samym roku została także ponownie nominowana do Nagrody Bookera. Cała trylogia skupia się na postaci Thomasa Cromwella, który był ministrem i bliskim doradcą króla Henryka VIII. Przedstawiła go od zupełnie innej strony - jako inteligentnego i obytego człowieka oraz zaangażowanego ojca. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 123

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: