Z pewnością warto sięgnąć po tytuły, które ukazały się jeszcze w 2022 roku, i zostały docenione. Jedną z najczęściej chwalonych książek jest powieść "Ten się śmieje, kto ma zęby" Zyty Rudzkiej (W.A.B), laureatki m.in. Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. To historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja, w której autorka - podobnie jak w poprzednich książkach - śmiało eksperymentuje z językiem. "Tutaj zdania znają swoje miejsce w szeregu, ustawione są w sposób nieznoszący sprzeciwu, a bezkompromisowa narracja znakomicie odzwierciedla temperament głównej bohaterki. Fryzjerka męska Wera to kobieta dojrzała, w wieku bliżej nieokreślonym. Wie, czego chce od życia, a w obliczu śmierci męża i utraty pracy nie czuje się wcale przegrana. W polskiej prozie nieczęsto pojawia się czarny humor świetnie balansujący na granicy komizmu i tragizmu, a jeszcze rzadziej mamy do czynienia z tak silną kreacją kobiecą" - pisze o powieści Agnieszka Warnke z Culture.pl.
Wiele osób nadrabia też twórczość zeszłorocznej noblistki Annie Ernaoux. W listopadzie do wydanych na początku 2022 roku "Lat" dołączyli "Bliscy" (Wydawnictwo Czarne). Na ten tom składają się trzy autobiograficzne mikropowieści. Francuska pisarka opowiada o ojcu, który w dzieciństwie zamiast chodzić do szkoły, musiał pomagać w żniwach, a w dorosłości zajął miejsce wśród ludzi prostych i milczących. O matce pełnej gwałtowności i dumy, marzącej o pozycji, "dorobieniu się" i szacunku otoczenia. O przedwcześnie zmarłej siostrze, której odejście rzuciło długi cień na relacje rodzinne i zdefiniowało życie Ernaux. Wiele osób twierdzi, że styl Ernaoux w porównaniu do niektórych noblistów jest bardziej przystępny dla tzw. zwykłego czytelnika.
Fani poezji mogą sięgnąć po "Mondo cane" Jerzego Jarniewicza (Biuro Literackie), nagrodzoną literacką Nike, a powieści po "Kości, które nosisz w kieszeni" Łukasza Barysa (Cyranka), który otrzymał Paszport "Polityki" za "znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości". Co ciekawe, to był debiut powieściowy Barysa. W zeszłym roku wydał też "Jeśli przecięto cię na pół" - tu bohater - Marcel - próbuje pogodzić się ze światem po niespodziewanej śmierci mamy.
Fani kryminałów powinni sprawdzić, jeśli jeszcze tego nie zrobili, zdobywcę Nagrody Wielkiego Kalibru. Grzegorz Dziedzic napisał "Żadnych bogów, żadnych panów" (Papierowy Księżyc), która jest pierwszym tomem trylogii chicagowskiej. Akcja rozgrywa się w 1918 roku, w opisie czytamy: "Sierżant Teodor Rucki dopiero rozpoczyna karierę w policji, ale brak doświadczenia nadrabia ulicznym sprytem i szybkimi pięściami. W polskiej dzielnicy ktoś podrzuca bestialsko okaleczone zwłoki, a na płocie i w pobliskim kościele maluje farbą anarchistyczny napis. Rucki rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go przez najbiedniejsze i najniebezpieczniejsze rejony miasta. Morderca zabija kolejne ofiary w okrutny i teatralny sposób, a na mieszkańców imigranckich dzielnic pada strach przed seryjnym zabójcą, nazwanym przez prasę Diabłem z Michałowa. Szybko okazuje się, że wokół młodego polskiego detektywa toczy się gra pozorów, a on sam musi stanąć ponad prawem i zmierzyć się z demonami przeszłości". Brzmi intrygująco.
Ja w tym roku przeczytałam na razie trzy książki, jedna z nich ukazała się w zeszłym roku ("A song for you. Moje życie z Whitney Houston" Robyn Crawford od Wydawnictwa Agora), reszta jest trochę starsza, ponieważ wróciłam do nadrabiania thrillerów Harlana Cobena. Czekam już jednak na pierwsze premiery 2023 roku, których zapowiedzi zwróciły moją uwagę. Nie będzie to oczywiście pełna lista, poza tym obejmuje tylko literaturę dla dorosłych, choć kocham książki dla dzieci i młodzieży. Myślę, że jeśli sięgniecie po którąś z tych pozycji, nie zawiedziecie się.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W tym roku możemy też spodziewać się nowych książek najpopularniejszych pisarek i pisarzy takich jak Katarzyna Bonda ("Do cna", Wydawnictwo Muza), Jojo Moyes ("Muzyka nocy", Znak), na pewno do pierwszej premiery przymierza się też Remigiusz Mróz. Ukaże się też kontrowersyjna książka "Cieszę się, że moja mama umarła" - autobiografia Jennette McCurdy (Prószyński), w której była dziecięca aktorka pisze m.in. o toksycznej relacji z przemocową matką.
<Reklama> Ebooki i audiobooki z zeszłego roku polecane w artykule są dostępne na Publio.pl >>