"Różnia i inne opowieści ze wsi obok" to już drugi czytany przez Stuhra audiobook z opowiadaniami Miniszewskiego - po wydanych wiosną 2022 r. "Opowieściach ze wsi obok". Jak mówi Maciej Stuhr, nie doszłoby do tego, gdyby podczas pobytu na Podlasiu, w pobliżu białoruskiej granicy, aktor nie natknął się książkę pisarza. Podsunął mu ją gospodarz domu, w którym się wtedy zatrzymał, i dalej już poszło.
Przeczytałem pierwszy akapit, za nim kolejny, kolejny, pierwsze opowiadanko, drugie, trzecie i nie mogłem się oderwać przez dwa dni
- tak o swoim spotkaniu z książkami Miniszewskiego opowiada Maciej Stuhr w rozmowie z Gazeta.pl.
Opowiadania Mirosława Miniszewskiego zaludniają pogańskie zjawy, trupy, podmienione dzieci czy szeptunki rzucające uroki. W jego opowieściach zło - nieważne, czy ma postać upiornego urzędnika, czy faszysty, który kupił sobie nawiedzony dom - choć miota się i walczy, pod koniec zawsze zostaje pokonane. Po straszliwych przygodach cała wieś je kogel-mogel, a żartom i śmiechom nie ma końca.
Także wśród czytelników. Jak opowiada Maciej Stuhr:
Mam tutaj świadków w rodzinie: nie wiem, kiedy się tak śmiałem, czytając książkę. Co stronę wybuchałem gromkim śmiechem, nie wierząc w to, co czytam. Miniszewski łączy poczucie humoru z jakąś perfidną złośliwością, ale złośliwością na poziomie człowieka inteligentnego, filozofa.
Historie w "Różni..." są pełne czarnego humoru, absurdu i groteski, jak w filmach gore leje się krew (i inne wydzieliny), trup ściele się gęsto, autor nie stroni też od erotyki. Jak zaznacza sam Miniszewski, jego książki są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
<Reklama> "Opowieści ze wsi obok" - audiobook w Publio.pl
Mirosław Miniszewski (ur. 1973). Doktor filozofii, pisarz i wykładowca akademicki. Były biznesmen i dziennikarz. Zrezygnował z życia w mieście i zamieszkał na podlaskim pustkowiu z dala od ludzi oraz cywilizacji. Zajmuje się obecnie pisaniem książek, prowadzeniem bloga, produkcją podcastów oraz uprawą warzyw w ekologicznym ogrodzie.