Książki, które trzeba przeczytać w 2023 r. Spis książek do przeczytania

Które książki trzeba przeczytać w 2023 r.? Każdy będzie musiał się poważnie zastanowić, bo rok ma tylko 52 tygodnie, a w każdym z nich na rynku ukazuje się przecież kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt nowych tytułów. Podrzucamy kilka propozycji, które mogą ułatwić ten wybór.

Z pewnością warto sięgnąć po tytuły, które ukazały się jeszcze w 2022 roku, i zostały docenione. Jedną z najczęściej chwalonych książek jest powieść "Ten się śmieje, kto ma zęby" Zyty Rudzkiej (W.A.B), laureatki m.in. Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. To historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja, w której autorka - podobnie jak w poprzednich książkach - śmiało eksperymentuje z językiem. "Tutaj zdania znają swoje miejsce w szeregu, ustawione są w sposób nieznoszący sprzeciwu, a bezkompromisowa narracja znakomicie odzwierciedla temperament głównej bohaterki. Fryzjerka męska Wera to kobieta dojrzała, w wieku bliżej nieokreślonym. Wie, czego chce od życia, a w obliczu śmierci męża i utraty pracy nie czuje się wcale przegrana. W polskiej prozie nieczęsto pojawia się czarny humor świetnie balansujący na granicy komizmu i tragizmu, a jeszcze rzadziej mamy do czynienia z tak silną kreacją kobiecą" - pisze o powieści Agnieszka Warnke z Culture.pl.

Zobacz wideo Maciej Stuhr czyta fragment opowiadania Mirosława Miniszewskiego

Książki, które trzeba przeczytać w 2023 roku - te nagradzane w zeszłym

Wiele osób nadrabia też twórczość zeszłorocznej noblistki Annie Ernaoux. W listopadzie do wydanych na początku 2022 roku "Lat" dołączyli "Bliscy" (Wydawnictwo Czarne). Na ten tom składają się trzy autobiograficzne mikropowieści.  Francuska pisarka opowiada o ojcu, który w dzieciństwie zamiast chodzić do szkoły, musiał pomagać w żniwach, a w dorosłości zajął miejsce wśród ludzi prostych i milczących. O matce pełnej gwałtowności i dumy, marzącej o pozycji, "dorobieniu się" i szacunku otoczenia. O przedwcześnie zmarłej siostrze, której odejście rzuciło długi cień na relacje rodzinne i zdefiniowało życie Ernaux. Wiele osób twierdzi, że styl Ernaoux w porównaniu do niektórych noblistów jest bardziej przystępny dla tzw. zwykłego czytelnika.

Fani poezji mogą sięgnąć po "Mondo cane" Jerzego Jarniewicza (Biuro Literackie), nagrodzoną literacką Nike, a powieści po "Kości, które nosisz w kieszeni" Łukasza Barysa (Cyranka), który otrzymał Paszport "Polityki" za "znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości". Co ciekawe, to był debiut powieściowy Barysa. W zeszłym roku wydał też "Jeśli przecięto cię na pół" - tu bohater - Marcel - próbuje pogodzić się ze światem po niespodziewanej śmierci mamy. 

 

Fani kryminałów powinni sprawdzić, jeśli jeszcze tego nie zrobili, zdobywcę Nagrody Wielkiego Kalibru. Grzegorz Dziedzic napisał "Żadnych bogów, żadnych panów" (Papierowy Księżyc), która jest pierwszym tomem trylogii chicagowskiej. Akcja rozgrywa się w 1918 roku, w opisie czytamy: "Sierżant Teodor Rucki dopiero rozpoczyna karierę w policji, ale brak doświadczenia nadrabia ulicznym sprytem i szybkimi pięściami. W polskiej dzielnicy ktoś podrzuca bestialsko okaleczone zwłoki, a na płocie i w pobliskim kościele maluje farbą anarchistyczny napis. Rucki rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go przez najbiedniejsze i najniebezpieczniejsze rejony miasta. Morderca zabija kolejne ofiary w okrutny i teatralny sposób, a na mieszkańców imigranckich dzielnic pada strach przed seryjnym zabójcą, nazwanym przez prasę Diabłem z Michałowa. Szybko okazuje się, że wokół młodego polskiego detektywa toczy się gra pozorów, a on sam musi stanąć ponad prawem i zmierzyć się z demonami przeszłości". Brzmi intrygująco.

Spis książek do przeczytania - nowości 2023 roku

Ja w tym roku przeczytałam na razie trzy książki, jedna z nich ukazała się w zeszłym roku ("A song for you. Moje życie z Whitney Houston" Robyn Crawford od Wydawnictwa Agora), reszta jest trochę starsza, ponieważ wróciłam do nadrabiania thrillerów Harlana Cobena. Czekam już jednak na pierwsze premiery 2023 roku, których zapowiedzi zwróciły moją uwagę. Nie będzie to oczywiście pełna lista, poza tym obejmuje tylko literaturę dla dorosłych, choć kocham książki dla dzieci i młodzieży. Myślę, że jeśli sięgniecie po którąś z tych pozycji, nie zawiedziecie się.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

  • Książę Harry "Ten drugi" - premiera światowa autobiografii jest zaplanowana na styczeń tego roku, polski przekład ma się ukazać w marcu nakładem Wydawnictwa Marginesy. Najlepsze kąski już zdradzają portale, ale, traktując tę książkę jako guilty pleasure, pewnie po nią sięgnę, podobnie jak miliony innych czytelników
 
  • Jeśli chodzi o biografie, czekam też na polską premierę "Tom Felton. Autobiografia. Po drugiej stronie różdżki" (Albatros). Nie bez powodu to bestseller "New York Timesa" i fenomen Tik Toka - miłość do Harry'ego Pottera od 25 lat jest silna wśród tych, którzy czytali pierwsze wydania i oglądali filmy w kinach, jak i tych, którzy urodzili się po premierze "Kamienia filozoficznego". A choć Draco Malfoy był czarnym charakterem, to grający go Tom Felton bezsprzecznie jest uwielbiany. Warto zauważyć, że w tym roku w Polsce Wydawnictwo Poznańskie wyda też autobiografię Alana Rickmana, grającego w serii filmów o Hogarcie Severusa Snape'a.
  • "Sycylijskie lwy" to była jedna z przyjemniejszych lektur tego lata, więc niecierpliwie czekam na ciąg dalszy. W lutym W.A.B. wydaje "Zimę lwów" Stefani Auci, w której poznamy dalsze losy bogatego sycylijskiego rodu Florio, która budując swoje imperium, przeżywa też prywatne wzloty i upadki.  
  • Jestem też bardzo ciekawa książki "Synu, jesteś kotem" Katarzyny Michalczak (Cyranka). To jest książka o relacji matki z synem, który, tak się zdarzyło, jest w spektrum autyzmu. Jak zapowiada wydawca, to książka o nieadekwatnych oczekiwaniach rodzicielskich, wielkim rozczarowaniu, pracy nad sobą dla dobra relacji i o wielkiej miłości. Odwzajemnionej. Gościnnie występuje w niej syn, który zdecydował się nie ujawniać nazwiska.
  • "Rok 1920. Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, wciąż nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock i kochająca żona Isabel, która decyduje się dzielić z nim samotność, stopniowo przynoszą mu spokój i pozwalają pokonać upiory przeszłości. Los wystawia jednak małżeństwo na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci, i popada w depresję. I wówczas zdarza się cud: do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Ulegając namowom żony, kierując się głosem serca, a nie zasadami moralnymi, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi..." - opis tej powieści historycznej mnie zainteresował. "Światło między oceanami" M.L. Stedman ukaże się jeszcze w styczniu. 
  • "Życie Violette" było w zeszłym roku jedną z częściej pojawiających się na Instagramie książek. W lutym Albatros wyda inną książkę Valerie Perrin - "Cudowne lata". To jedna z 15 najlepszych powieści 2022 roku według Oprah Winfrey i jedna z 10 najlepszych książek 2021 roku według magazynu "Le Parisien". Rok 2017. Na dnie jeziora w małym miasteczku, w którym dorastała trójka przyjaciół, znaleziony zostaje wrak samochodu. Virginie, niezależna dziennikarka lokalnych mediów, relacjonuje wydarzenie. W przeszłości bardzo dobrze znała Adriena, Étienne’a i Ninę. Jaki jest związek między tragicznym wypadkiem a historią ich nierozłącznej przyjaźni?
 
  • Chętnie sięgnę też po esej Oksany Zabużko "Najdłuższa podróż". Jak pisze wydawca (Agora): "Część ukraińskich intelektualistów znalazła się w okopach, gdzie o europejskość swojego kraju walczą w dosłownym znaczeniu słowa. Pozostali wszystkim, którzy chcą słuchać, tłumaczą rzeczy dla Ukraińców oczywiste – że ta wojna nie zaczęła się ani w 2022, ani w 2014. Wśród nich jest Oksana Zabużko, która 23 lutego wpadła z krótką wizytą do Warszawy, i tak w dniu inwazji została „pisarką w podróży". Od tamtego dnia powtarza: Rosja do takiego stopnia nie może pogodzić się z niepodległością Ukrainy, że chce ni mniej, ni więcej, tylko tego, żeby Ukraina nie istniała". Premiera w styczniu.
  • swoje nowe powieści na 2023 rok zapowiedzieli także m.in. Maciej Siembieda i Mieczysław Gorzka. Pierwszy umiejętnie łączy zagadki z historią, czyta się go fantastycznie. Od kryminałów drugiego nie sposób się oderwać. Tytułów jeszcze nie znamy, ale już w ciemno polecam i wpisuję na listę: Książki, które trzeba przeczytać w 2023 roku.

W tym roku możemy też spodziewać się nowych książek najpopularniejszych pisarek i pisarzy takich jak Katarzyna Bonda ("Do cna", Wydawnictwo Muza), Jojo Moyes ("Muzyka nocy", Znak), na pewno do pierwszej premiery przymierza się też Remigiusz Mróz. Ukaże się też kontrowersyjna książka "Cieszę się, że moja mama umarła" - autobiografia Jennette McCurdy (Prószyński), w której była dziecięca aktorka pisze m.in. o toksycznej relacji z przemocową matką.

<Reklama> Ebooki i audiobooki z zeszłego roku polecane w artykule są dostępne na Publio.pl >>

Więcej o: