Książki noblistów to po ogłoszeniu wyników gorący towar. My sprawdzamy książki o noblistach

Pierwszy tydzień października to dla książkoholików prawdziwe święto. Czemu? Z kilku powodów. Co roku w pierwszą niedzielę miesiąca poznajemy laureata naszej rodzimej Nagrody Literackiej Nike, a w nadchodzącym po niej tygodniu z zapartym tchem czekamy na ogłoszenie nazwiska osoby nagrodzonej Literackim Noblem. 6 października laureatką tej nagrody została francuska pisarka Annie Eranux.

W Polsce można znaleźć "Lata" nowej noblistki. A książki o noblistach?

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Miłosz. Biografia", Andrzej Franaszek

O Miłoszu krótko się nie da. To oczywista oczywistość. Żył długo i intensywnie, pisał wiele i wybitnie. I Andrzej Franaszek również pisał długo – materiały do tej biografii zbierał przeszło dziesięć lat i dużo – to dzieło liczy 1104 strony. Ale jak napisał! Tę biografię, mimo jej rozmiarów czyta się jednym tchem, a życie Miłosza wciąga jak niejedna dobra powieść i porusza jak jego poezja. Objętości tej książki nie ma się co bać, trzeba czytać.

"Maria Curie", Ewa Curie

Tak, tak wiem, Maria Curie nic wspólnego z literackim Noblem nie ma. Dwukrotną laureatką tej nagrody jednak jest i o tym wie chyba każdy. A biografię autorstwa jej córki naprawdę warto przeczytać, bo to przepiękna opowieść o niezwykłej kobiecie, jej pasji, determinacji i ciekawym życiu. To książka, którą znać powinna każda kobieta, bo po jej lekturze nabierze wiary we własne marzenia i zamiary oraz niewiarygodnej pewności siebie.

Zobacz wideo Wojciech Chmielarz o pisaniu kryminałów (i nie tylko)

"Wszyscy jesteśmy geniuszami", Andrew Martes, Arturo Torres

Oczywiście w swoim zestawieniu nie mogłam zapomnieć o dzieciach. Pozwólcie, że zapoznam wasze pociechy z małą Marią Curie, kilkuletnim Nelsonem Mandelą, młodą Wisławą Szymborską i wielu innymi niezwykłymi dzieciakami. Opowiedzą im, skąd się wzięły ich marzenia i jak je krok po kroku spełniali. Jestem pewna, że waszym dzieciom taka literacka przygoda naprawdę się spodoba!

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Nobliści skandaliści", Sławomir Koper

Czy nagroda Nobla równa się nieskazitelność i ideał? Oczywiście, że nie. I Sławomir Koper w swojej książce przedkłada nam to czarno na białym. Jakie wady miała Wisława Szymborska? Dlaczego Czesław Miłosz był postacią kontrowersyjną? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w tej książce. Warto ją przeczytać, choćby po to, by później błysnąć w towarzystwie jakąś ciekawą anegdotą z życia wielkich noblistów.

Chcesz więcej? Zajrzyj do nakanapie.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: