Książki fantasy to niezwykła alternatywa dla codziennej, szarej rzeczywistości. Sprawdź, czy ta tematyka Cię porwie

Książki fantasy otwierają umysł, pobudzają wyobraźnię, przenoszą nas w niezwykłe krainy. Często czytelnicy uważają, że ten gatunek literatury nie jest dla nich - tymczasem wiele zależy do tematyki i języka, którym posługuje się autor. Jedne książki porywają bardziej, inne mniej - wszystko zależy od tego, co bardziej trafia w konkretne gusta.

Fantastyka: książki, komiksy, filmy, seriale. Co wybrać?

Książki fantasy to tak na prawdę zbiór książek o różnej tematyce. I choć nie każdy musi być fanem tego rodzaju literatury to z pewnością uda się znaleźć pozycje interesujące i wciągające nawet dla osób stroniących od tego rodzaju książek. Jak wiadomo literatura często staje się inspiracją dla twórców filmów i seriali. Znanym powiedzeniem i to najczęściej prawdziwym jest to, że książka jest zawsze lepsza od ekranizacji. Zdarza się jednak, że nie jest to prawda, albo że są tak samo dobre. Zresztą niektóre epickie ekranizacje, np. "Hobbit", "Warcraft: Początek", "Avatar" pokazują, że może tak być. Oczywiście nigdy nie będą takie, jak książki, ale dalej mogą być warte zobaczenia. Fantastyka to również komiksy, seriale i gry. Każdy miłośnik magicznych krain i niezwykłych światów, znajdzie coś dla siebie.

Jaka jest najlepsza książka fantasy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi

Akcja książek fantasy toczyć się może w bardzo różnych światach i poruszać bardzo różnorodną tematykę. Dlatego też ciężko jednoznacznie wskazać najlepszą książkę fantasy. Ponownie bowiem istotne znaczenie ma tutaj indywidualny gust czytelnika. Niemniej jednak istnieje pewien kanon, który powinien znać każdy fan fantasy. Wśród polecanych pozycji wymienić można, np.:

 • "Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego
 • "Władca pierścieni" J.R.R. Tolkiena 
 • "Hobbit" J.R.R. Tolkiena
 • "Harry Potter" – J.K. Rowling
 • "Baśniowa opowieść" – Stephen King
 • "Obca" Diana Gabaldon
 • "Kroniki Jakuba Wędrowycza" Andrzej Pilipiuk
 • "Achaja" Andrzej Ziemiański
 • "Mroczna wieża" Stephen King.
Zobacz wideo Popkultura odc. 137

Książka fantasy jest świetną formą odpoczynku, relaksu, ale też i genialnym pomysłem na prezent dla każdego, kto lubi ten gatunek literacki. Część z wymienionych tu pozycji to całe serie i sagi, które dają rozrywkę na wiele godzin.

Jaka literatura? Fantasy książki? A może inne? Wybierz to, co lubisz!

Często osoby czytające książki, gdy słyszą: "Literatura fantasy? Książki? Nie, to nie dla mnie!" Tymczasem można się bardzo zdziwić i przeżyć pozytywne zaskoczenie. Są różne nurty takiej literatury i wbrew pozorom może się okazać, że bardzo dobrze trafi w nasze gusta.

Fantastyka i książki fantasy – czy są różne rodzaje?

Tak i właśnie to może sprawić, że zarówno fantastyka i książki fantasy jednak do nas przemówią. Zaliczyć tu bowiem nie tylko najbardziej chyba znany rodzaj, gdzie pojawia się magia i miecz, czyli heroic fantasy, ale również:

 • low fantasy – czyli świat zbliżony do realnego, gdzie magia jest zjawiskiem incydentalnym,
 • high fantasy czy też epic fantasy – tu całkowicie odmiennie, bo akcja dzieje się w innym, fantastycznym świecie
 • urban fantasy – gdzie akcja ma miejsce w miastach, a łączy się tutaj technologia i nauka z magią
 • space fantasy – to z kolei fantastyka naukowa, która koncentruje się na podróżach międzygwiezdnych, bitwach w kosmosie i międzyplanetarnych przygodach.

Zobacz też: Nie ma nudnych egzystencji - laureatka literackich nagród znowu oczaruje czytelników

<Reklama> Ebooki i audiobooki z kategorii fantasy są na Publio.pl >>

Więcej o: