Nie żyje ceniony poeta Jerzy Kronhold. Miał 76 lat

13 listopada w Żorach zmarł Jerzy Kornhold. Był poetą związanym z Nową Falą, dyplomatą i działaczem kultury. Dwukrotnie był Konsulem Generalnym RP w Ostrawie oraz dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie. O jego śmierci poinformował burmistrzyni Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Gabriela Staszkiewicz napisała, że Jerzy Kronhold zmarł po długiej i ciężkiej chorobie:

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Jerzy Kronhold nie żyje

Poeta urodził się 24 stycznia 1946 r. w Cieszynie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na wydziale reżyserii dramatu. Jako poeta debiutował w 1965 roku w almanachu Łódzkiej Wiosny Poetów. Pracował m.in. w Teatrze Śląskim w Katowicach jako reżyser, a później jako kierownik literacki. W latach osiemdziesiątych prowadził antykwariat w Cieszynie.

Należał, wraz z Adamem Zagajewskim i Julianem Kornhauserem, do krakowskiej grupy poetyckiej "Teraz" związanej z Nową Falą, skupiającą poetów, dla których ważnym przeżyciem pokoleniowym były wydarzenia Marca 1968 i Grudnia 1970 roku.

Maciej Siembieda"Nigdy nie byłem w Jaśle. I ci jaślanie też tam nie byli". Siembieda o książkach z historią w tle

Aktywnie także działał w Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Razem z Jakubem Matlem był pomysłodawcą festiwalu teatralnego "Na Granicy", który pod nazwą "Bez Granic" odbywa się do teraz w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Był również organizatorem protestów przeciwko budowie przez Czechosłowację koksowni w Stonawie.

Po przełomie 1989 r. dwukrotnie pełnił funkcję konsula generalnego RP w Ostrawie: w latach 1991–1996 oraz 2007–2011. Był też w latach 2000-2006 dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie. 

Autor 13 tomów poetyckich, w tym tomu "Stance", który w 2018 roku znalazł się w finalne Literackiej Nagrody "Nike". Był odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz wideo Popkultura odc. 130

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: