Nie tylko w Harrym Potterze istniał dział ksiąg zakazanych. Kiedyś tych 10 książek nie można było czytać

Książki od lat są cenzurowane, a w niektórych przypadkach nawet zakazywane. Za zabranianie tytułów odpowiedzialne były zarówno polityka, jak i religia. Oto 10 książek, które przez długi czas były tematem tabu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Już od zamierzchłych czasów książki były zakazywane i cenzurowane. Wystarczy spojrzeć na Indeks Ksiąg Zakazanych. Tytułów wpisanych na tę listę zalecano unikać lub nawet o nich nie wspominać. Oto 10 tytułów, których nie można było kiedyś przeczytać.

Zobacz wideo "Czasy są takie, że książki czytam już tylko służbowo". Rozmowa z twórcą "Behawiorysty"

"Buszujący w zbożu" Jerome David Salinger

Książka J.D. Salingera wzbudzała wiele kontrowersji ze względu na wulgaryzmy, promocję używek i nawiązania seksualne. Powieść była zakazana w amerykańskich szkołach i bibliotekach w latach 1961-1982. 

"Folwark zwierzęcy" George Orwell

"Folwark zwierzęcy" była zakazana w Polsce do końca lat 80. Książka przedstawiała ustrój totalitarny w bardzo negatywnym świetle, co z oczywistych powodów nie szło w zgodzie z poglądami komunistycznej władzy. Co ciekawe, w 1991 roku czytanie powieści było zabronione w Kenii ze względów na przedstawienie skorumpowanych polityków. W 2002 została wpisana na listę tytułów zakazanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ponieważ głównymi bohaterami były... świnie.

"Rok 1984" George Orwell

Podobnie jak w przypadku "Folwarku zwierzęcego", "Rok 1984" krytykował życie w ustroju totalitarnym. Książka została wycofana ze sprzedaży na Białorusi po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Od 19 maja władza miała aktywnie pozbywać się wszystkich egzemplarzy powieści z bibliotek i sklepów.

"Cierpienia młodego Wertera" Johan Wolfgang Goethe

Książka została zakazana przez Kościół z powodu wpływu, jaki miała na niektórych czytelników. Według niektórych doniesień powieść miała wpłynąć na zwiększenie liczby samobójstw. Nazwano to tzw. gorączką werterowską. W 2007 roku tytuł został wpisany do indeksu Giertycha.

"Zabić drozda" Harper Lee'

"Zabić drozda" pomimo częstej cenzury stała się jedną z najpopularniejszych powieści w historii. Książka najczęściej była zakazywana w Stanach Zjednoczonych ze względu na zawartą w niej problematykę rasizmu i seksualności. Według zwolenników zakazu, komentarze umieszczone w tym tytule nie są odpowiednie dla młodszych czytelników.

"Lolita" Vladimir Nabokov

Powieść Nabokova była zabroniona we Francji, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Argentynie i RPA. Fabuła dzieła rosyjskiego autora opowiada o obsesji dorosłego mężczyzny na punkcie 12-letniej dziewczynki. Z tego powodu Nabokov nie raz posądzany był o szerzenie pornografii i treści związanych z pedofilią.

Biblia

Co ciekawe, Biblia na przestrzeni lat stała się jedną z najczęściej zakazywanych książek. W 1942 roku w III Rzeszy próbowano wyeliminować doktrynę Kościoła Katolickiego. Zamiast Biblii na sklepowych półkach miały pojawić się wydania "Mein Kampf".

"Alicja w Krainie Czarów" Lewis Carrol

Ta powieść dla dzieci została zakazana w 1931 roku przez gubernatora chińskiej prowincji Hunan. Urzędnik uzasadniał swoją decyzję w bardzo dziwny sposób. Według mężczyzny przedstawianie zwierząt jako istot równych ludziom miało "doprowadzić do katastrofy".

"Szatańskie Wersety" Salman Rushdie

Bangladesz, Egipt, Indie, Iran, Kenia, Kuwejt, Liberia, Malezja, Papua Nowa Gwinea, Pakistan, Senegal, Singapur, Sri Lanka, Tanzania, Tajlandia - w tych krajach czytanie "Szatańskich wersetów" jest zakazane. Wszystko ze względu na bluźnierstwa wobec Islamu, które podobno znajdują się w tym tytule. Autor tego dzieła - Salman Rushdie przypieczętował jego upublicznienie życiem. W 1989 roku został skazany na śmierć przez ajatollaha Alego Chomeiniego.

"Mechaniczna pomarańcza" Anthony Burgess

"Mechaniczna pomarańcza" wyróżnia się na tle innych książek swoim językiem. Anthony Burgess stworzył na potrzeby swojego dzieła osobny dialekt. Powieść opowiada o losach Alexa, zbuntowanego chłopaka poświęcającego każdą chwilę na słuchanie Beethovena i rozboje. Miasto, w którym osadzona jest fabuła książki, nie jest w stanie poradzić sobie z rosnącą przestępczością. Nieporadność władz i wulgarne opisy wydarzeń sprawiły, że tytuł przez wiele lat był zakazany w USA. 

Więcej o: