Książki na prezent dla tych, którzy czytają pasjami - polecamy pakiety dla młodszych i starszych

Pakiety to fajny pomysł - zwłaszcza gdy szukacie nieco większego, książkowego prezentu. Wybraliśmy kilka najciekawszych.

Ryszard Kozik: "Kroniki Diuny" Franka Herberta (Rebis) to sześciotomowy zestaw idealny dla fanów science fiction. Akcja osadzona jest w dalekiej przyszłości w międzygwiezdnym społeczeństwie. To historia pełna polityki, religii, ekologii. Kto wygra walkę o kontrolę nad Arrakis i zyska dostęp do źródła najważniejszej i najcenniejszej substancji w kosmosie? Kto będzie rządził Imperium? Gwarantuję, że historia wciąga od pierwszej strony, a komplet sześciu książek sprawdzi się idealnie jako prezent i będzie dobrze wyglądał na każdym regale.

 

Anna Kowal: Dla miłośników fantastyki mamy propozycję od Wydawnictwa You&Ya – trzy tomy z cyklu "Z krwi i popiołu" Jennifer L. Armentrout. Upadłe królestwo powstaje na nowo, by przemocą i zemstą odebrać to, co uznaje za swoją własność. Coraz bardziej zaciera się granica między tym, co zakazane, a tym, co słuszne. Poppy będzie musiała dowiedzieć się, kto w nowym świecie jest wrogiem, a kto sojusznikiem. Na naszą bohaterkę czeka wiele fascynujących i niebezpiecznych przygód w magicznym świecie.

Marta Korycka: A co powiecie na polski kryminał? Dla mnie ten rok upłynie pod znakiem poznawania nowych fantastycznych autorów, takich jak Robert Małecki. Jego "Wstyd" bardzo mnie wciągnął - to opowieść o byłej policjantce, wdowie wychowującej dwóch synów. Julia Karlińska nazywana Karlą dowiaduje się, że zginął jej kolega z pracy, nauczyciel matematyki. A to dopiero początek... Znalazłam pakiet, w którym tę powieść (umieszczoną w zestawieniu 10 kryminałów 2022 roku przez redakcję "Książek. Magazynu do czytania") można kupić razem z jego "Najsłabszym ogniwem" (Czwarta Stona).

Zobacz wideo Robert Małecki: Zazwyczaj nie opisuję rzeczywistego aktu zadawania przemocy, skupiam się na tym, co jest po nim

Ryszard: A tą książką od wydawnictwa Czarna Owca można zabić! Dosłownie! Ma prawie 1500 stron, twardą oprawę i pudełko. W środku trylogia "Millennium" Stiega Larssona, czyli "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", "Dziewczyna, która igrała z ogniem" i "Zamek z piasku, który runął". Powieści Larssona czytałem kilkanaście lat temu ale do dziś pamiętam emocje, które temu towarzyszyły. To książki, które wciągają niczym wir i nie wypuszczają aż nie doczytasz do ostatniej strony! "Millennium" jest feministyczne, ostre. Przełamujące rozmaite tabu. Pełne skrajnych - zdecydowanie częściej mrocznych - emocji. Z Mikaelem Blomkvistem (alter ego autora) i masakrycznie poskręcaną emocjonalnie Lisbeth Salander, której historię odkrywamy przez wszystkie trzy tomy.

 

Anna: Nowe tłumaczenie "Ani z Zielonego Wzgórza" znanej teraz jako "Anne z Zielonych Szczytów" (Marginesy) wzbudziło w czytelnikach wiele emocji. Jeśli jeszcze go nie czytaliście, to możecie zaopatrzyć się w pakiet trzech pierwszych tomów tej bestsellerowej powieści. Anne Shirley chyba nie muszę wam przedstawiać, jeśli nie czytaliście o niej książek, to z pewnością oglądaliście filmy albo seriale. Jeśli znacie jakąś małą psotnicę albo marzycielkę, koniecznie sprezentujcie jej "nową" Anne. A tłumaczka serii Anna Bańkowska nie próżnuje - w połowie stycznia ukaże się "Anne z Szumiących Wierzb".

Marta: Dla młodzieży (i jej rodziców) polecam pakiet "Szkoła bohaterek i bohaterów" Przemka Staronia (Agora). Psycholog, nauczyciel etyki i filozofii, Nauczyciel Roku 2018 mądrze - i nie autorytarnie - prowadzi czytelników przez trudne tematy, z pomocą takich bohaterów jak Harry Potter, Avengersi czy postaci ze "Stranger things" próbuje odpowiedzieć na pytania takie jak: dlaczego ludzie oceniają mnie poprzez wygląd, a co, jeśli mnie wyśmieją albo czy to źle być smutnym.

Ryszard: W pakiecie można też kupić dwa pierwsze tomy nowego cyklu Maksa Czornyja: "Mortalistę" i "Spirytystkę" (Filia). Mortalistą jest były kierownik katedry mortalistyki, specjalista od umierania, zatrudniony w firmie sprzątającej Allegry Szmit, która okazuje się być spirytystką. Wspólnie rozwikłują tajemnice kryminalne. Więcej o tych książkach w poleceniach powieści kryminalnych.

Anna: Dla lubiących literaturę obyczajową idealnie sprawdzi się pakiet czterech książek z cyklu "Genialna przyjaciółka" (Sonia Draga). 60-letnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata 50. XX wieku, na przedmieścia Neapolu.

Ryszard: Dla fanów Remigiusza Mroza i bohaterki serii jego książek Joanny Chyłki wydawnictwo Czwarta Strona przygotowało pakiet zawierający 16 tomów Chyłki! To idealny prezent zarówno dla tych, którzy już serię znają, jak i dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się, czy wejść do świata wykreowanego przez autora. Całość będzie z pewnością wyglądała imponująco na półce.

Anna: "Kobiety z obrazów", "Kobiety z obrazów. Nowe historie" i "Kobiety z obrazów. Polki" – to pakiet książek Małgorzaty Czyńskiej od Marginesów. Galeria kobiecych losów zapisanych w obrazach: ponad 30 portretów artystek, muz, modelek, inspiratorek i protektorek w jednym zestawie. Ciekawe, bogato ilustrowane opowieści Małgorzaty Czyńskiej o kobietach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów.

Marta: Wielbicieli historii może też zainteresować zestaw dwóch książek: "Krwawe pozdrowienia z Rosji" Heidi Blake i "Rosja od kuchni" Witolda Szabłowskiego, wydane przez W.A.B. Czytałam tę pierwszą i to jest jedna z najlepszych pozycji tego gatunku. Blake przez lata prowadziła dziennikarskie śledztwa dotyczące ofiar Kremla - ludzi, którzy ośmielili się sprzeciwić jego polityce, myśleli, że będą bezpieczni w Wielkiej Brytanii, ale ani pieniądze, ani nic innego nie uchroniło ich przed zemstą. Dużo miejsca poświęca też bierności zachodnich rządów. Z kolei Szabłowski zachwycił mnie swoim połączeniem książki historycznej i kucharskiej "Jak nakarmić dyktatora", w której przyjrzał się m.in. reżimom Saddama Husajna i Fidela Catro, a w "Rosji od kuchni" w podobnym stylu skupia się na jednym państwie. Jak jedzenie służyło propagandzie? To jedno z pytań, które postawił sobie, zabierając się do pracy nad tą książką.   

Ryszard: "Opowieść z Narni" (Media Rodzina) to bestsellerowa seria książek dla dzieci, uwielbiana także przez młodzież i dorosłych. Teraz możecie kupić siedem tomów w jednym pakiecie. To historia dzieci, które odkrywają historię świata, miejsca, gdzie zwierzęta mówią, magia jest powszechna, a dobro walczy ze złem. Postacie przenoszą się ze świata realnego do Narnii, aby pomóc Lwu Aslanowi w zażegnaniu trwającego tam kryzysu.

<Reklama> Polecane książki na prezent są dostępne na Publio.pl w formie ebooków i audiobooków >>

 
Więcej o: