Książka na prezent. Jeremy Clarkson, Maria i Jan Peszkowie, a może Matthew Perry - polecamy biografie

Biografie jakoś wyjątkowo nam się wpasowują w świąteczny okres. To zawsze dobry wybór, jeśli szukamy książki na prezent.

Ryszard Kozik: Jeremy Clarkson wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z programem "Top Gear" i szybkimi samochodami. Stało się już tradycją, że co roku przed świętami Bożego Narodzenia wydawnictwo Insignis obdarowuje nas jego nową książką. Tegoroczny tytuł jest jeszcze bardziej pojechany niż zwykle. No bo czy potrafilibyście wyobrazić sobie jej autora i bohatera w jednej osobie jako farmera? A w taką właśnie rolę wciela się w książce "Diddly Squat. Rok na farmie". To wyzwanie podobno kusiło go od dawna i w końcu postanowił je podjąć. Ma do pomocy duży zespół, w skład którego wchodzą między innymi jego dziewczyna Lisa i traktorzysta Kaleb. Wspólnie uprawiają rośliny, hodują zwierzęta, zajmują się pszczelarstwem, butelkują wodę źródlaną i prowadzą sklep. Szybko jednak przekonują się, że prowadzenie gospodarstwa wymaga czegoś więcej niż tylko wydania pieniędzy na wielki traktor. Więcej zdradzał nie będę, bo po co odbierać przyjemność fanom Jeremy'ego, których jest w Polsce wielu. Nie przypadkiem jego książki ukazują się przed świętami. Z pewnością macie wśród znajomych kogoś, komu taki prezent sprawi przyjemność!

 

Anna Kowal: "Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood" Roberta Gottlieba (Znak) to książka-prezent idealny dla fanów kina. Autor przybliża nam życiorys Szwedki pochodzącej z robotniczej rodziny, której udało się podbić Hollywood. Jak udało się jej zrobić tak zawrotną karierę? Dlaczego będąc u szczytu sławy zakończyła karierę? Jak to się stało, że tak mocno elektryzowała tłumy, skoro nie lubiła ludzi? Czemu tak chorobliwie strzegła swojej prywatności? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukajcie w biografii. W środku znajdziecie również galerię zdjęć Garbo, komentarze na jej temat, odniesienia do jej postaci w piosenkach i literaturze oraz filmografię.

Zobacz wideo Mieczysław Gorzka: Pisarz kryminałów nie jest psychopatą, który patrzy na krew i zbrodnię bez emocji

Marta Korycka: Jeśli chodzi o prywatność, Mathew Perry zdecydowanie nie mógł jej zachować zbyt wiele, odkąd zaczął grać Chandlera Binga w "Przyjaciołach". Jeden z największych hitów w historii telewizji dał mu to, o co się modlił: sławę. Okazało się jednak, że razem z nią mogą przyjść pieniądze, ale nikt nie daje szczęścia w pakiecie. Aktor czasem wręcz brutalnie szczerze pisze o swoim uzależnieniu, które - zaznaczmy - nie miało początku wtedy, a znacznie wcześniej. O straconych szansach na miłość, o zaprzepaszczonym zdrowiu, ale także i o tych dobrych chwilach. "Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz" (W.A.B) to lektura nie tylko dla fanów "Przyjaciół".

 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ryszard: Każdy powinien odbyć taką szczerą rozmowę z rodzicami, jak Maria Peszek z Janem Peszkiem! Ich trwała dwa lata - rozmawiali w latach 2017-2019, kolejne trzy lata zajęło nadanie jej formy książki "Naku*wiam zen", która ukazała się nakładem Marginesów. Oczywiście nie każdy ma tak ciekawe, szalone wręcz życie, nie każdy jest artystą, nie każdy jest taką osobowością. Ale każdy ma w życiu jakieś niedopowiedziane historie, niewypowiedziane żale. Słowa na wypowiedzenie których nigdy nie było dobrej okazji. No więc Maria i Jan taką okazję mają i wykorzystują ją na pełnej, choć okoliczności rozpoczęcia rozmów nie są sprzyjające, a może jednak paradoksalnie są - Jan właśnie przeszedł zawał, a Maria załamanie nerwowe. O czym rozmawiają? O życiu. Czyli o wszystkim. Dla mnie najważniejsze są te fragmenty rozmów, które dotyczą ich wzajemnych relacji, choć zapewne prawicowi komentatorzy wyciągną na pierwszy plan inne ich wyznania. Są też oczywiście barwne, rodzinne i towarzyskie historyjki, skandale nawet.

Anna: Tytuł "Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie" Jensa Andersena (W.A.B.) mówi wszystko. To pierwsza oficjalna biografia marki. Każdego roku od osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu milionów dzieci na całym świecie dostaje pudełko klocków Lego, a dziesięć milionów dorosłych kupuje zestaw dla siebie. Jednak LEGO to znacznie więcej niż oszałamiająca liczba kolorowych, plastikowych klocków, które można zestawiać i łączyć na niezliczone sposoby. Co pokazuje m.in. popularność programu Lego Masters. Książka Jensa Andersena to nie tylko historia rozwoju wielkiej globalnej firmy, ale przede wszystkim opowieść o wyjątkowej duńskiej rodzinie, która od dziewięćdziesięciu lat walczy o prawo do nieskrępowanej zabawy. Filozofia LEGO zakłada, że dorośli również powinni znaleźć czas, aby zadbać o swoje wewnętrzne dziecko.

Ryszard: To ciekawe doświadczenie poznawać pisarza z perspektywy bardzo osobistych szkiców poświęconych nieżyjącym rodzicom i siostrze. A taka jest właśnie książka "Bliscy" Annie Ernaux (Czarne). Tegoroczna literacka noblistka ogółowi czytelniczemu w Polsce jest raczej nieznana. Gdy po informacji o nagrodzie dla niej wpisałem nazwisko w wyszukiwarkę, wyskoczyła mi jedna dostępna książka "Lata", również wydana przez Czarne. W zestawieniu pojawiało się jeszcze niedostępne "Miejsce", które ukazało się nakładem PIW-u. "Bliscy" to opowieść bardzo intymna. O życiu rodziców, prostych ludzi, którzy ciężko i z poświęceniem pracowali. O prostym i zazwyczaj milczącym ojcu. O gwałtownej, szorstkiej i ambitnej mamie. Także o tym, jakie piętno odcisnęli na życiu córki, która czuła się kochana i zaopiekowana, choć z dzisiejszej perspektywy ich metody wychowawcze (na przykład policzkowanie) budzą wiele wątpliwości. To także historia starszej siostry, której autorka nie poznała, bo zmarła dwa lata przed jej narodzinami, a o jej istnieniu dowiedziała się jako dziesięciolatka od… koleżanki. Była jednak do niej porównywana, co również zapisało się mocno w jej pamięci. To nie autobiografia, ale też nie literatura, co podkreśla sama autorka. Raczej zbiór zapisków, wspominek, myśli, refleksji, zapamiętanych sytuacji i gestów. Maria Peszek czuła potrzebę porozmawianie ze swoim ojcem Janem i wyjaśnienia różnych wydarzeń z ich wspólnego życia. Annie Ernaux już tego zrobić nie może, napisała więc książkę.

 

Marta: Adam Kay z kolei z ojcem mógłby pewnie pogadać, ale - jak sam pisze, nigdy nie było mu łatwo dogadać się ani z nim, ani z matką. Jedną ze swoich książek zadedykował im nawet, wiedząc, że nie doczytają dalej niż do trzeciej czy piątej strony (okazało się, że miał rację!). Lekarz, którego historia opisana w debiutanckiej "Będzie bolało" została zaadaptowana na scenariusz serialu, kiedyś był ginekologiem-położnikiem, dzisiaj jest komikiem i pisarzem. Wszystkim znajomym od kilku miesięcy polecam jego autobiograficzne, pełne anegdotek i świetnego dowcipu książki (wydawnictwo Insignis), które jednocześnie są prawdziwe i pełne goryczy. Pod choinkę może trafić też jego "Świąteczny dyżur" albo najnowsza - "Nielekarz". Okazuje się, że bycie pacjentem to jednak co innego niż bycie lekarzem. A bycie pacjentem-byłym lekarzem… Kay nadal rozśmiesza, ale też odsłania się jeszcze bardziej niż w poprzednich czytanych przeze mnie książkach. 

Anna: O Mikołaju Koperniku każdy słyszał. Wszyscy wiemy, że "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". A ile wiemy o samym Koperniku? Jak to się stało, że to europejski astronom dokonał największej rewolucji naukowej? Dlaczego do wielkiego odkrycia doszło w Polsce? Na te i wiele innych pytań odpowiada Wojciech Orliński w książce "Kopernik. Rewolucje" (Agora). Orliński, dziennikarz i autor biografii Stanisława Lema, napisał książkę, która pozwala nam poznać Mikołaja Kopernika z zupełnie innej – najczęściej nieznanej nam strony. To jest opowieść nie tylko o astronomie, ale również o polityku, ekonomiście i lekarzu, który szukał miejsca do życia i przestrzeni do realizowania swoich pasji. To biografia, która pozwoli nam zobaczyć Mikołaja Kopernika przede wszystkim jako człowieka – skromnego ale upartego, dla którego najważniejsza w życiu jest miłość, nie tylko ta do nauki, ale również do drugiego człowieka.

Ryszard: "Twarze Marilyn Monroe" Sarah Churchwell (Marginesy) to opowieść o jednej z najbardziej uwielbianych aktorek świata, której jednak wcale nie wyszło to na zdrowie. Krucha piękność, którą należy się zaopiekować, czy cyniczna bywalczyni hollywoodzkich imprez? Głupiutka modelka czy skrzętnie ukrywająca swoją inteligencję femme fatale? Marilyn Monroe miała wiele twarzy. Zostały po niej filmy fabularne i tomiki wierszy, powstały dokumenty, tysiące artykułów prasowych, biografie, fikcyjne opowieści autorstwa Normana Mailera czy Joyce Carol Oates ("Blondynkę" Marginesy wznowiły niedawno z filmową okładką). "Twarze Marilyn Monroe" opisują powstawanie legendy. Zbierają opowieści i anegdoty, przyglądają się wizerunkowi Marilyn tworzonemu przez ludzi, którzy ją znali, aktorów, reżyserów, przez widzów, krytyków filmowych, biografów. Autorka przeciwstawia je sobie, konfrontuje z wypowiedziami samej Monroe. Ciekawe pomysł i sprawnie zrealizowany. Która Marilyn była prawdziwa? I co było dla niej naprawdę ważne? Nie obiecam wam, że po przeczytaniu tej książki będziecie tego na 100 procent pewni. W końcu nie przypadkiem to jeden z ważnych elementów jej legendy.

Anna: W tym roku Max Czornyj "wszedł" w skórę trzech zbrodniarzy: Amona Gotha - "Kat z Płaszowa", Włodzimierza Lenina - "Czerwony terror" i Josefa Mengele - "Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz". W tych książkach spoglądamy na historię z zupełnie innej perspektywy – oczami "bohaterów". Oni opowiadają o swoim dzieciństwie, dorastaniu i o swoich zbrodniach. Co działo się w ich głowach? Czy w swoich oczach szukali usprawiedliwienia swoich czynów? A może uważali, że nie zrobili nic złego? Przyznam, że długo nie mogłam przekonać się do pierwszoosobowej narracji, ale ostatecznie uważam, że to dobry (i niezwykle) odważny krok. Przekonajcie się, czy i was autor przekona do tego sposobu opisywania historii.

 

W serii Filia na faktach ukazują się też m.in. książki Marcela Woźniaka. Najnowszą to "Rzeźnik z Lyonu" o życiu nazisty Klausa Barbiego. Dowódca Gestapo w Lyonie słynął z niebywałego okrucieństwa: mordów, gwałtów i tortur. Posłał do komór gazowych w Auschwitz 44 żydowskich dzieci i tysiące dorosłych, pojmał i zakatował Jeana Moulina - bohatera, organizatora tajnej armii francuskich bojowników. Po wojnie Klaus Barbie, poszukiwany przez cały świat... zniknął. Nieoczekiwany zwrot akcji nastąpił w roku 1970, gdy ktoś rozpoznał gestapowca w gazecie: nazista ukrywał się w Boliwii pod nazwiskiem Altmann. Jego ekstradycję śledził cały świat, a proces Barbiego był jednym z najgłośniejszych w historii.

Ryszard: "Głowaccy. Arka na Manhattanie" Ewy Zadrzyńskiej-Głowackiej (Marginesy) to opowieść żony Janusza Głowackiego o ich mieszkaniu na Manhatanie, w którym spędziła ponad trzydzieści lat. Najpierw z mężem i córką, potem tylko z mężem, a teraz solo. Wśród tych samych obrazów, prawie tych samych mebli i prawie tych samych książek. To bezpieczny i duży – jak przystało na arkę – apartament. A w nim przedmioty więcej lub mniej wartościowe: solidna grzałka z czasów PRL-u, wspaniałe prace Andrzeja Czeczota i Andrzeja Dudzińskiego, sióstr Bożeny i Alicji Wahl, Hanny Bakuły i Rafała Olbińskiego, Feliksa Topolskiego i Jana Sawki. Opis kolekcji jest pretekstem do opowieści o życiu autorki wśród elit intelektualnych i bezdomnych, wśród kolekcji Metropolitan Museum i skarbów znalezionych na ulicy. To również opowieść o kłopotach i sukcesach, o małżeństwie i jego rozpadzie. Książka została bogato zilustrowana pracami Jana Glińskiego i zdjęciami dzieł sztuki, mieszkania oraz fotografiami z archiwum rodziny Głowackich.

Anna: Marginesy wydały też książkę "Romy i droga do Paryża" Michelle Marly. 20-letnia Romy Schneider była najlepiej opłacaną niemieckojęzyczną aktorką lat pięćdziesiątych XX wieku. Rola Sisi, młodziutkiej cesarzowej, przyniosła jej międzynarodową sławę, uwielbienie widzów, ogromne pieniądze i status gwiazdy, ale jednocześnie wtłoczyła w ramy niewiniątka – zarówno na ekranie, jak i w życiu. W obliczu oczekiwań rodziny i rzeszy fanów, którzy widzą w niej ideał, a nie dorastającą dziewczynę, Romy nie ma odwagi, by zerwać z przesłodzonym wizerunkiem i rozwijać się artystycznie. Wszystko zmienia się, gdy w jej życiu pojawia się Alain Delon, debiutujący francuski aktor. Po burzliwym początku znajomości między młodymi rodzi się romans i dziewczyna decyduje się podążyć za ukochanym do Paryża. Ten związek może jednak zniszczyć nie tylko jej karierę, ale także relacje z najbliższymi. Niespodziewana propozycja od włoskiego reżysera stanie się dla aktorki okazją do zawalczenia o siebie...

Ryszard: "The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce" (Marginesy) to opowieść Dave’a Grohla, muzyka Nirvany i Foo Fighters. Historia o tym, jak dzieciakowi ze Springfield w Wirginii udało się spełnić marzenia. Grohl w gawędziarskim stylu – i z ogromnym dystansem – wspomina swoją pierwszą trasę koncertową z zespołem Scream, opowiada o czasie spędzonym w Nirvanie i tragicznym końcu zespołu, o powstaniu Foo Fighters, o występach z Iggym Popem i na rozdania Oscarów, pląsach z AC/DC, spotkaniu z Little Richardem, a także życiu rodzinnym, zwłaszcza bliskiej relacji z trzema córkami… Książka zdecydowanie nie tylko dla fanów.

 

Anna: Lech Wałęsa od lat budzi kontrowersje. Dla jednych jest bohaterem, dla innych wyniesionym na fali strajku uzurpatorem, nieakceptującym na szczycie nikogo obok siebie. Na jego temat powstało wiele mitów. W biografii "Wałęsa. Gra o wszystko" (Czarna Owca) autorstwa Krzysztofa Brożka rozmówcy dobrze niegdyś znający Lecha Wałęsę mówią to, czego przez lata nie powiedzieli jeszcze nikomu. Które mity okażą się prawdą, które kłamstwem, a które pozostaną niemożliwą do zweryfikowania legendą? Dziesięć lat pracy, ponad sto przeprowadzonych rozmów, stosy przejrzanych archiwalnych dokumentów i niepublikowanych wspomnień, liczne, wzajemnie wykluczające się tropy, a wszystko po to, aby zrozumieć człowieka, który wciąż wymyka się ocenie. Naprawdę imponujące!

Marta: Ja na koniec wspomnę, że zaczynam czytać biografię Whitney Houston - i tak, wiem, że niby żyła w świetle fleszy, wiele o jej tragicznym życiu wiemy, ale ciekawa jestem, jak widziała ją przyjaciółka z czasów dzieciństwa i wieloletnia partnerka. Wokalistka zaprzeczała, by z Robyn Crawford, która napisała "A song for you. Moje życie z Whitney Houston", łączyły ją relacje romantyczne, ona jednak twierdzi, że przez lata łączyło je uczucie. 

<<Reklama>> Polecane książki na prezent w formie ebooków i audiobooków są dostępne na Publio.pl >>

Więcej o: