Żulczyk odpowiada na tekst Stasiuka o dręczeniu zwierząt w dzieciństwie: "Myślę, że to my byliśmy normalni"

- Tak robili chłopcy ciekawi świata - pisze Andrzej Stasiuk o dręczeniu zwierząt w dzieciństwie, opisując, że "patrzył w gasnące oczy i dotykał gasnącej krwi". Jego felieton stał się przedmiotem dużej dyskusji, w którą włączył się m.in. Jakub Żulczyk.

14 listopada w "Tygodniku Powszechnym" w felietonie "Na przekór zimnemu tchnieniu listopada" Andrzej Stasiuk pisze:

Byłem normalnym chłopcem. Rzucałem kamieniami w przejeżdżające pociągi i dręczyłem zwierzęta. W tamtych czasach chłopcy dręczyli zwierzęta. Nie z okrucieństwa, ale z ciekawości świata. Żeby patrzeć w gasnące oczy i dotykać gasnącej krwi. Tak robili chłopcy ciekawi świata. Chłopcy w tamtych czasach. A ja potrzebowałem i krwi, i opowieści.

Jego słowa wzbudziły dużą dyskusję, "Tygodnik Powszechny" zareagował na krytykę, usuwając z mediów społecznościowych post promujący tymi słowami felieton pisarza. Ludzie zarzucili też redakcji, że zanim to zrobiła, usuwała negatywne komentarze. Wiceprezeska wydawcy zaprzeczyła. Tymczasem, pojawiało się coraz więcej, także pod publikacją Gazeta.pl na ten temat. Aż 1,3 tys. reakcji zdobył ten, którego autorem jest pisarz Jakub Żulczyk - kiedyś także piszący dla "Tygodnika Powszechnego".

Stasiuk pisze felieton i budzi kontrowersje, Żulczyk komentuje i zbiera lajki

Żulczyk skomentował tekst Gazeta.pl na profilu portalu na Facebooku:

Wychowałem się na ciężkiej prowincji w krwawych latach 90tych. Jako dzieiaki dręczyliśmy raczej tych, którzy dręczyli zwierzęta. Chłopak, który rzucał kamieniami w mojego psa, dostał ode mnie kopa na łeb (co prawda siedział, jako dziesięciolatek nie byłem kickbokserem). Potem w zemście wybił mi pół zęba kamieniem i dostał jeszcze raz. Z kolei chłopak, który dręczył psa przybłędę mojego kuzyna, dostał w łeb petardą. Myślę, że to my byliśmy normalni.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Andrzej Stasiuk to prozaik, dramaturg i poeta. Pisze również teksty, w których zajmuje się krytyką literacką. Laureat wielu nagród, takich jak: Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej "Nike" (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia (2010).

Jakub Żulczyk to pisarz, felietonista i scenarzysta. Napisał scenariusz do serialu "Belfer", międzynarodowy sukces odniosła ekranizacja jego powieści "Ślepnąc od świateł". Nominowany do Paszportu "Polityki" w 2014 roku.

<<Reklama>> Ebooki i audiobooki Jakuba Żulczyka są dostępne na Publio.pl >>

Więcej o: