Feliks W. Kres nie żyje. Pisarz miał 56 lat

Pisarz i felietonista Feliks W. Kres nie żyje. "Kolejny raz dopada nas tragiczna wiadomość. Kolejny raz tracimy wspaniałego przyjaciela" - napisali twórcy "Nowej Fantastyki" na Facebooku.

Na facebookowym profilu poinformowali:

Wczoraj zmarł Feliks W. Kres (wł. Witold Chmielecki) - znakomity pisarz i felietonista, człowiek o wielkim sercu. Debiutował w 1983 roku na łamach "Fantastyki" opowiadaniem "Mag" nadesłanym na nasz konkurs. Jego najsłynniejszym dziełem jest "Księga Całości" - cykl opowiadający o świecie Szereru. Za powieść "Król bezmiarów" z tego cyklu dostał w 1992 roku Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

"Łączymy się w bólu z bliskimi Kresa; jest on też naszym bólem" - dodali.

Feliks W. Kres nie żyje. "Odszedł za wcześnie, w chwili triumfalnego powrotu do pisania"

Z kolei współpracownicy pisarza z wydawnictwa Fabryka Słów napisali na swojej stronie:

Po zaciętej walce z chorobą odszedł od nas Witold Chmielecki, piszący pod pseudonimem Feliks W. Kres. Odszedł za wcześnie, w chwili triumfalnego powrotu do pisania. Pozostawił nas w niezrozumieniu i żalu. Nas, którzy mieliśmy szczęście z Nim współpracować. Czytelników, którzy od lat towarzyszyli mu w drodze twórczej i tych, którzy dopiero teraz poznali jego opowieści. Więcej opowieści nie będzie. Pozostała cisza.
Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Kres, który debiutował w latach 80. i był uznawany za jednego z ważniejszych prekursorów fantastyki w Polsce, w 2011 roku ogłosił, że rezygnuje z pisania. Kilka lat później jednak doszedł do wniosku, że to była jedynie długa przerwa. W 2020 i 2021 roku ukazały się wznowienia i nowe części jego najpopularniejszej książkowej serii - "Księgi Całości".

Wywiad z Katarzyną PuzyńskąPuzyńska: Kilka osób wytatuowało sobie okładki moich książek. Ciężko mi w to uwierzyć

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: