"To był ogromny zaszczyt". Olga Tokarczuk udzieliła wywiadu Natalie Portman w jej klubie książki

Jedna z najpopularniejszych amerykańskich aktorek Natalie Portman wśród swoich fanów ma wielu miłośników literatury. Wszystko za sprawą jej drugiego konta na Instagramie, gdzie prowadzi klub książki. We wtorek 10 stycznia jej gościnią była polska noblistka Olga Tokarczuk. Pisarka w rozmowie opowiedziała laureatce Oscara o swoich największych inspiracjach oraz zdradziła do kogo czuje największy sentyment.

Aktorka najbardziej znana jest z ról w takich filmach, jak: "Leon Zawodowiec", "Bliżej", czy "Czarny łabędź". Za rolę w tym ostatnim została uhonorowana Oscarem w 2010 roku za najlepszą rolę pierwszoplanową oraz Złotym Globem za w kategorii najlepsza aktorka w filmie dramatycznym. W 2022 roku na wielkim ekranie mogliśmy zobaczyć ją w produkcji "Thor: Miłość i grom", która wywodzi się z filmowego universum Marvela.

Więcej ciekawych informacji ze świata książek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Portman od listopada 2021 roku prowadzi także drugie konto na Instagramie, które nazywa się Natalie's Book Club. Poleca w nim ulubione tytuły oraz dzieli się inspirującymi cytatami z książek. Od czasu do czasu gości również autorów, z którymi przeprowadza wywiady. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 137

Polska noblistka gościem Natalie Portman

We wtorek 10 stycznia popularna aktorka udostępniła na swoim profilu wywiad z polską noblistką Olgą Tokarczuk. W opisie do nagrania napisała:

To był ogromny zaszczyt móc porozmawiać z Olgą Tokarczuk, autorką książki z naszego wrześniowego wyboru i laureatką Nagrody Nobla za 2018 r. Uwielbiam naszą dyskusję na temat tego, jak ludzie są w naturalny sposób połączeni z drzewami, rzekami i zwierzętami. I wciąż jestem pod wielkim wrażeniem tego, że Olga napisała »Prowadź swój pług przez kości umarłych«, równolegle pracując nad »Księgami Jakubowymi«!
 

sanah podczas występu na Olsztyn Green Festival w sierpniu 2021 r. Bestsellery Empiku 2022. Remigiusz Mróz z szansą na pierwszą(!) statuetkę

Kobiety rozmawiały m.in. o tym, jak Tokarczuk pisało się dwie powieści jednocześnie. Chodzi o "Księgi Jakubowe", które wymagały od autorki bardzo dużego researchu historycznego oraz "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Noblistka stwierdziła, że nie teraz nie wyobraża sobie podobnego stylu pracy. - To był pewien rodzaj schizofrenii – przyznała.

Pisarka zdradziła także, że do stworzenia postaci Janiny Duszejko w drugiej pozycji wpłynął brak reprezentacji dojrzałych kobiet w szeroko pojętej popkulturze. Na koniec rozmowy wspomniała także o sentymencie, który posiada do pisarza Williama Blake'a. Powiedziała, że wpłynęła na to przyjaźń z trzema z czterech polskich tłumaczy dzieł poety, którzy w latach 80. mieszkali na Podkarpaciu. - Zawsze czułam, że Blake jest bliski mojemu sercu – wyznała.

<Reklama> Ebooki i audiobooki Olgi Tokarczuk są dostepne na Publio.pl >>

Mężczyzna czyta książkę - Książki, które trzeba przeczytać w 2022 r. Spis książek do przeczytania (zdjęcie ilustracyjne) Książki, które trzeba przeczytać w 2023 r. Spis książek do przeczytania

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: