Wojciech Chmielarz: Matematyka przy pisaniu się przydaje. Nie lubię rozdzielenia: ktoś jest dobrym humanistą, ktoś ścisłowcem

Wojciech Chmielarz, jeden z czołowych polskich autorów kryminałów, odpowiada m.in. na pytanie, w jaki sposób rodzi się pisarz tego gatunku. Autor "Żmijowiska" zdradza też, kiedy można spodziewać się ekranizacji "Wyrwy". O swojej najnowszej powieści mówi m.in.: Temat ojcostwa nagle stał się tematem, o którym można napisać książkę kryminalną.

- Pandemia zmieniła nasze społeczeństwo. Nie mogę udawać w kolejnej książce, że jej nie ma - odpowiada Wojciech Chmielarz na pytanie o to, czemu postanowił poruszyć ten temat w "Długiej nocy". W książce wraca do postaci Jakuba Mortki, dlatego rozmawiamy także m.in. o tym, jaki sposób ten bohater urodził się w wyobraźni pisarza.

Zobacz wideo Najgorsze są książki, w których widzimy, że autor utożsamia się ze swoim bohaterem i on jest taki super

Wojciech Chmielarz: Umiejętność myślenia ścisłego, logicznego, szczególnie w kryminale jest cholernie ważna

"Długa jesienna noc w Warszawie. W Komendzie Stołecznej Policji na kolejne przesłuchanie oczekuje mężczyzna, który jest świadkiem w sprawie zabójstwa. Co do tej pory powiedział? Co zataił? Do czego nie chce się przyznać? Młoda dziewczyna po raz pierwszy w życiu wychodzi na ulicę, żeby zarobić na utrzymanie. Ciągle się waha, ale potrzebuje pieniędzy dla swojego małego syna. Kogo spotka tej nocy? Jaką decyzję podejmie? Po mieście w białym, terenowym samochodzie krąży mężczyzna, który wie, że to jest jego ostatnia noc na wolności. Ma tylko jeden cel. Zabić tak wiele osób, jak to tylko możliwe. Kto jeszcze padnie jego ofiarą? I jest jeszcze komisarz Jakub Mortka, który staje przed największym wyzwaniem w swoim życiu. A stawką są najbliższe mu osoby. Jak daleko jest się w stanie posunąć, żeby ich ocalić? To będzie długa noc. Dla nich wszystkich. Najważniejsza noc w ich życiu" - czytamy w opisie powieści "Długa noc". Z jej autorem rozmawiamy jednak nie tylko o wątkach kryminalnych, ale także o tym, że w tej książce ważnym elementem jest ojcostwo.

<Reklama> Ebooki i audiobooki Wojciecha Chmielarza w Publio.pl >>

Wojciech Chmielarz jest pisarzem znanym także z dużego zaangażowania w social mediach czy podcastu "Zbrodnia na poniedziałek". Nie mogliśmy więc nie zahaczyć i o te tematy. Rozmawiamy również o tym, jak od myśli o politechnice trafić na dziennikarstwo, a potem zostać pisarzem kryminałów. Chmielarz mówi: 

Umiejętność myślenia ścisłego, logicznego, szczególnie w kryminale jest cholernie ważna (...) Matematyka przy pisaniu się przydaje. Nie lubię rozdzielenia: ktoś jest dobrym humanistą, a ktoś ścisłowcem.

W drugiej z cyklu rozmów z pisarzami, których można też słuchać jako podcastu "Dobrze Czytaj, Dobrze Słuchaj" Publio.pl, nie mogliśmy też nie poruszyć tematu powrotu Mortki. Szósta część jest ostatnią? Okazuje się, że nie - komisarz tym razem nie każe na siebie czekać tak długo jak ostatnio. A jeśli chodzi o ekranizację "Wyrwy", możemy się jej spodziewać w kinach w przyszłym roku. W obsadzie: Tomasz Kot, Grzegorz Damięcki i Karolina Gruszka.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: