W tym roku literacka nagroda Nobla trafiła w ręce 118. osoby. Wśród laureatów było 16 kobiet, w tym Polki: Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Teraz jest ich 17. Uzasadnienie wyróżnienia dla Ernaux, jakie podała Akademia, brzmi:
Za odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa przed czytelnikami korzenie, alienację i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci.
Francuska pisarka, urodzona w 1940 roku, wychowała się w ubogiej rodzinie. W 1971 roku ukończyła studia w dziedzinie literatury współczesnej na Université de Rouen. W latach 1966-1977 uczyła francuskiego w szkołach średnich, po czym została wykładowczynią na Centre National d'Enseignement par Correspondance. W swojej twórczości porusza kwestie wykluczenia m.in. ze względu na płeć, język czy klasę społeczną. Wśród tematów, które porusza w swoich książkach, są te osobiste, m.in. aborcja.
Annie Ernaux debiutowała autobiograficzną powieścią "Les Armoires vides" w 1974 roku, ale to jej czwarta - także autobiograficzna - książka była prawdziwym przełomem. "La place" opowiada o życiu i śmierci jej ojca. Z kolei później w "Une femme" pisała o matce.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Nagrody Nobla przyznaje się już od 1901 roku. Ufundował je przemysłowiec i wynalazca dynamitu Alfred Nobel. Z jego woli otrzymują je osoby, które zasłynęły wybitnymi osiągnięciami naukowymi - w dziedzinach fizjologii lub medycyny, fizyki i chemii - a także literackimi i pokojowymi - za zasługi dla społeczeństwa i ludzkości.
Każdemu laureatowi wręczany jest złoty medal z wizerunkiem fundatora nagrody i specjalnie kaligrafowany dyplom. Przy tym wszystkim przewidziana jest także nagroda pieniężna - przez lata jej wysokość wynosiła 1 mln koron szwedzkich (czyli prawie 447 tys. zł), ale w 2020 roku Fundacja Noblowska podniosła tę sumę do 10 mln koron.
<<Reklama>> Ebook "Lata" Annie Ernaux jest dostępny na Publio.pl >>
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina