Anna Kowal: Poszukiwanie książkowych prezentów zaczynamy często w Naszej Księgarni. "Hotel Grandspejszyn" Anny Mietelskiej to spokojne miejsce, które warto odwiedzić. Właściciele Elle i Łilkinson na pewno poczęstują was szklaneczką pysznego soku, poznacie również niezwykłych gości – wynalazczynię Mo (która potrafi zawiązać uszy na supeł), baletnicę Ajmi, nieśmiałego Dżersiego i Pana Liblinga. W hotelu każdy robi to, na co ma ochotę. Niestety, pewnego dnia spokój miejsca zostaje zburzony pojawieniem się astronoma – Pana Misia, który twierdzi, że całej Zielonej Kotlinie grozi zagłada! Nie wiadomo jaka konkretnie, ani czy można jej zapobiec…
"Święty Mikołaj bierze nadgodziny" Michele D’ignazio to kontynuacja książki "Nowa praca Świętego Mikołaja". Mikołaj po nagłym zwolnieniu znalazł nowe zajęcie – jeździ śmieciarką, segreguje odpady i wytwarza prezenty z recyklingu. Jednak do naszego bohatera wciąż przychodzą listy od dzieci. W jednym z nich jest nietypowa prośba. Śnieżynka prosi, aby w jej mieście zakwitły kwiaty, a drzewa zaczęły rodzić owoce. Koło takiej prośby Mikołaj nie może przejść obojętnie – bierze w rękę miotłę (latającą) i rusza w drogę, aby spełnić marzenie dziewczynki.
Ryszard Kozik: Nasza Księgarnia wydała też właśnie książkę "Dziadek do orzechów i Król Myszy" E.T.A. Hoffmanna. Fryderyk i Maria jak co roku w wigilijny wieczór czekają na prezenty gwiazdkowe – zwłaszcza na te od ojca chrzestnego Drosselmeiera, który zawsze przynosi niezwykłe podarki. Dziewczynka zwraca uwagę na niepozornego dziadka do orzechów. Kiedy zostanie on zniszczony przez jej brata, Maria bierze go pod opiekę. Od tego momentu zaczną dziać się dziwne rzeczy… ożyją zabawki, myszy utworzą bojowo nastawiony pułk. Ta baśniowa opowieść będzie idealnym prezentem dla małych i nieco starszych.
Anna: "321 fascynujących faktów historycznych" Mathilida Masters to encyklopedia, z której dowiecie się m.in. jaki starożytny naród był najbieglejszy w matematyce, kiedy można było pójść do szkoły rycerskiej, po co Majowie przekłuwali sobie języki, czy Kolumb był piratem, kto zbudował pierwsza auto i wiele, wiele więcej. To książka idealna dla ciekawych świata, którzy uwielbiają różne ciekawostki ze świata.
Marta Korycka: Ja z kolei mam przecieki od elfów, że Mikołaj jako prezent na święta szykuje powieść "Hydropolis" Zygmunta Miłoszewskiego wydaną przez W.A.B. To książka skierowana do dzieci 9+, w której poznajemy 11-letniego Elka (czyli Leonarda). Chłopak mieszka w podwodnej kolonii i przeżywa masę przygód, które klimatem nawiązują do Harry'ego Pottera, Igrzysk śmierci i innych książek dla starszych dzieci i młodzieży. Jet mnóstwo zwrotów akcji i kilka sporych zaskoczeń dla tych, którzy uważają, że książki tego typu muszą wpisywać się mocno w schemat. Mnie wciągnęło, już czekam na drugi tom, i jestem bardzo ciekawa reakcji starszego syna.
Ryszard: Polecam też nowości Znaku. W pierwszej kolejności nowy tom cyklu "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki: "Geniusz". Magiczny przedmiot zmienia Blubka, najgorszego ucznia w szokle w geniusza. Chłopiec tworzy niesamowite wynalazki. Porywa go tajna organizacja i każe wymyślić niebezpieczną broń. Kuki, Gabi i Budyń wyruszają ratować przyjaciela…
Znak wznawia też jedne z naszych ulubionych cykli dla dzieci. "Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś" Janoscha to zabawna i ciepła opowieść o Misiu, Tygrysku (i żółtej kaczce). Tygrysek źle się czuje, więc Miś stara się go najpierw leczyć na własną łapę, a potem wraz z przyjaciółmi wyrusza z nim do szpitala.
Wznowieniem jest też oczywiście "Paddington na wycieczce" Michaela Bonda. Tuż przed rozpoczęciem Wielkiej Parady samochód pana Grubera nagle się zepsuł. Czyżby wszystko było stracone? Czy wycieczka, którą zaplanowali z Paddingtonem, nie dojdzie do skutku? Paddington postanawia wziąć sprawy w swoje łapy.
Anna: I jeszcze "Intruzi" Susanni Isern i Sonji Wimmer. Pewnej nocy do brzegu nieopodal lasu przybiła łódź z bardzo dalekich stron. Przemierzyli góry, pustynie i morza. Na ich widok mieszkańcy lasu krzyczą: "Intruzi"! Czy nowi przybysze znajdą w lesie nowy dom? A może będą musieli wyruszyć w dalszą podróż? O tym zdecydujecie sami. Książeczka ma dwa zakończenia i tylko od was zależy, co stanie się z tytułowymi bohaterami.
Ryszard: W ofercie Znaku znajdziecie też bardzo fajne picturebooki. "Zakazane miejsca na świecie", "Wielcy filozofowie", "O powstawaniu gatunków", "Teoria względności", "Legendarne kradzieże", "Wynalazcy", "Milion ostryg na szczycie góry" – to, mądre i piękne książki dla dzieci w różnym wieku (także tych już dorosłych).
Anna: A ja dorzucę nowości z Wydawnictwa Literackiego. Na przykład "Ogrzycę i dzieci" Kerry Barnhill. Wdoligłaźno było urokliwym miasteczkiem. Aż pewnej nocy pożar pochłonął Bibliotekę i miasto zaczęło chylić się ku upadkowi. Mieszkańcy zamknęli domy dla sąsiadów i serca dla potrzebujących. Wiarę i nadzieję pokładali w Burmistrzu, który pojawił się znikąd i zapewniał, że jest lekiem na całe zło. Ale tak naprawdę tylko podopieczni miejscowego Sierocińca wierzyli, że Wdoligłaźno może znowu stać się urokliwym i życzliwym miejscem. Aż pewnego dnia jedna z sierot zniknęła… Czy winna jest – jak twierdzi – burmistrz Ogrzyca, która zamieszkała w krzywej chacie na obrzeżach Wdoligłaźna?
"Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem" Yuvala Noaha Harariego to pierwsza część opowieści o cywilizacji, przeznaczonej zwłaszcza dla młodych czytelników. Jeden z najgłośniejszych współczesnych historyków próbuje w niej odpowiedzieć na pytanie: "kim jesteśmy i skąd się tu wzięliśmy?". To opowieść o potędze człowieka, umożliwiającej mu tworzenie różnych rzeczy, poglądów, a nawet całych ideologii. Autor opowiada m.in. o ogniu i jego wpływie na całą ludzkość, piłce nożnej, wiele mówiącej o człowieku, a także wyjaśnia, jak właściwie działają pieniądze. Jak twierdzi, człowiek jest prawdziwym superbohaterem świata natury.
Marta: Muszę wam powiedzieć, że i ja, i mąż bardzo byliśmy ciekawi "Niepowstrzymanych". On dorwał książkę pierwszy i czytał naszemu pięciolatkowi. Można próbować z młodszym dzieckiem, słuchał z zainteresowaniem, zadawał pytania. Bardzo fajna pozycja.
Ryszard: Literackie wznawia też piękne i mądre powieści trochę już niestety zapomnianej Doroty Terakowskiej: "Samotność bogów" i "Tam, gdzie spadają anioły". Polecam zwłaszcza tę drugą, przy której nie tylko dzieci potrafią się wzruszyć.
W jednym tomie zebrano też "Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego" Ludwika Jerzego Kerna. Ten dobrze ułożony członek mieszczańskiej rodziny popołudnia spędza na kanapie. Dzieli ją ze swoim panem, ale ten szybko zasypia, więc i Ferdynand czuje się znużony. A kiedy zaśnie, wyobraża sobie, że wychodzi na korytarz, staje na dwóch łapach, zakłada melonik i może robić wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Może być człowiekiem! Spotykają go wówczas przygody, o których nawet nie marzył.
Anna: Gdy byłam mała, czytano mi baśnie braci Grimm i nie pamiętam, żeby mną jakoś wstrząsnęły. Kiedy przeczytałam je już jako starsza, zastanawiałam się, czy słusznie mnie akurat tymi wersjami potraktowano. W sumie jednak uważam, że nie są one złe, choć bardziej naturalistyczne i brutalne niż inne wersje tych opowieści. Jeżeli jednak będziemy je z dziećmi czytali i tłumaczyli na bieżąco, nie zrobią im krzywdy. Media Rodzina wydała właśnie "Baśnie wybrane braci Grimm" na podstawie II wydania z 1819 roku w wyborze i nowym przekładzie Elizy Pieciul-Karmińskiej. Jak zapewnia wydawca, "to jedno z najwcześniejszych zbiorów niemieckich badaczy, nieskażony późniejszym dydaktycznym podejściem, zachowujące lekkość i lapidarność ludowego przekazu". W tomie znalazło się 15 najpopularniejszych baśni Wilhelma i Jakuba Grimmów, zilustrowanych przez Marcina Minora.
Ryszard: "Gwiazdkowy Prosiaczek" J.K. Rowling (tak, tej od Harryego Pottera) zabawna i sympatyczna powieść przygodowa o więzi chłopca i jego ukochanej przytulanki oraz o tym, na jak wiele potrafi się on zdobyć, by odzyskać swój skarb. Autorem kolorowej ilustracji okładkowej jest Jim Field, który stworzył również projekt wnętrza książki.
Marta: Prosiaczka czytaliśmy rok temu i może też jeszcze do niego wrócimy w 2022? A dla fanów zagadek kryminalnych polecam nowe przygody moich ukochanych Lassego i Mai z Zakamarów. Najnowszy tom regularnej serii Martina Widmarka ze świetnymi ilustracjami Heleny Willis to "Tajemnica dancingu".
Anna: O tak, drogi Mikołaju, powinieneś też sprawdzić ofertę Zakamarków. Znajdziesz tam między innymi książkę "Święta w Valleby. Wielka awaria prądu", właśnie z cyklu "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". W wigilijny wieczór w całym Valleby gaśnie światło i zapada nieprzenikniona ciemność. Jak w takich warunkach świętować Boże Narodzenie? Lasse i Maja próbują dociec, co spowodowało awarię prądu, lecz nie jest to łatwe. Pomóż im rozwiązać zagadkę! Weź czynny udział w śledztwie! – kusi wydawca.
Znacie Rodzinę Obrabków Andersa Sparringa? Członkowie Rodziny Obrabków bardzo lubią zabierać cudze rzeczy. Po prostu nie potrafią się powstrzymać. W każdym razie tata Zbiro, mama Cela i Elka. Za to Ture lubi robić tylko to, co dozwolone. W książce "Rodzina Obrabków i psia sprawa" w mieście pojawił się nowy policjant. Ma na imię Klas i nie jest ani trochę taki miły jak Paul Icjant. Klas jest podejrzliwy wobec każdego, kto nosi pasiastą koszulkę i złodziejską maskę. Zwłaszcza wobec Turego. Ponadto Klas bardzo się interesuje psem Rodziny Obrabków. Każe Turemu przedstawić paragon za zakup Gliny i grozi, że psy bez dowodu zakupu będą wysłane na biegun północny…
Warto też zwrócić uwagę na książeczki Stiny Wirsén – "Kto decyduje?", "Komu leci krew?", "Czyja babcia?", "Czyje spodnie?, "Kto się złości?", "Kto jest sam?". To bardzo ciekawe opowieści o emocjach. Nie wszystkim pewnie spodoba się ich naturalizm czy kreska autorki, ale my i nasze córeczki za nimi przepadamy.
Ryszard: Ja dorzucę bardzo świąteczną książkę "Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta" Aleksa T. Smitha (to autor bestsellerowych tytułów „Jak Winston uratował święta" i „Winston wraca na święta") od wydawnictwa Świetlik. Zrzędus jest prawdziwym zrzędą. Wyrusza w podróż na Biegun Północny, aby zrealizować swój Nikczemny Świąteczny Plan. Jednak w Wigilijną Noc wydarzy się coś, coś odmieni Zrzędusa na zawsze.
Anna: Lubimy książki i gry Zielonej Sowy. Polecam na przykład "Uniwersytet Pani Bajki" Agnieszki Rautman-Szczepańskiej. Zdominowana przez rodziców prymuska Barbara nie ma czasu na bycie dzieckiem i odkrywanie swoich pasji. Rodzice właśnie wybrali dla niej szkołę z internatem, jednak tuż przed wyjazdem zjawia się tajemnicza Cioteczka, która, jak dobra wróżka, zabiera Basię na Uniwersytet Pani Bajki. To magiczne miejsce pełne nieograniczonych możliwości. Tam ekscentryczna profesorka, Pani Bajka Gwieźdźińska, oraz jej przyjaciel Barnaba Ogrodnik, poprzez baśnie uczą dzieci wiary w siebie.
Ryszard: Jeśli wasze dzieci lubią magiczne historie przygodowe, powinny ucieszyć się z książeczek Macieja Rożena i Agnieszki Wajdy o Jadze. Dotychczas ukazały się dwa tomu "Jaga i dom na orlich nogach" oraz "Jaga i stalowy chochoł". Ich bohaterką jest młoda czarownica Jaga Kurzastopka, córka uzdrowicielki magicznych stworzeń i hodowcy chat na kurzych nogach. Mieszka w Zaklętych Kotlinach, w wiosce Klekotki, a jej najlepszym kumplem jest Cykor – mała chata wielkości domku dla lalek. Podczas Targowiska Nocy Letniej ktoś napada na wioskę, porywa rodziców Jagi i kradnie jaja, z których wkrótce mają się wylęgnąć nowe chaty na kurzych nogach. Aby ratować rodzinę Jaga wyrusza do… zaczarowanego Krakowa, gdzie spotyka mistrza Twardowskiego. W drugiej części Jaga zostaje złotą rączką w Domu Niespokojnej Starości dla Magicznych Stworzeń prowadzonym przez słynnego czarnoksiężnika. Pradawna, potężna siła budzi się jednak i chce znów panować na Ziemi… Dzieje się!
Anna: Ładny jest "Wieczór pełen cudów" Joanny Jagiełło. Marcel chciałby, aby święta w jego domu były takie jak dawniej, gdy żyła mama, a tata zawsze był uśmiechnięty. Nie wierzy już w świętego Mikołaja, ale jego siostra – Irenka – szykuje się na święta i wciąż ma w sobie dziecięcą radość. To właśnie dla niej Marcel zajmie się przygotowaniami i zrobi wszystko, by ten czas był najwspanialszy w roku. Ale kto wie, może jednak i on uwierzy na nowo w czar Bożego Narodzenia?
A do kompletu świątecznego książka "Zawód: Święty Mikołaj" Filipa Pokrzywniaka. Dowiemy się z niej, jak trudny, ale i przyjemny może być zawód Świętego Mikołaja. "Przeciśnięcie się przez wąski komin? Nie ma problemu! W ekwipunku Mikołaja znajduje się pas ściskająco-wyszczuplający – to dzięki niemu Mikołaj jest w stanie w kilka sekund zamienić swoją sylwetkę gruszki w sylwetkę szparaga. Przeczytanie setek milionów listów w kilka tygodni? Prościzna! Gdybyście mieli w domu odpowiedni fotel, który podszczypuje Was, kiedy zasypiacie, to z pewnością przeczytalibyście wszystkie lektury szkolne na czas" – kusi wydawca.
Marta: W szkole (i nie tylko) mogą przydać się informacje zawarte w "Ziemi" Anny Skowrońskiej z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak od Muchomora. Mamy już w domu "Ogień" z tej serii (są też "Wiatr" oraz "Woda"), to bardzo piękna graficznie, pełna ciekawostek pozycja. Oczywiście, w najnowszej części czytelnicy dowiedzą się, jak mogą o tę naszą biedną Ziemię dbać. To tom zamykający cykl, który może być mądrym i ładnym prezentem na święta.
Ryszard: Nakładem wydawnictwa Frajda ukazało się młodzieżowe, skrócone, choć wierne oryginałowi wydanie powieści "Moby Dick" Hermana Melville’a w opracowaniu Margaret McGuire Novak i z ilustracjami Maïté Schmitt. Kapitanem Ahabem targa obsesja zemsty za wszelką cenę na Moby Dicku – gigantycznym białym wielorybie, z którym podczas ostatniego rejsu stoczył śmiertelną walkę. Młody marynarz Izmael oraz jego przyjaciel Queequeg, a także reszta załogi statku wielorybniczego "Pequod", opływają w poszukiwaniu Moby Dicka połowę kuli ziemskiej. Napotykają na swojej drodze wszystko: od ogromnych kałamarnic i tajfunów aż po syreny i piratów! Ale czy uda im się schwytać kaszalota?
Jest też "Sekret świąt", drugi tom cyklu kryminalnego dla młodych czytelników, którego autorem jest Max Czornyj, a bohaterem Eryczek Deryło (jako Eryk występuje w dorosłych kryminałach tego autora). Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, w miasteczku jest zamieć śnieżna, a z Muzeum Miejskiego znika srebrna gwiazda betlejemska. Gwiazda co roku w Wigilię umieszczana jest na szczycie choinki dekorującej rynek. Symbolizuje rozpoczęcie radosnych świąt, a jeśli się nie odnajdzie, na miasteczko spadnie okrutna klątwa. Czasu jest naprawdę niewiele… Czy Zagadkowym Agentom (Eryczkowi pomaga jego brat Roman i ich przyjaciółka Ewa) uda się uratować święta?
Ania: Książki-składaki sprawdzają się w przypadku literatury kryminalnej, kobiecej i dziecięcej. "Zagadki babci" mają siedmioro autorów, a są to: Grzegorz Kasdepke, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Sylwia Chutnik, Marcin Szczygielski, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka i Ewa Winnicka. Każde z nich napisało po jednym ciepłym, babcinym opowiadaniu. Czy babcię można wymyślić? A co, jeśli jest szefową gangu? Czy naprawdę zamieniła się w wilkołaka? Czy potrafi przegrywać w scrabble? Co się stanie, gdy złamie nogę? Czy umie pływać i kierować barką? Czy babcia może kochać bez pamięci? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w książce.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Ryszard: Wraz z wydawnictwem Kropka zapraszamy do "Świata gór" Dietera Brauna. To książka do oglądania, odkrywania i wspólnego czytania na głos! Autor bierze pod lupę fascynujący świat gór – od Alp poprzez Andy aż po Himalaje. Portretuje zarówno zwierzęta, jak i człowieka w górach. Znajdziecie tu zatem nie tylko świstaka, kozicę, niedźwiedzia, kondora, ale także zdobywców szczytów, narciarzy i alpinistów. Krótkie teksty zawierają istotne dane, zdumiewające fakty i ciekawostki ze świata gór.
Kropka, podobnie jak Marginesy, którego jest imprintem (każdy wydawca ostatnio ma jakieś imprinty, czasem można się w tym pogubić), sięga też po klasykę. Właśnie wydała "Przygody Toma Sawyera" Marka Twaina w przekładzie Anny Bańkowskiej, która odpowiada za budzący wiele kontrowersji nowy przekład Ani, zwanej teraz Anne. Streszczał nie będę, bo to wszak klasyka literatury dziecięco-młodzieżowej, w każdym razie dla mojego pokolenia, ale gorąco polecam, bo mi samemu lektura tej powieści sprawiła przed laty wiele przyjemności.
Anna: Kropka wydała też właśnie "Wodnikowe Wzgórze" Richarda Adamsa, porównywane do dzieł J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa. Mieszkańcy królikarni Sandleford czują niepokój… Ich ukochane miejsce życia ma się wkrótce, z woli ludzi, zmienić nie do poznania, być może nawet zniknąć, trzeba więc uciekać, póki jeszcze czas… Grupa królików pod przewodnictwem braci, Piątka i Leszczynka, podejmuje trudną decyzję o opuszczeniu domu i wyrusza w długą, pełną przygód, niebezpieczeństw, ale i pięknych chwil oraz wzruszeń podróż w poszukiwaniu nowego, być może jeszcze lepszego miejsca – Wodnikowego Wzgórza.
Marta: Z tego wydawnictwa dodam jeszcze "Praktycznie wszystko" Justyny Dżbik-Kluge, Jarosława Sowozdaniuka z ilustracjami Tomasza Samojlika. Można stąd dowiedzieć się, jak zrobić rakietę, jak ugotować jajko na twardo, a jak na miękko, jak zrobić silnik elektryczny, zatrzymać krwawienie z nosa czy porozumiewać się w języku migowym. Dla ciekawych świata idealny prezent na święta.
Ryszard: Na prezent dla dzieciaków ciekawych świata świetnie nadaje się "Faktomania" Andrew Pettiego. "Chcesz poznać 10 największych dinozaurów i dowiedzieć się, ile ważyły w… kotach? Zastanawiasz się, ile cech wspólnych ma nasze DNA z kodem genetycznym zwierząt i… bananów? Oto książka w sam raz dla ciebie! Zanurz się w uniwersum Faktomanii! I odkryj świat na nowo! Specjalnie dla ciebie zgromadziliśmy najciekawsze fakty – od wybuchających wulkanów, przez średniowieczne machiny i skaczące pająki, aż po eksplodujące gwiazdy i wiele, wiele innych – a wszystko to ułożyliśmy w formie ekscytujących i przystępnych list, które zaspokoją niepochamowany głód wiedzy każdego faktomaniaka!" – kusi wydawca.
Jeden z naszych ulubionych wydawców dziecięcych - Dwie Siostry – wydał z kolei właśnie "Gabinet owadów" z tekstem Barbary Taylor i ilustracjami Carnovskyego. To kolejny tom "Gabinetu Wiedzy", który oglądamy przez kolorowe soczewki. W tym magicznym albumie zobaczycie około 180 gatunków owadów i innych bezkręgowców ze wszystkich kontynentów. Dlaczego skorpiony świecą? Czy pająki są dobrymi rodzicami? Ile mierzy najdłuższa na świecie dżdżownica? Czy owad może ważyć więcej niż mysz? Jakie bezkręgowce mieszkają na lodowcu? A jakie żyły na Ziemi miliony lat temu? To tylko część pytań, na które znajdziecie tu odpowiedzi. Przez czerwony filtr zobaczycie owady, przez zielony – rośliny, a dzięki niebieskiemu poznacie inne bezkręgowce. W serii ukazały się też: "Gabinet anatomii", "Gabinet zoologii" i "Gabinet dinozaurów".
Anna: "Bułeczka ma tajemnicę" Sary Ohlsson to zwarty, świąteczny tom serii o przygodach Bułeczki – przebojowej i niezwykle pomysłowej dziewczynki. Nadchodzi Wigilia i urodziny babci. Bułeczka ma dla niej najlepszą niespodziankę na świecie: nauczyła się czytać! Tyle że na święta przyjeżdża Klaus, chłopak babci, z synem, jego partnerem i malutką Hanną. Bułeczka sama nie wie, co o tym myśleć. A co, jeśli babcia będzie się zajmować tylko Hanną, a dla niej nie znajdzie już czasu? W dodatku mama wciąż traktuje ją jak malucha i nie pozwala jej o niczym decydować…
Ryszard: Polecam też gorąco "Ale odlot! Rysunkową historię lotnictwa" Jacka Ambrożewskiego. Wszystko, co lata – od pierwszych balonów i lotni aż po odrzutowce, drony i samolot z napędem słonecznym – zebrał autor w efektownym komiksowym albumie o podboju przestworzy. Spotkacie uczonych, wynalazców i konstruktorów: tych z odległej przeszłości, jak Leonardo da Vinci czy bracia Montgolfier, tych bliższych naszym czasom, jak bracia Wright czy Otto Lilienthal, i tych całkiem współczesnych, którzy wciąż mają nowe, niesamowite pomysły. Przyjrzycie się, jak powstawały kolejne błyskotliwe wynalazki i kultowe maszyny i dowiecie się, jakie były przełomowe momenty w rozwoju lotnictwa. Poznacie też odważnych lotników i lotniczki, szalonych powietrznych cyrkowców i pilotów doświadczalnych.
Uwaga!!! Dwie Siostry wznowiły też książki „D.E.S.I.G.N.", „S.Z.T.U.K.A." i „D.O.M.E.K." z rysunkami Mizielińskich.
Anna: Polecam ci, Mikołaju, "Tygrysa" Cezarego Harasimowicza z ilustracjami Marty Kurczewskiej. To opowieść o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze – wolności. Tigre jest gwiazdą cyrku Paradiso. Jego skoki przez płonącą obręcz oklaskują co wieczór tłumy widzów. Gdy któregoś dnia tygrys się buntuje, dyrektor cyrku postanawia go sprzedać… Tak zaczyna się historia, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia: zatrzymanie w 2019 roku nielegalnego transportu tygrysów na granicy polsko-białoruskiej. A także postać Ewy Zgrabczyńskiej, dyrektorki zoo w Poznaniu, która ruszyła zwierzętom na ratunek.
Marta: Ja z kolei już nie dla moich dzieci, ale wszystkim innym (bo my już mamy) polecam nieustannie "Szkołę szpiegów". Właśnie wyszedł czwarty tom "Szkoła szpiegów na nartach". To jest ten przypadek, gdy trzeba najpierw poznać poprzednie części, ale myślę, że dzieciaki 9-12 lat (i moim zdaniem też trochę młodsze, a gónej granicy wieku bym nie określała), będą zachwycone. My się śmiejemy z synem, że trudno powiedzieć, kto z nas bardziej czeka na kolejne przygody Benjamina Ripleya i jego przyjaciół ze szkoły szkolącej nastolatki na funkcjonariuszy CIA.
A fanów Minecrafta, których wśród dzieci w tym wieku jest - z tego co zauważyłam - naprawdę dużo, polecam "Niesamowite projekty. Minecraft" Thomasa McBriena (Harper Collins). Ponieważ my pod koniec roku mamy kilka uroczystości, poleciłam dziadkom do kupienia wnukowi i syn był zachwycony, oglądając kolejne niesamowite (jak w tytule, wszystko się zgadza) obiekty, które mogą inspirować do budowania.
Ryszard: A na koniec książka dla wszystkich wielbicieli kotów, i tych małych, i tych dużych. "Historia pewnego kota" Lauri Augusti to opowieść o przyjaźni Laury, hiszpańskiej artystki, malarki i graficzki, miłośniczki zwierząt z syjamskim kotem o imieniu Hej. Intymny i uniwersalny portret jednego z najbardziej fascynujących stworzeń na świecie. Kot to przecież – jak wiadomo - idealne połączenie miękkiego futerka, kojącego miauczenia i królewskiego majestatu.